Skocz do zawartości

Polecane posty

Jednak zdecydowałem się opisać coś jeszcze na przykładzie siebie. Otóż dopiero ostatnio zacząłem bardziej zastanawiać się nad tym, czy nie jestem bardzo egocentryczny, egotyczny, wręcz narcystyczny, a do tego megaloman i tyran; i być może moje również problemy, zaburzenia psychiczne mają „korzenie” właśnie w tym- że byłem od dziecka chyba, i nadal w jakimś stopniu jestem bardzo skupiony na sobie, chciałbym być „pępkiem świata”, oraz aby wszyscy mnie podziwiali i bardzo cenili. Być może jest tak, że ci, którzy są „nadmiernie wrażliwi”, są przede wszystkim przewrażliwieni na swoim punkcie; przynajmniej ja chyba taki jestem. Empatii raczej niewiele we mnie, ale skupiony jestem na własnym cierpieniu i urazach, choćby drobnych, które mi zadano w życiu. Prawdopodobnie dlatego już dawno temu, poniekąd przedświadomie uogólniłem sobie i wyolbrzymiłem, że ludzie są raczej głupi i źli. Ale z innej jak gdyby strony sam do nich „nie dorastam”, a przynajmniej do własnych, wygórowanych ambicji, marzeń, fantazji- czemu „sprzyja” mój również idealizm i perfekcjonizm. Prawdopodobnie takie spore ambicje i wygórowane [choć z drugiej strony „poniżone”] mniemanie o sobie „zasiał” we mnie ojciec, pomimo, że wprost nie wymagał ode mnie wiele- przynajmniej raczej nie ponad moje możliwości. Miałem chyba nieco więcej o tych sprawach napisać, ale już pamietam raczej tylko tyle.

Podsumowując jeden z aspektów tego wpisu, uważam w jakimś stopniu, że moje, a być może innych osób mi jakoś podobnych, problemy biorą się również z nadmiernego użalania się nad sobą, nad tym, że nie dałem rady być tak wspaniały, jakbym tego chciał- „napędzany” być może oczekiwaniami i aspiracjami rodziców, szczególnie ojca.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.
  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć oraz spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.