Jump to content
Nina739148

Czy mam borderline?

Recommended Posts

Witam, mam 18 lat i jakis czas temu (1,5 roku temu może) robiłam test na osobowość. Wyszło mi coś takiego jak "borderline". Trochę poszperałam na ten temat i wychodzi na to, że mam objawy. Mieszkam z rodzicami, którzy nieukrywając są surowi, traktują mnie nieadekwatnie do wieku, sytuacji itd. Nie mam do kogo zwrócić się o pomoc, sama nie daje sobie rady. Mam mętlik w głowie, nie jestem w stanie poradzić sobie z moimi emocjami, przez co wyzywam się sama na sobie. Jakikolwiek ból fizyczny na chwilę góruje nad psychicznym ale nie da się tak cały czas. Mam zmiany nastroju, tak samo w stosunku do ludzi. W jednej chwili potrafię kochać a za chwilę nienawidzę. Czasem odczuwam nienawiść do samej siebie, za to że nie jestem taka jaka powinnam być ani taka jaką inni chcą żebym była. Poczucie winy, uczucie pustki, samotność, obsesyjne myśli, popadam w skrajności, podejmuje bardzo ryzykowne decyzję, które na początku wydają się być "dla zabawy" ale prawda jest taka że później nie myślę o niczym innym i za bardzo angażuje w to wszystkie emocje. Jestem w rozsypce. Czy może u mnie występować osobowość z pogranicza? Czy mogę sobie jakoś z tym poradzić? Co powinnam zrobić? Jak zacząć pracę nad sobą? 

Link to comment
Share on other sites

@Nina739148

osobowość kształtuje się w zasadzie przez całe życie. Oczywiście bardziej intensywnie w okresie dzieciństwa i młodości. Więc Twoja osobowość jeszcze się kształtuje. Test jaki zrobiłaś półtora roku temu może być niemiarodajny. Warto zwrócić uwagę czy to był test profesjonalny (wykonywany przez psychologów) czy jeden z testów ogólnie dostępnych w różnych mediach.

Czytam w Twoim wpisie, że masz trudności w radzeniu sobie z emocjami, masz surowych rodziców więc być może dlatego "wyżywasz się na sobie" bo nie nauczyłaś się, nie pozwolono Ci wyrażać swoich emocji i potrzeb. Być może wahania nastroju, które odczuwasz wynikają z tego, że chciałabyś wyrazić siebie ale odczuwasz jakieś obawy i narasta w Tobie frustracja.

To oczywiście hipotezy natomiast zachęcam Cię do kontaktu z psychologiem, psychoterapeutą abyś mogła porozmawiać o swojej sytuacji i nauczyć się rozumieć i wyrażać swoje emocje, a także przez to siebie. Brak umiejętności kontroli emocji i ich konstruktywnego wyrażania to nie zaburzenie ale brak kompetencji. Tego można się nauczyć w każdym wieku a dzięki temu lepiej poznać siebie.

Załączam link do artykułu

pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć oraz spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.