Jump to content
paauuliiinaaaa

nerwy i zazdrość

Recommended Posts

Jestem 20 letnią kobietą, która skończyła szkołę średnią. Aktualnie pracuję i chodzę do szkoły zaocznej policealnej. 

Od zawsze tak na prawde jak tylko pamiętam jestem osobą bardzo nerwową co odbija się na moich relacjach między ludźmi. Za każdą drobnostkę potrafie bardzo wybuchnąć, każdą głupotą się denerwuje. Jak tłumie nerwy w sobie to potrafie sie wyżywać na osobach mi bliskich co nie powinno mieć miejsca i nie potrafie się z tymi nerwami powstrzymać. Poza tym ciągle twierdzę że jestem osobą beznadziejną, najgorszą przez swoje zachowanie a mam na myśli właśnie swoje nerwy o wszystko itd i to że jestem bardzo zazdrosna o swojego chłopaka co niestety odbija się na moim związku. Niby mu ufam, wiem że jest mądrym, bardzo kochającym mnie chłopakiem ale przez sytuacje z przeszłości gdzie byłam 3 razy w związku i te związki sie kończyły dlatego bo moi byli mnie zdradzali czego w życiu bym sie nie spodziewała to ja się teraz przez to boję że bedzie też taka sytuacja z moim obecnym chłopakiem i przez to potrafie mu robić awantury nawet o spojrzenie na inną i potem znów mam bardzo duże nerwy i wybucham bardzo. Nie wiem też już co robie źle a co dobrze przez co nawet jak mam racje to wydaje mi sie że jej nie mam. Staram sie radzić z tymi problemami rozmawiając z moim chłopakiem ale średnio to coś daje, jak już to na krótką chwilę a tak to myśle o tym wszystkim całymi dniami i się dołuje jaka beznadziejna jestem i płaczę. Czy jestem chora psychicznie i powinnam się leczyć? Co mam z tym zrobić aby poradzić sobie z tymi problemami? 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

Na początek trochę o emocjach i przekonaniach.

Zazdrość, którą Pani odczuwa mówi Pani, że Pani chłopak jest dla Pani ważny. Mówi też o tym, że Pani obawia się, że go straci. Obawia się Pani dlatego, że być może na podstawie poprzednich doświadczeń w związkach czuje się Pani pod jakimś względem gorsza, mniej atrakcyjna.

To powoduje napięcie emocjonalne i potrzebę rozładowania go np. poprzez awanturę. Potem myśli Pani o sobie, że faktycznie jest Pani beznadziejna i najgorsza. To może wywoływać lęk, że jak on wytrzyma z taką osobą jak Pani, i myśl, że na pewno już kogoś innego sobie szuka. A Pani nie chce go stracić. I znów zazdrość i napięcie emocjonalne i awantura. Błędne koło.

Warto aby Pani sobie uświadomiła, że lęk to emocja, która powstaje w oparciu o nasze scenariusze dotyczące przyszłości. To nie są realne wydarzenia, tylko wyobrażone przez nas. Pani zakłada, że powtórzy się znowu sytuacja z poprzednich związków. Nie wiadomo, ale relacja oparta na lęku i braku zaufania do partnera ma na pewno mniejsze szanse przetrwania.

Może Pani skupiać się bardziej na tym czego dobrego doświadcza Pani w tym związku niż na szukaniu potencjalnego zagrożenia. Nasze nastawienie ma ogromny wpływ na to jak postrzegamy rzeczywistość. Jeśli Pani obawia się zdrady ze strony chłopaka to niejako szuka Pani sygnałów, że tak się stanie. Wówczas nawet niewinne, neutralne sytuacje może Pani postrzegać jako sygnały zdrady.

Odpowiadając na Pani pytanie - nie jest Pani chora psychicznie natomiast nie radzi Pani sobie ze swoimi emocjami i przekonaniami. Może Pani na tym pracować na terapii poświęconej emocjom i radzeniu sobie z nimi a także weryfikując prawdziwość swoich przekonań.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.