Jump to content
  • psycholog-online-skype-20222.jpg

Problem z kolegą


Tytus
 Share

Recommended Posts

Witam, mam 40 lat i mam problem w relacji z moim znajomym, którego do pewnego czasu bardzo lubiłem i którego znam od czasu studiów. Z kolegą spędzałem bardzo dużo czasu, mieliśmy podobne zainteresowania, hobby, jeździliśmy razem na treningi, przez pewien okres czasu pracowaliśmy nawet razem, darzyłem go dużym zaufaniem.

Od pewnego czasu, powiedzmy od dwóch lat jednak zauważyłem, że coś jest nie tak. Zauważyłem, że w rozmowach kolega przez większość rozmowy obgaduje wszystkie osoby po kolei, wcześniej tego nie zauważyłem. Potraktowałem to wstępnie jako formę spoufalenia choć sam raczej słuchałem i nie identyfikowałem się z jego oceną innych osób, choć zauważyłem, że w pewnym stopniu zaczęło to wpływać na moją ocenę tych osób.

Przełom jednak dla mnie nastąpił w dwóch sytuacjach, kiedy zacząłem podejrzewać, że tak samo postępuje w stosunku do mnie kiedy mnie nie ma i mówi to co ode mnie usłyszy na mój tematu lub mówi o mnie rzeczy o których się domyśla o które stawiają mnie w złym świetle. Podejrzewałem, że mnie oczernia za moimi plecami.

Po kolei jednak. Pierwsza sytuacja była kiedy nasz wspólny znajomy powiedział tylko mi i jemu o problemie osobistym, który miał. Poszedł do klubu i wtedy usłyszał na dzień dobry "a, to ty, który masz takie kłopoty" i cały czas jak był w klubie to był obserwowany jak się zachowuje i co robi. Jedyną osobą, która mogła to tam powiedzieć był nasz wspólny znajomy. Jego reputacja w klubie została zniszczona.

Druga sytuacja dotyczyła mnie, kiedy razem chodziliśmy na szkolenia w grupie 5 osób. Treningi miały miejsce co pół roku i znałem tam mojego znajomego i jeszcze jedną osobę. Po pół roku grupa przywitała mnie chłodem i dystansem i ostatecznie w trakcie treningu zostałem odrzucony z zupełnie nie znanych dla mnie powodów przez kolegów (chłód, dystans, dziwne stwierdzenia pod moim adresem - przy czym nie znam ich za bardzo, chodzimy razem na szkolenia raz na pół roku) oraz trenera (rugał mnie i krytykował cały czas w trakcie szkolenia, duża zmiana niezrozumiała wtedy dla mnie), przy czym w trakcie treningu odkryłem, że przez pół roku mój znajomy poznał trenera bo z nim dowcipkował i żartował o filmach, którymi się wymieniali oraz nawiązał relację z moim drugim kolegą, któremu pomagał przy jego biznesie. Podejrzewam, że w międzyczasie jak mnie nie było zniszczył moją reputację w grupie i u trenera.

Jak ocenić taką osobę i sytuację?

Jak sobie radzić w takich sytuacjach (zdarza się mi to trzeci raz i podejrzewam, że wynika to z mojego zachowania)?

Jak się przed takimi sytuacjami bronić?

Jak w takiej sytuacji postąpić w stosunku do kolegi - odejść, porozmawiać, dać feedback, odpuścić?

Bardzo proszę o pomoc w temacie.

Link to comment
Share on other sites

Hej,

w związku z tym, że założyłem podobny temat, przedstawię mój punkt widzenia, do którego się skłaniam:

Wg mnie trzeba nabrać dystansu do tego typu znajomości, ale ich nie przerywać, nie wiem czy Twój kolega jest zbliżony do kolegi z mojego opisu, ale widzę kilka cech wspólnych. Myślę, że jeżeli łączą Was wspólne zainteresowania to warto kontynuować taką relację, ale nie zwierzać się takiej osobie, traktować ją z dystansem, po prostu jako kolegę. Wydaje mi się, że ludzie są jacy są, jedni mniej drudzy bardziej dwulicowi, trzeba to zaakceptować i dostosować się do sytuacji, inaczej przekreślisz większość znajomości 🙂 Dochodzę też do wniosku, że takie osoby są często zaburzone emocjonalnie i nie zawsze robią to świadomie (widzę to po sobie). 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.