Jump to content
sydney1605

Nadwaga, jedzenie emocjonalne.

Recommended Posts

Dzień dobry. Moim problemem jest nadwaga i to, że jem w sytuacjach, kiedy nie jestem głodna. Miałam kiedyś przyjaciółki, ale zawsze było tak, że to ja wszystkie wysłuchiwałam, a sama musiałam sobie radzić ze swoimi problemami, więc powoli więzi się rozluźniły. Pocieszeniem stało się jedzenie. Często też jem, kiedy się nudzę. Nie potrafię sobie z tym poradzić. W dodatku wiem, że mąż też tego nie akceptuje i uważa, że po prostu powinnam mniej jeść, a sprawa się rozwiąże Pozdrawiam Sydney1605.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry. Jestem kobietą, mężatką, mam 31lat i jedno dziecko, pracuję i zajmuję się domem.  Moim problemem jest nadwaga i to, że jem w sytuacjach, kiedy nie jestem głodna. Nie wiem ile to dokładnie trwa ani kiedy się rozpoczęło, ale myślę, że około 5 lat. Na początku nie wiązałam tego z psychologią. Myślała, że jak przejdę na dietę to schudnę i tyle. Teraz jestem osobą, która jest permanentnie na diecie i nie chudnie. Miałam kiedyś przyjaciółki, ale zawsze było tak, że to ja wszystkie wysłuchiwałam, a sama musiałam sobie radzić ze swoimi problemami, więc powoli więzi się rozluźniły. Pocieszeniem stało się jedzenie. Często też jem, kiedy się nudzę. Nie potrafię sobie z tym poradzić. W dodatku wiem, że mąż też tego nie akceptuje i uważa, że po prostu powinnam mniej jeść, a sprawa się rozwiąże. Nie mam z kim nawet o tym porozmawiać. Staram się jeść, zdrowo - dużo warzyw, nieprzetworzone jedzenie, ćwiczę, ale i tak prawie codziennie jem ponad moje zapotrzebowanie.  Co mogę jeszcze zrobić w tej sytuacji? Pozdrawiam Sydney1605.

 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

porusza Pani kilka obszarów, które się ze sobą łączą.

Pisze Pani o poczuciu osamotnienia, braku wsparcia od znajomych czy bliskich i nudzie, które to stany reguluje Pani niekontrolowanym, kompulsyjnym jedzeniem.

Wspomina Pani także o tym, że jest Pani na diecie ale nie zauważa Pani spadku masy ciała.

Zacznę od tego, że dobrze by było gdyby zbadała się Pani pod kątem insulinooporności, czyli zaburzonej odpowiedzi komórek na insulinę. Częste stosowanie różnych diet może prowadzić do rozregulowania metabolizmu i wywołania różnych zaburzeń. Dlatego należałoby najpierw uregulować styl odżywiania się dbając o regularność i zaspokojenie organizmu w niezbędną ilość energii z pożywienia.

Jednocześnie powinna Pani pracować nad radzeniem sobie z emocjami oraz zmianą nawyku. Jeśli to podjadanie trwa od 5 lat to stało się nawykiem. Pojawia się bodziec np. nuda i Pani sięga, być może automatycznie po jedzenie, bo nauczyła się Pani, że to działa szybko i skutecznie ... choć tylko na chwilę.

Bardzo dobrze jednak, że potrafi Pani zauważyć, że sięga Pani po jedzenie w takich chwilach. Skoro już to Pani wie, to może Pani pracować nad zmianą nawyku czyli znalezienia innych czynności, które mogłaby Pani wykonać w takiej sytuacji.

Sugeruję spotkanie z psychodietetykiem, z którym mogłaby Pani pracować nad tymi wszystkimi obszarami: emocjami, nawykami oraz stylem odżywiania się.

Takie konsultacje mogą odbywać się on-line na platformie OcalSiebie.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.