Jump to content
 • psycholog-online-kolo.jpg

Nie radzę sobie


MAMAra
 Share

Recommended Posts

Witam, mam prawie 30 lat, jestem mama dwójki dzieci (4lata i rok). Odkąd wzięliśmy kredyt dla mojego taty, który przestał spłacać, wszystko się zmieniło.

Od 1,5 roku razem z dziećmi mieszkam u rodziców na wsi, mój partner pracuje w większym mieści i jest z nami w weekendy, ja aktualnie nie pracuje.

Moja babcia która z nami mieszka odwróciła się ode mnie kiedy byłam w pierwszej ciąży, nasz konflikt narasta, atmosfera miedzy nami jest wykańczająca. Dodatkowo codziennie wyrzucam sobie dlaczego głośniej i stanowczo nie sprzeciwiłam się aby mój partner pomógł mojemu tacie. Czuje że to moja wina, ta cała cieżka sytuacja którą wywołał mój ojciec.

Mam wyrzuty sumienia że siedzę na głowie mojej mamie, nie pracuje aktualnie.

Ogólnie nie lubię siebie, nie umiem patrzeć na siebie w pozytywny sposób, poddałam się parę lat temu i nie skończyłam studiów które wykańczały mnie psychicznie bo nie dawałam rady (zawsze byłam w szkole jedna z lepszych). Przede wszystkim jestem ciągle wściekła, pełna złej energii którą wylądowuje na rodzinie, dzieciach a przede wszystkim na partnerze. Czuje taki dług wdzięczności dla rodziców że tak mnie zawsze wspierali a ja nie umiem im się odwdzięczyć. I te ataki paniki- w momentach wielkiego napięcia wychodzę z domu i ide, ide ile się da przed siebie. Popłacze i wracam. I mam czasem problem z oddychaniem kiedy mam nadmiar emocji.

Są dni kiedy walcze, jestem pozytywna, tryskam energią i wiem że damy rade ale te dni są tak rzadko, coraz rzadziej. Nie mam siły myśleć pozytywnie bo wydaje mi sie że to nie ma sensu bo i tak bedzie po staremu. Czuje sie sama, wszystkie znajomości zostały w starym miejscu. Przede wszystkim boje się że za rok, dwa mój ukochany odpuści sobie bo będzie mial dość moich humorów a dzieci- chce być dla nich wsparciem i radosną mama a nie wrzeszczącą, płaczącą i nie wierzącą w siebie.

Nie wiem co robie źle. Dlaczego tych dobrych dni ejst tak malo, te złe mnie przytlaczają.

Co zrobić żeby było lepiej, żebym ja czuła się lepiej ze soba i czuła ze warto się starać i walczyć przede wszystkim o siebie?

 

Link to comment
Share on other sites

Dzień Dobry,

Opisuje Pani brak akceptacji siebie, obniżony nastrój, złość i lęk, które przeradzają się w ataki paniki. I kilka sytuacji, które mogą w Pani wywoływać takie myśli i uczucia: na przykład:

 • nie ukończone studia, brak pracy a z tego powodu poczucie niemożności odwdzięczenia się rodzicom, a wręcz bycie ciężarem bo teraz mieszka Pani u rodziców
 • relacjonuje Pani, że wzięła Pani pośrednio na siebie ciężar spłacania kredytu zaciągniętego przez Pani ojca. Pośrednio, bo jak rozumiem kredyt spłaca partner.
 • obawia się Pani, że partner może Panią opuścić ze względu na Pani zachowanie i może ten kredyt
 • czuje Pani samotność bo partner przyjeżdża na weekendy i nie ma Pani blisko znajomych

Bierze Pani na siebie winę za to co się wydarzyło, a na co nie miała Pani wpływu (kredyt wzięty przez Pani ojca) i obwinia się Pani za to, co Pani sobie wyobraża, że się może wydarzyć w przyszłości. Do tego dochodzi poczucie obowiązku i konieczności odwdzięczenia się rodzicom a jednocześnie  poczucie braku sprawczości "nic mogę zrobić, na nic nie mam wpływu." To powoduje w Pani napięcie, lęk, złość, które kumulowane przeradzają się w ataki wściekłości i napady paniki.

Jednak to Pani nadaje negatywne znaczenie wydarzeniom i tworzy negatywny scenariusz na przyszłość.

Rozmowa z psychologiem pomoże Pani skonfrontować swoje wyobrażenie o rzeczywistości z rzeczywistością, sprawdzić czy Pani negatywne postrzeganie siebie ma podstawy i czy naprawdę jest Pani bezsilna. Myślę, że ma Pani wiele zasobów i mocnych stron, tylko trzeba uporządkować zmiany, które zaszły w Pani życiu i nadać im inne znaczenie.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • ksiazka.jpg

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.