Jump to content
mojglos

Motywacja do pracy

Recommended Posts

Dzień dobry, chciałem zapytać do kogo mógłbym się zwrócić o pomoc.

Mam taki problem, że nie mogę się zmobilizować do pracy. Jak coś robię to byle jak, na ostatnią chwilę. Trwa to już parę lat i się pogłębia. Czytałem o wypaleniu zawodowym, o prokastrynacji, o dystymii i moim zdaniem wiele czynników pasuje. Pasuje, ale nie wiem czy w wystarczającym stopniu. Przestałem czytać książki, nie oglądam nowych filmów ( no może 5 lub 6 w roku) ani seriali. Nie chce mi się uczyć grać w nowe gry. W ogóle mało co mi sprawia radość (taką pełną, bo z żartów się śmieję). W zasadzie to na nic nie mam czasu, a ciągle nic nie robię. Dodatkowo jestem notorycznie zmęczony, już chyba 6 rok. Stałem się bardziej nerwowy niż zawsze byłem. Badałem się pod kątem tego zmęczenia i fizycznie wszystko ok. Równocześnie nie uważam, żebym miał złe życie. Mam rodzinę która daje mi dużo szczęścia.

Tylko ta praca. Póki co zawodowo sobie radzę, ale bardziej siłą rozpędu niż aktualną pracą. I bardzo bym chciał coś z tym zrobić, a pomimo, że wiem co (zacząć pracować) to nie robię tego. Pal licho te książki, filmy, etc. tylko, żebym mógł się za coś zabrać.

Jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że sam sobie z tym nie poradzę, ale nie wiem gdzie się udać z takim,  byle jakim, problemem. Do psychiatry, do psychologa, do psychoterapeuty?

A może zaakceptować, że jestem leniem? Tylko gdybym był to czy rzeczywiście tak by mi to przeszkadzało?

Będę wdzięczy na za sugestie. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

Zmagam się z bardzo podobnym problemem, w razie czego odsyłam do swojego tematu:

Nie mogę się odnaleźć w żadnej pracy - Niełatwe przejścia - Psycholog online OCALSIEBIE, przez internet, Skype

Skoro jednak chcesz skutecznie działać to niekoniecznie oznacza to, że musisz być leniem. Podobno wszystko jest kwestią motywacji, nastawienia i osobistych predyspozycji. Może być tak, że obecna praca rozmija się mocno z Twoimi potrzebami i teraz po latach to szczególnie odczuwasz. Z drugiej strony możesz mieć różnego rodzaju mentalne blokady i wadliwe mechanizmy obronne (jak w moim przypadku), które skutecznie przeszkadzają w pracy ogólnie.

Problem nie jest na pewno byle jaki, po sobie wiem. Byłem kiedyś u psychiatry, który mi przepisał psychotropy na depresję i zaburzenia lękowe uogólnione (trochę jakby dystymia?). Zdecydowanie mi pomogły na jakiś czas i też Tobie mogę polecić wizytę u psychiatry na pierwszy rzut. Wiele osób powie, że farmakoterapię najlepiej łączyć z psychoterapią w celu maksymalizacji efektów (ale oczywiście łączenie tych dwóch opcji robi się kosztowne, jeżeli za wszystko płacimy z własnej kieszeni). Jeśli chodzi o psychologa to się nie wypowiem (ok, byłem swego czasu na 2 wizytach na Fundusz, ale to zupełnie do mnie nie przemawiało), wolałem od razu pójść do psychiatry.

Niedawno przez 3 miesiące chodziłem na psychoterapię poznawczo-behawioralną, która pomogła mi odnaleźć źródło moich problemów i nieco poukładać w głowie. W dalszym ciągu jednak wiele pracy przede mną...

 

  • Podoba mi się to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.