Jump to content
  • psycholog-online-skype-20222.jpg

Natrętne myśli


Recommended Posts

Witam. Mam 22 lata. Od dłuższego czasu w mojej głowie pojawiają się myśli które nie chcą z niej wyjść, a jak już staram się o nich nie myśleć to robią się coraz gorsze. Mianowicie cały czas myślę o tym, że mój narzeczony może ulec jakiemuś wypadkowi, albo może mu się coś stać jak nie ma go w domu. Obojętnie, czy jest w pracy, czy ze znajomymi, czy nawet jak pójdzie do sklepu. Nie mam pojęcia jak mam się ich pozbyć, bo tak często o tym myślę, że przechodzi to już w czyny. Za każdym razem jak wychodzi z domu muszę patrzeć przez okno, czy na 100% nic mu się nie stało, czy nikt go nie zaczepił. Chodzi na 3 zmiany i czasami mimo, że mam na 12h do pracy to wstaje o 5 rano i obserwuję go cały czas. (na przeciwko okna jest przystanek na którym czeka na podwózkę do pracy). Po czym jak jest już poza moim zasięgiem to cały czas myślę, czy na pewno jest bezpieczny. Ciężko z tym funkcjonować, bo nie mogę się na niczym innym skupić. Czasami dzwonię do niego co godzinę. Nie mam pojęcia, czy może to przejściowe, czy mi to minie. Wcześniej tak miałam z moimi rodzicami ale nie w takim stopniu. Rozmawiałam z nim ale stwierdził, że jestem ostrożna po prostu. Bardzo proszę o jakąś radę, albo może ktoś już to przechodził, albo ma podobnie. Nie wiem, czy zacząć inwestować w psychologa.. Z góry dziękuję za pomoc. 

Link to comment
Share on other sites

@szeru

Opisuje Pani natrętne myśli dotyczące bezpieczeństwa Pani narzeczonego oraz konieczność wykonywania pewnych czynności, które mają Pani przywrócić spokój a w rzeczywistości utrudniają Pani codzienne funkcjonowanie.  Powinna Pani skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który przeprowadzi diagnostykę w kierunku OCD - zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych czyli potocznie zwanych nerwicą natręctw. Lekarz zaleci Pani dalsze postępowanie w tym psychoterapię aby nauczyła się Pani radzić sobie konstruktywnie z lękiem.

na konsultację z lekarzem psychiatrą w poradni zdrowia psychicznego nie potrzebuje Pani skierowania. O samym zaburzeniu może Pani więcej dowiedzieć się z książki "Człowiek, który nie mógł przestać" David Adam. Jest to bardzo ciekawie napisana pozycja przedstawiająca problem pod różnym kątem https://www.ceneo.pl/47943154?se=sjwuY12z_ly1m8YYcPj_Zx7H0C1TBDZh&gclid=EAIaIQobChMItvvU2rjD7QIVDg0GAB1RaQVjEAAYAiAAEgI0PPD_BwE

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.