Jump to content
GcN7x

Kontrola partnera w związku...

Recommended Posts

Witam, potrzebuję chłodnego spojrzenia na problem w moim związku. Myślę, że problem jest szerszy, a sporo ludzi ma podobnie, tyle że być może nie zauważają w tym nic dziwnego, a to wyniszcza ich od środka i uśmierca związek powoli. 

Mam 31 lat, moja partnerka jest 7 lat młodsza, w związku jesteśmy od 2 lat. 

Zmagałem się z depresja przez dość długi czas, aktualnie chyba czuję, że wszystko wraca, a ja nie umiem zatrzymać negatywnych myśli. Partnerka nie daje mi odetchnąć, bo przecież nikt nie rozumie tej DOLEGLIWOSCI jeśli sam tego nie przeżył. Cała sytuacja odbiera mi energię życiową, mam wrażenie, że nic nie ma sensu, a chodzi o bezsensowną kontrolę i brak zaufania. 

Nie wychodzę praktycznie z domu, nie imprezuje, cały praktycznie wolny czas oddaje swojej miłości,, jednak okazuje się, że to za mało. Nie mam kontaktu z żadną koleżanką, gdyż moja partnerka jest zazdrosna do tego stopnia, że nie mogę nawet napisać komentarza pod zdjęciem na facebooku jakiejkolwiek dziewczynie... I nie, nie chodzi o komentarze typu: pięknie wyglądasz itp... Nie mam prawa wyjść z domu, bo muszę meldować co będę robił, za ile wrócę (broń boże spóźnienie) i z kim będę. Po powrocie praktycznie muszę zdać raport, bo dostaje pytanie "o czym rozmawialiście"? Ciągle słyszę, że coś ukrywam, każe mi pokazywać swoje wiadomości co krótki czas, a najlepiej jakby miała hasło do skrzynki, telefonu i portalu społecznościowego.

W największym skrócie, czuję, że mój stan się pogarsza, nie umiem już okazywać zainteresowania, dawać czułości, bo sam się rozsypuje. Frustracja zabiera mi wszystko, przede wszystkim zdrowie, stany lękowe wracają, problemy ze snem, jedzeniem, mój organizm upadnie, w pracy brak sił, motywacji,... 

 

Ciągle kłócimy się o sprawdzanie, przeszukuje moje rzeczy. Mówi, że mi nie ufa, gdzie NIC ZŁEGO NIE ROBIĘ. Tylko co zostaje mi zrobić? 

Kocham te dziewczynę, ale czuję, że brakuje mi sił. Pomóżcie. 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

przede wszystkim jeśli Pan obserwuje u siebie nawracające symptomy depresji proszę zadbać o siebie i zgłosić się do lekarza psychiatry. To bardzo ważne aby powstrzymał Pan rozwój choroby. Partnerce może Pan zaproponować aby poczytała o tej chorobie, żebyście mogli lepiej porozumiewać się.

Pisze Pan o tym, że odczuwa Pan nadmierną kontrolę ze strony partnerki. Aby Pan się w tym nie pogubił przede wszystkim powinien Pan przyjrzeć się sobie, myślom, emocjom i zachowaniu. Jeśli jest Pan uczciwy wobec siebie i niej to znaczy, że problem braku zaufania jest po stronie partnerki. Możecie Państwo porozmawiać jakie jej wcześniejsze doświadczenia mogą wywoływać u niej takie zachowanie i emocje? Czego doświadczyła w domu, jak wyglądał model rodziny w jakim się wychowała, jak wyglądały relacje w innych związkach?

Trzeba przyjrzeć się emocjom, które odczuwa:

- zazdrość o kogoś mówi mi, że ta osoba jest dla mnie ważna ale jednocześnie informuje, że ja się czuję gorsza od innych osób. ktoś może mi tę osobę odebrać więc jest atrakcyjniejszy ode mnie. Czyli partnerka powinna być może przyjrzeć się swojej samoocenie i przekonaniom o sobie. Zazdrość wynika też z lęku przed stratą czy odrzuceniem.

- lęk informuje o zagrożeniu. Lęk jest jednak naszym wyobrażeniem o tym co się może stać. Na przykład na bazie wcześniejszych doświadczeń w podobnej sytuacji mogę odczuwać lęk.

Kontrola to destrukcyjny sposób próby uspokojenia swojego lęku i złudnego zapanowania nad sytuacją. destrukcyjny bo sam Pan pisze o tym jak to wpływa na Państwa związek.

Możecie Państwo poszukać terapii par dla siebie aby porozmawiać o tym co się dzieje w Waszym związku. Terapia może odbywać się on-line np. na platformie Ocal Siebie.

Ale przede wszystkim ważne jest aby Pan najpierw zadbał o wsparcie lekarza specjalisty dla siebie.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję bardzo Pani Katarzyno, za jakąkolwiek odpowiedź osoby profesjonalnej i bezstronniczej. Napewno takie wypowiedzi są najbardziej konstruktywne. 

Odczuwam chęć zamknięcia mnie w złotej klatce, mimo, iż nie mam sobie nic do zarzucenia. Po prostu protekcjonalnie jestem trzymany na dystans, słyszałem też o braku zaufania, tylko że nie ma żadnych podstaw do tego, żeby tego zaufania nie było. 

Jeszcze raz dziękuję, dokładnie przyjrzę się wszystkiemu, co Pani uwzględniła w swojej odpowiedzi... 

Pozdrawiam. 

Link to comment
Share on other sites

Jesli mogę dopowiedzieć - ja przez dwóch ostatnich partnerów zostałam osukana a prez drugiego zdradzona - co ukrywał przez 4 lata a później się z tego śmiał...

Przez te dwie sytuację ja zaczęłam obecnego partnera właśnie tak kontrolować bo się bardzo boję potraktowania w ten sposób i odzucenia :( wiem ile wtedy przeżyłam i nie chcę takiego ciosu znowu...

Dlatego jak Pani Kasia napisala - ważne jest to co dziewczyna przeżyła w swoim zyciu wczesniej - to nie musiała być nawet zdrada ale nawet oszukanie przez kogoś które wpłynęło na nią bardzo mocno :( 

Porozmawiajcie na ten temat 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.