Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Gabrysia

Samotność, otępienie... DDA?

Recommended Posts

Dzień dobry, jestem 25 letnią kobietą, mieszkam sama, pracuje jako copywriter. 

Mam kilka problemów z przeszłości, które chyba do dziś odbijają się na mojej psychice. Myślałam, że poradziłam sobie z nimi, ale ostatnio chyba wszystko wróciło. 

Co do przeszłości - moi rodzice się rozwiedli, bo ojciec pił i był agresywny. Uciął ze mną kontakt, nie rozmawiamy ze sobą od 3 lat. Mój ojczym również nadużywał alkoholu, jednak mam z nim dość dobre relacje.

Mój sposób bycia jest następujący: jestem trochę ,błaznem' w towarzystwie, lubię gdy ludzie się śmieją. Ukrywam za tym poczucie samotności i niską samoocenę. 

W tym roku zostałam bardzo skrzywdzona przez mężczyznę. Obecnie próbuje wrócić do randek, ale boję się zaufać, często odsuwam się od mężczyzny po kilku spotkaniach. Nie potrafię zakochać się, myślę, że każdy chce mnie skrzywdzić. 

To co czuję: zepsucie, poczucie pustki, brak zainteresowania czymkolwiek, silną samotność, otępienie. Mam wrażenie, że nie jestem sobą, że rok temu byłam zupełnie innym człowiekiem. 

Proszę o podpowiedź, co mogę zrobić, by poczuć się lepiej i odzyskać wiarę w swoje życie. 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

pisze Pani, że została Pani skrzywdzona przez mężczyznę, z którym rozumiem była Pani blisko. Naturalne jest, że Pani po takim przeżyciu ma trudności z zaufaniem innej osobie. Jeśli komuś ufamy to znaczy, że czujemy się z nim bezpiecznie. Gdy tracimy to zaufanie to tracimy też poczucie bezpieczeństwa. A lęk jest silną emocją, której uczymy się szybko i na trwałe. Być może również Pani doświadczenia z dzieciństwa z ojcem nakładają się na to wydarzenie i stąd zachowuje Pani większą rezerwę co do nowych znajomości.

Na pewno potrzeba czasu aby komuś zaufać. Może Pani przeanalizować swoje myśli i emocje w sytuacjach spotkań z mężczyznami - co konkretnie wpływało na to, że Pani rezygnowała ze znajomości. Jakie zachowanie tej osoby wywoływało u Pani uczucie lęku przed skrzywdzeniem?

Możliwe, że ze względu na swoje doświadczenia jest Pani teraz bardziej wyczulona na pewne zachowania, które wcześniej mogłyby Pani wydawać się neutralne.

Pisze Pani także o swojej "masce" jaką Pani zakłada w towarzystwie. Pisze Pani o tym, że zachowując się w ten sposób radzi Pani sobie z samotnością i niską samooceną. "Jeśli ludzie będą się czuć dobrze w moim towarzystwie to mnie nie odrzucą. A odrzuciliby mnie gdyby wiedzieli jaka jestem naprawdę". Może się Pani przyjrzeć na czym opiera Pani swoją samoocenę, co wpływa na to, że myśli Pani o sobie w kategoriach gorszości od innych.

Te wszystkie zagadnienia może Pani poruszyć na konsultacjach z psychologiem, terapeutą uzależnień, który jest specjalistą w zakresie wpływu wychowania w rodzinie z problemem uzależnienia na dzieci a następnie dorosłych.

Specjalistów znajdzie Pani w poradniach terapii uzależnień i współuzależnienia https://www.parpa.pl/index.php/placowki-lecznictwa oraz on-line np. na platformie Ocal Siebie.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.