Skocz do zawartości
Kasiak015

Mąż alkoholik

Polecane posty

Mam 30 lat. Od 10 lat jestem mężatką. Mój mąż ma 31 lat i jest uzależniony od alkoholu. Mamy 2 dzieci i mieszkamy za granicą. Mąż pochodzi z rodziny w której oboje rodzice naduzywali alkoholu. Kiedy wyszłam za niego byłam w ciąży i zamieszkalismy z jego rodzicami. Był bardzo opiekuńczy w stosunku do mnie i córki. Miał problemy z hazardem, przez długi postanowiliśmy wyjechać za granicę. Pil odkąd pamiętam ale nie codziennie i nie unikał się. Teraz mamy 2 dzieci, ja dbam o wszystko, pracuje 2 dni w tygodniu, robię zakupy, piore,  gotuję, zajmuje się dziećmi, odrabiam z nimi lekcje, czuje się wykończona psychicznie i fizycznie.  Mąż pracuje, kiedy wraca z pracy wypija około 8-10 piw i idzie spać. W niczym mi nie pomaga. Często się upije do nieprzytomności albo awanturuje się i mówi że się czepiam. Kiedy próbuje z nim rozmawiać jak jest trzeźwy mówi że się że ma problem ale sam sobie z tym poradzi I nie wierzy że jakieś spotkania AA lub psycholog mu pomoże. Zastanawiam się czy od niego odejść bo nie dam rady tak dłużej ale boję się że nie poradzę sobie sama z dziećmi finansowo. Do rodziny też nie mogę wrócić bo ani nie miałabym gdzie się zatrzymać z dziećmi na dłużej ani nie miałabym pracy żeby się utrzymać. Co mam  robić? Jak mu pomoc przezwyciężyć alkoholizm? Wiem że nigdy nie będzie tak jak na poczatku naszego związku ale wierzę że jak przestanie pić to to się da jeszcze naprawic

Dzień dobry,

uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która postępuje i rozwija się w czasie. W związku z tym osoba uzależniona też się zmienia. Pisze Pani jaki mąż był kiedyś, ale to czego Pani doświadcza obecnie: codzienne picie, agresja świadczy o rozwijającym się uzależnieniu. Niestety tak jest, że alkohol staje się coraz ważniejszy w życiu alkoholika i Pani pisze o tym, że doświadcza Pani tego konsekwencji: bierze Pani na siebie coraz więcej obowiązków a mąż ma ich coraz mniej.

Liczy Pani na to, że mąż gdy przestanie pić to będzie taki jak dawniej i chce mu Pani pomóc "przezwyciężyć alkoholizm". Zasadnicze pytanie jest jednak takie czy mąż chce przestać pić?

Z tego co Pani pisze mąż tak naprawdę nie uważa swojego picia za problem, bo nie chce skorzystać z pomocy tylko twierdzi, że sam sobie da radę. To częsty mechanizm zachowania i myślenia u osób uzależnionych. W ten sposób okłamują siebie, że nie mają problemu więc nie muszą rezygnować z alkoholu.

Alkoholik może zacząć myśleć o leczeniu się gdy docierają do niego konsekwencje jego picia: np. utrata pracy, domu, rodziny, zdrowia.

Dlatego przed podjęciem decyzji o przyszłości Waszego małżeństwa powinna Pani dobrze się do niej przygotować:

1. dowiedzieć się jak najwięcej o uzależnieniu i koniecznie o współuzależnieniu. Jest Pani za granicą - może Pani skorzystać ze spotkań on-line grupy samopomocowej Al-Anon https://al-anon.org.pl/, poszukać takiej grupy lub terapii w miejscu gdzie Pani przebywa, poczytać artykuły na temat uzależnienia i współuzależnienia np.

czy też poszukać terapii on-line.

2. Pomimo tego, że jesteście Państwo za granicą mąż ma prawo przyjechać do Polski na terapię w ramach NFZ w jednym z ośrodków: https://www.parpa.pl/index.php/placowki-lecznictwa

Oczywiście trzeba sprawdzić jakie są teraz ograniczenia wynikające z pandemii ale w czasach przed COVIDEM wiele osób pracujących za granicą korzystało w Polsce z leczenia.

3. Jeśli to możliwe to powinna Pani porozmawiać o swojej sytuacji ze swoją rodziną, przyjaciółmi czy też rodziną męża aby uzyskać od nich wsparcie. Pisze Pani, że rodzice męża nadużywali alkoholu - a jak jest teraz?

4,. Jeśli mąż nie będzie chciał skorzystać z żadnej formy leczenia i nadal będzie pił to wtedy może Pani przygotować się do definitywnych decyzji np. o rozstaniu ale ważne aby dała Pani sobie czas na zaplanowanie i sprawdzenie możliwości gdzie Pani będzie mieszkać, pracować, z czego Pani będzie się utrzymywać itp. Taka zmiana musi być dobrze zaplanowana aby Pani z lęku, że Pani sobie nie poradzi nie wróciła do męża. Takie niespełnione ultimatum prowadzi do podtrzymania uzależnienia bo alkoholik nie widzi konsekwencji: "straszyła separację/rozwodem ale jest ze mną, więc ja nie muszę nic zmieniać w swoim postępowaniu"

W tym całym procesie powinna Pani zadbać o siebie i mieć wsparcie grupy Al-Anon, bliskich czy terapeuty aby poradzić sobie z trudnymi emocjami.

Pozdrawiam,

Katarzyna