Skocz do zawartości
Katrina18

Alkoholizm ojca

Polecane posty

Mam 18 lat. Mam też brata ale żadne z nas nie pija alkoholu. Mój tata jest alkoholikiem. Pije już nałogowo od kilku lat. Teraz nie pracuje. Moja mama natomiast nie pije i jest naprawdę dobrą mamą. Choć straciła już nerwy. Przez niego czuje się gorsza od innych. Zniszczył mi życie,całe moje dzieciństwo, które opierało się na tym że każdego dnia bałam się jaki on przyjdzie. Codziennie bałam się też że możemy stracić dom czy coś przez jego długi. Mam już dość go. Przez niego czuję się okropnie. Nic sobie nie mogę kupić bo on nigdy mi pieniędzy nie da. Jest wielkim samolubem. Nie chcę takiego życia. Co ja mam robić? Przez niego mam już objawy nerwicy (gdy się denerwuje mocno to zaczyna mnie dusić). Babcia mówi że muszę to przetrwać, może będzie lepiej. Ale prawda jest taka że on się nigdy nie zmieni. Co najgorsze zaczynam wierzyć w to co mówi o mnie. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 22 lata i miałam ten sam problem do momentu w którym nie wyprowadziłam się z domu. Mój ojciec tak samo jak twój pił i nadal pije a mama też była dobra mama. Tylko u nas była jeszcze przemoc psychiczna i fizyczna . Musisz w sobie znaleźć siły by nie słuchać go . Nie wie co mówi bo pewnie nawet nie wie jakie masz koleżanki , jak idzie Ci w szkole, czym się interesujesz .. ja przestalam przejmować się ojcem w momencie w którym stanęłam przed lustrem i powiedziałam sobie że taki ktoś kto tylko dał nasienie by mnie stworzyc a wg się mną nie zajmuje, nie opiekuje nie ma prawa mówić takich rzeczy o mnie .on jest nikim nie ja .trzymaj się ciepło.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Katrina18

uzależnienie od alkoholu jak każda choroba przewlekła i nieuleczalna wpływa na życie całej rodziny. Alkoholizm prowadzi do destrukcji życia osoby pijącej i jego bliskich. Pani tego doświadcza. Bardzo dobrze, że Pani postanowiła zmienić swoje życie.

Może Pani podjąć konkretne działania:

1. zapisać się do poradni leczenia uzależnień na konsultację z lekarzem oraz terapeutą. Pomoże to Pani ustabilizować swój stan emocjonalny, dowie się Pani o mechanizmach choroby i leczeniu alkoholizmu a więc zrozumie Pani pewne zachowania ojca i dzięki temu będzie Pani mogła skupić się na sobie i zadbać o siebie.

Lista placówek na NFZ w Polsce (wszytkie konsultacje są za darmo): https://www.parpa.pl/index.php/placowki-lecznictwa

Może też Pani podjąć terapię DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików).

2. poszukać wsparcia w organizacji samopomocowej Al-Anon. http://al-anon.org.pl/dla-nowo-przybylych/#2

spotka tam Pani osoby, które mają podobne doświadczenia do Pani i znajdzie Pani wśród nich zrozumienie.

3. skierować ojca do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która jest przy urzędzie gminy lub miasta. Tata będzie musiał zgłosić się na komisję, podjąć leczenie a jeśli tego nie będzie robił to Komisja skieruje sprawę do sądu celem uzyskania sądowego nakazu leczenia.

Proszę zadbać o siebie. Czym wcześniej Pani to zrobi tym łatwiej będzie Pani poradzić sobie z negatywnymi skutkami jakie wywarło na Pani picie ojca.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem to wszystko. Dla mnie on już jest ojcem tylko na papierze. Kiedyś miałam tatę dobrego który się mną opiekował ( ale to było kiedyś). Gdzieś w sobie go nienawidzę ale wiem też że go kocham nadal. Bo gdyby tak nie było nie bolało by to tak bardzo, jego słowa.

Moja mama też jest nerwowa. Też mnie denerwuje bo ona lubi żeby ktoś się nad nią litowal że tak powiem

 A ja nie potrzebuje litości od nikogo. Jemu się wydaje że on robi łaskę nam. Jest taki nieodpowiedzialny i zachowuje się jak małe dziecko.

Edytowano przez Katrina18
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Katrina18

W pierwszym poście zapytała Pani "co ja mam robić?".  Skupić się na sobie a także przepracować te emocje, które Pani odczuwa: złość, nienawiść, poczucie krzywdy w stosunku do ojca.

Pisze Pani, że 'zaczynam wierzyć w to co mówi o mnie" czyli pomimo wiedzy nadal słowa ojca Panią ranią i są dla Pani ważne. Może Pani zastanowić się dlaczego i czy te słowa są prawdziwe? Dlaczego Pani patrzy na siebie przez pryzmat ojca:"przez niego czuję się gorsza od innych" Nie jest Pani swoim ojcem.  Czy Pani dostrzega siebie, swoje potrzeby, zasoby i mocne strony? Czy Pani zastanawiała się na co Pani ma wpływ i co Pani dla siebie może zrobić?

Odpowiedzi na te pytania może Pani odnaleźć podczas rozmów z terapeutą w poradni. To wpłynie pozytywnie na Pani samoocenę i odnajdzie Pani nowe możliwości

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Być może. Ale na razie muszę zaakceptować siebie. Mam teraz mam bardzo kiepski okres życia. To na pewno

Mogę miec prośbę.mogłaby pani napisać na moim drugim poście odpowiedź. Przepraszam że tak proszę o to. 

 

Edytowano przez Katrina18
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.
  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć oraz spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.