Jump to content
Karol Maj

Rozpoznanie chad

Recommended Posts

Dzień dobry

Mam 52 lata, a leczę się psychiatrycznie od 36 lat. To leczenie zaczęło się od moczenia nocnego i powiązania tego z moimi relacjami z ojcem i moim stanem psychicznym w wieku 16 lat. Od tego czasu korzystałem kilka razy z psychoterapii indywidualnej, jak również z grupowej. Oznaczeniami liczbowymi przy literze "F" w diagnozach mógłbym grać w totka. Cztery lata temu pierwszy raz pojawił się temat chad, jednak z niewiadomych dla mnie powodów został on przez lekarkę porzucony. Miałem takie poczucie, że pani doktor wolała skupić się na obecnym wtedy stanie depresji. W zeszłym roku przeprowadziłem się w inny rejon kraju i temat powrócił. Nowy lekarz przeprowadził ze mną dość szczegółowy wywiad (czego wcześniej nie było, a przynajmniej nie pamiętam) i zadawał dużo pytań zwłaszcza dotyczących okresu życia, który ja nazywam czasem rozkwitu i panującej cały czas w głowie euforii. Nie ukrywam, że ten okres odbieram pozytywnie (rodzina też to tak widziała), choć niestety było parę wpadek, zwłaszcza dotyczących spraw finansowych... Obecnie przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym po pobycie na oddziale dziennym. Lekarz psychiatra we wniosku o przedłużenie świadczenia napisał "choroba afektywna dwubiegunowa - obs./F31?". Rozumiem to, bo trudno po paru wizytach napisać to ze stuprocentową pewnością. Chciałbym jednak zapytać o jedno z dodatkowych pytań, które padło przy wspominanym wywiadzie. Czy warunkiem koniecznym przy rozpoznaniu chad jest występowanie w przeszłości lub obecnie chorób psychicznych u innych członków rodziny? Odniosłem takie wrażenie, że lekarz do tego przywiązał bardzo dużą uwagę, a ja nie mam takiej wiedzy aby ktoś w rodzinie kiedyś na coś podobnego chorował. Rozumiem, że brane tu jest pod uwagę jakieś obciążenie genetyczne, ale czy ta choroba może po prostu pojawić się u kogoś samoistnie lub z powodu czynników zewnętrznych.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

na wystąpienie i przebieg choroby afektywnej dwubiegunowej, tak jak w przypadku wielu innych chorób, wpływ mają czynniki biologiczne (genetyczne), społeczne i psychologiczne. Uważa się, że w przypadku ChAD szczególną uwagę należy zwrócić na czynniki genetyczne - czyli na jej występowanie u innych członków rodziny. Natomiast samo podłoże genetyczne nie jest jedynym warunkiem powstania choroby. Muszą wystąpić też inne czynniki.

Pyta Pan czy może pojawić się samoistnie. Trzeba pamiętać, że każdy z nas ma indywidualną kombinację genów i jakaś mutacja, układ genów np. odpowiadający za predyspozycje do zachorowania na jakieś schorzenie może pojawić się pomimo braku jego występowania w rodzinie.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć oraz spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.