Jump to content
  • psycholog-online-skype-20222.jpg

Przyjaźń czy kochanie? ROCD?


Mary-Lu
 Share

Recommended Posts

Dobry wieczór! :)

Proszę o radę. Mam 27 lat. Od czterech miesięcy spotykam się z chłopakiem, poznanym przez internet (to mój pierwszy poważny związek, wcześniej uciekałam od mężczyzn, którzy zaczynali się mną poważnie interesować). Aktualnie mój problem polega na tym, że czas ucieka, chłopak zaangażował się już tak bardzo, że chce mi się oświadczać, planuje dzieci, a moje uczucia nie są na tym samym poziomie jak u niego.

Ciągle nie wiem, czy to ten właściwy. Widzimy się tylko w weekendy, bo dzieli nas kilkaset kilometrów, ale mamy codzienny, ciągły kontakt telefoniczny, przez msg itp. Relacja tak naprawdę pięknie się rozwija - on z siebie daje ogrom uczucia, a ja przed tym nie uciekam, również daję z siebie wszystko. TYLKO! Czy ja nie oszukuję samej siebie i co gorsza - jego? Na początku postanowiłam dać czas tej znajomości, on był pewny od pierwszego spotkania, ja ciągle uważałam, że potrzeba czasu. Myślę, że po czterech miesiącach powinnam już się określić, choćby przed samą sobą. A ja nie mam pojęcia, co do niego czuję!

Chłopak nie jest idealnie w moim typie, ale pociąga mnie fizycznie. Bardzo imponuje mi intelektem, jest szlachetny, opiekuńczy, zaradny i kocha mnie... Wiem to na pewno. Będąc w tej relacji ciągle obawiam się, że ponieważ nie czuję zakochania (nie wiem co to jest, bo chyba nigdy się nie zakochałam), ani żadnych innych fajerwerków, kiedyś może pojawić się jakiś inny mężczyzna, który jednak wywoła u mnie te emocje, a wtedy mogę porzucić swojego obecnego chłopaka. Miałam trzy sny z tym związane: ucieczka sprzed ołtarza, odejście z innym x 2. Dostrzegam zalety w swoim chłopaku, ale nie wiem dlaczego chyba bardziej skupiam się na wadach i boję się, że kiedyś na mojej drodze stanie ktoś, na kogo spojrzę tak, że tych wad nie ujrzę (to chyba jest zakochanie?). Zastanawiam się czy to nie kwestia tego, że tak naprawdę nie znam żadnego szczęśliwego małżeństwa. Znajome kobiety - żony (z rodziny) rozprawiają na temat bylejakości swoich mężów, wyliczają ich mankamenty, a ja tego słucham całe życie. I też chyba podświadomie staram się spełnić oczekiwania ich wszystkich względem mężczyzn... 

Proszę o jakąkolwiek wskazówkę: jak powinnam pokierować tą znajomością, żebym wreszcie wiedziała, co tak naprawdę czuję? 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

rozumiem, że Pani chciałaby wiedzieć czy Pani kocha swojego partnera. To zakochanie się można podzielić na różne uczucia oraz na zaspokajanie wzajemnych potrzeb.

Może Pani przyjrzeć się czy:

- ma Pani zaufanie do swojego partnera

- czuje się Pani przy nim bezpiecznie

- odczuwa Pani pożądanie fizyczne

- chciałaby Pani mieć z nim dzieci

- musi się Pani jakoś dostosowywać, zmieniać się gdy jest Pani z nim, czy jest Pani sobą

- lubi Pani z nim przebywać

- tęskni Pani za nim

- macie wspólne zainteresowania

- odkrywa Pani nowe rzeczy będąc z nim

- wyobraża Pani sobie że razem spędzicie starość

- wyobraża Pani sobie kilkadziesiąt lat z nim

- chce mu Pani sprawiać przyjemność, myśli Pani o jego potrzebach

- wspierałaby go Pani w trudnych chwilach

- akceptujecie się nawzajem

to przykładowe pytania.

Możecie Państwo też porozmawiać o tym jak rozumiecie związek, rolę żony, męża, obowiązki, przestrzeń wspólną i prywatną w związku, o Waszych oczekiwaniach, planach życiowych.

Sama dla siebie może się Pani zastanowić dlaczego Pani: "wcześniej uciekałam od mężczyzn, którzy zaczynali się mną poważnie interesować", co dla Pani znaczy bliskość i zobowiązania oraz dlaczego Pani uciekała. Może Pani zaobserwować czy ten mechanizm nie pojawia się też teraz.

Warto o tym porozmawiać z psychologiem, który zada pytania pomagające Pani spojrzeć na siebie z różnej perspektywy.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.