Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Ojciec alkoholik


niewiemcorobic
 Share

Recommended Posts

Jestem córką alkoholika. Nie mam już kompletnie siły ten człowiek mnie niszczy. Mam dość ciągłego strachu o to w jakim stanie go zobaczę. Mam dość patrzenia na cierpienie moich najbliższych mamy, która tak bardzo stra się mu pomóc, a widzę ja jako wrak człowieka i brata, który nigdy nie pokazuje tego co ma w głowie ale wiem, że jest w równie wielkiej rozsypce jak ja. Co ja mam zrobić? Jak mu pomóc? Myślałam milion razy żeby zostawić go przekonać wszystkich, że nie warto bo wyrządził już nam tak ogromych krzywd, że to wszystko w głowie się nie mieści ale jak to zrobić?! nie potrafię, nie mam serca powiedzie,, to koniec zostawmy go". Z całego serca wiem jednak ze chciałabym odzyskać choć czaste jego. Jak go ratować? Leczyć się nie chce. Załatwić ubezwłasnowolnienie żeby właśnie w taki sposób mu pomóc? Ale czy to na pewno pomoże? Jestem między młotem a kowadłem. Boję się że zgłaszając to on sobie coś może zrobic, nie wytrzyma psychicznie, ale z drugiej strony jak nic nie zrobię, a coś by się stało jak będę żyć z myślą że nic nie zrobilam? Tyle pytań kłębi się w mojej głowie. Staram się wymyślec coś staram się coś jeszcze mu przemówić do rozmu ale wiem że do niego NIC nie dociera. 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

to bardzo trudne, traumatyczne wręcz przeżycie być świadkiem destrukcji życia ojca oraz całej rodziny z powodu choroby jaką jest uzależnienie od alkoholu. Ze względu na to, że jest to choroba jedyną pomocą dla alkoholika jest terapia. Niestety sami alkoholicy, czynnie pijący nie chcą się leczyć.

Co Pani może zrobić:

- najpierw zadbać o siebie - zgłosić się do najbliższej poradni terapii uzależnienia w celu znalezienia dla siebie terapii DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików), indywidualnej i/lub grupowej (pełna lista, terapia za darmo https://www.parpa.pl/index.php/placowki-lecznictwa)

- poszukać wsparcia dla siebie na forach Al-Anon gdzie spotka Pani osoby mające podobne doświadczenia https://al-anon.org.pl/

- zaproponować mamie i bratu podobne rozwiązania (dla mamy terapia dla osób współuzależnionych)

Jeśli chodzi o ojca, a próby namawiania go na leczenie nie skutkują to istnieją następujące instytucje i procedury, które mogą pomóc:

- Gminna/Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, do której trzeba zgłosić ojca. Będzie musiał stawiać się na Komisję, podjąć terapię. Jeśli tego nie zrobi i będzie nadal pił Komisja wystąpi do sądu o zobowiązanie do leczenia.

- w ramach Komisji pracuje też prawnik, może Pani dopytać się czy ojciec kwalifikuje się do ubezwłasnowolnienia

- jeśli ojciec jest agresywny należy wzywać policję i rozpocząć procedurę Niebieskiej Karty, która może być pomocna np. w uzyskania sądowego zakazu zbliżania się.

Jednak przede wszystkim powinna Pani w poradni porozmawiać ze specjalistą terapii uzależnień o swojej sytuacji.

Niech Pani o siebie zadba.

pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.