Jump to content
  • psycholog-online-skype-20222.jpg

Rozstanie samobójstwo


Recommended Posts

Dzień dobry. Byłam w toksycznym związku gdzie partner nie potfarił docenić tego co dla niego robię. Dochodziło do wyzwisk, gróźb, do pobicia, aż w końcu powiedzialam koniec. Zerwalam kontakt zagrozilam policja. Teraz dostalam telefon że zerwanie tak strasznie wpłynęło na jego psychikę że chce się zabić.. Pyta mnie czy mam świadomość że to będzie po części moja wina i czy biore to na barki.. Nie wiem jak powinnam się zachować.. Wiem że kontakt dalszy z nim nie pomoże bo stwierdził że go potrzebuje bo inaczej nie może funkcjonować a przecież to się mija z celem.. Proszę o pomoc bo zupełnie nie wiem co powinnam zrobić.. 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

bardzo trudna sytuacja, ale można spróbować wyjść z tej relacji przy zminimalizowaniu ryzyka samobójstwa. W takich sytuacjach trudno określić, na ile realne jest skuteczne podjęcie próby samobójczej. W zdecydowanej większości wypadków, taka groźba jest tylko próbą szantażu emocjonalnego, świadczącego o niedojrzałości tej osoby i o egoistycznych pobudkach - nie o miłości. Miłość kieruje się dobrem drugiej osoby (przy zachowaniu szacunku dla samego siebie), czyli kochająca osoba nie będzie narażać ukochanej na lęk i poczucie winy związane z czyjąś próbą samobójczą. Niestety, nie da się określić, czy szantażysta nie będzie próbował manifestacyjnie dokonać zamachu na swoje życie, mając nadzieję, że zostanie odratowany w ostatnim momencie. To nie zmienia faktu, że osoba szantażowana NIE JEST ODPOWIEDZIALNA, NIE JEST WINNA próbie samobójczej czy nawet dokonanemu samobójstwu. Powrót teraz, może oznaczać bycie szantażowanym już zawsze.

(ponieważ forum to czytają różne osoby, dodam, że inaczej wygląda sytuacja, gdy bliska nam osoba ma myśli samobójcze niezwiązane z relacją, ale ze stanem psychicznym tej osoby, np. z depresją. Wtedy należy okazać jej jak największe wsparcie, zadbać o profesjonalną pomoc, nie opuszczać)

Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie najbliższej rodziny tego mężczyzny o jego myślach samobójczych. W świetle prawa mamy obowiązek wzywać karetkę pogotowia, gdy ktoś informuje nas o zamiarze samobójstwa. Lekarze muszą ocenić stan. Zarówno telefon do rodziny, jak i telefon na pogotowie, bywają skuteczne - znam osoby, które w ten sposób poradziły sobie w sytuacji, gdy bliscy manifestacyjnie mówili o samobójstwie. Znam też ludzi, którzy wzywając karetkę uratowali życie osobie cierpiącej na myśli samobójcze. 

Podsumowując:

- odejście z toksycznej relacji było bardzo dobrym krokiem, szantaż emocjonalny potwierdził, że druga strona egoistycznie i niedojrzale podchodziła do relacji;

- powrót w tej chwili nie jest dobrym pomysłem, cokolwiek się wydarzy PANI NIE JEST TEMU WINNA

- warto poinformować bliskich tego mężczyzny o jego deklaracji samobójczej, gdyby takie deklaracje powtarzały się w Pani obecności, warto wezwać pogotowie. 

Pozdrawiam

Maja Łoś

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.