Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Natrętne myśli


Jusokk
 Share

Recommended Posts

Jestem kobietą i mam 18 lat, od jakiś paru lat, mam tak, że za każdym razem, gdy z kimś się spotkam, z kimś rozmawiam, jestem na jakiejś imprezie, zastanawiam się potem czy nie powiedziałam czegoś źle, coś zrobiłam nie tak, co inni o mnie pomyśleli, może kogoś źle potraktowałam. Później te myśli męczą mnie przez parę dni. Utrudnia mi to codzienne funkcjonowanie, unikam kontaktów ze znajomymi, nie chcę poznawać nowych osób, pilnuję się by za dużo czasami nie mówić.Mam ciągłe wyrzuty sumienia, zastanawiam się czy robię dobrze.

Chciałam się upewnić czy jest to problem natury psychicznej i powinnam się kontaktować z psychiatrą czy po prostu taka jestem i raczej tego nie zmienię.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

natrętne myśli są dość często zgłaszaną trudnością. Nasz umysł, przygotowany do bardzo skomplikowanych działań, czasami wpada w tę pułapkę, właśnie dlatego, że ma zdolności do roztrząsania, analizowania różnych kwestii. To taki skutek uboczny naszej inteligencji :) Zazwyczaj myśli natrętne (z którymi czasem idą w parze natrętne czynności) pojawiają się, gdy jesteśmy od długiego czasu przemęczeni , poddani presji, mamy podwyższony poziom lęku, lub od dłuższego czasu wypieramy trudne emocje (mogą też być inne powody).

Dobra informacja jest taka, że jest to problem uznawany za jeden z łatwiejszych w terapii. Stosuje się podejście poznawczo-behawioralne, ale najpierw potrzebny jest wywiad i rozpoznanie przyczyn pojawienia się tych myśli.

Pewne wskazówki może Pani uzyskać w książce, której tytuł wklejam pod postem. Jest to cieniutki podręcznik dla pacjenta. Opisywane są tam zaburzenia, w których natrętnym myślom (obsesjom) towarzyszą kompulsje (natrętne czynności), ale liczę, że będzie to materiał pomocny dla Pani.

Zachęcam do kontaktu z psychologiem, terapia w takich trudnościach zazwyczaj nie trwa długo (choć oczywiście nikt nie jest w stanie dać gwarancji), jest nastawiona na jasny cel.

Pozdrawiam serdecznie

Maja Łoś

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Terapia ekspozycji i powstrzymania reakcji 

  • Podoba mi się to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.