Jump to content
Creatliv

Problem z nocą/ciemnością

Recommended Posts

Witam, 

Od pewnego czasu mieszkam sama. W dzień jest w porządku jednak jak robi się ciemno nachodzą mnie lęki: od włamań do jakichś myśli o zmarłych. Zaraz po położeniu się do łóżka i próbując zasnąć bardzo dużo myślę o dziwnych rzeczach, np. Właśnie o jakichś duchach czy włamaniach. Nie oglądam żadnych  horrorów ani nie czytam nic strasznego od wielu lat a mimo to mam taki problem. Skąd to się może brać? Jak zasypiać nie myśląc o takich rzeczach? Jak ktoś jest w domu to nie mam takich myśli, nie boje się. Bardzo proszę i pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

Lęk przed ciemnością jest naturalny i powszechny wśród dzieci. Można powiedzieć, że jest pierwotny bo w zamierzchłych czasach po zapadnięciu zmroku i braku światła ludzie byli bardziej narażeni na atak np. ze strony drapieżników a i poruszanie się w terenie po ciemku nie było bezpieczne. Lęk odczuwany w dzieciństwie powinien z czasem minąć.

Pisze Pani, że od niedawna mieszka Pani sama. Być może ta zmiana wpłynęła na to, że uaktywnił się lęk. Zmiana jako taka też budzi obawy bo trzeba przystosować się do nowej rzeczywistości, zmienić swoje nawyki, a to wymaga wyjścia poza swoją strefę komfortu.

Może Pani przypomnieć sobie czy kiedykolwiek odczuwała Pani lęk przed ciemnością i jak Pani sobie wtedy z tym radziła. Może Pani zadbać o przyjemny rytuał zasypiania, tak żeby kładła się Pani spać w dobrym nastroju. Może muzyka, może przyjemny film, książka (raczej nie horrory i kryminały).

Gdy Pani już zgasi światło i myśli zaczną się pojawiać proszę powiedzieć sobie 'stop, nie chcę o tym myśleć" i skierować myśli na jakieś przyjemne przeżycia, wspomnienia. Proszę też zadbać o wygodną pozycję spania, rozluźnienie mięśni i równy, głęboki oddech.

Nie polecam spania przy zapalonym świetle bo może to zaburzyć rytm dobowy i wydzielanie melatoniny.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć oraz spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.