Jump to content
  • psycholog-online-skype-20222.jpg

Zespół jelita drażliwego


Recommended Posts

Mam 22 lata.

Od około 3 lat zmagam się z IBS(zespół jelita drażliwego)

Raz jest lepiej, raz gorzej

Mam wrażenie, że wszystko siedzi w głowie...chcąc wyjść ze znajomymi, do rodziny, gdziekolwiek najpierw musi być toaleta...ogromny ból brzucha, stres i nagłe uczucie głodu, mimo ,że jadłam 10minut wcześniej 

Przy każdej najdrobniejszej kłótni lub słowach skierowanych w moją stronę, które mi nie odpowiadają czuję nerwy, które tłumie w sobie i jest nagle uczucie takiego krótszego, cieższego oddechu spowodowane myśleniem i o tej sprawie. Potrafie myśleć o takiej rzeczy nawet kilka dni, cały czas się denerwując. Nie jestem w stanie zapanować nad tym co mam w głowie. Nie wiem jak uspokoić jelita  abym w spokoju mogła wyjść z domu nie odwiedzając WC co chwilę 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

zespół jelita drażliwego jest często spowodowane nadmiernym stresem. W dużym uproszczeniu - kortyzol czyli hormon stresu wpływa podrażniająco na układ pokarmowy. Jeśli przeżywa Pani często lub długotrwale napięcie emocjonalne to to podrażnienie nawraca i stąd mogą być odczuwane przez Panią dolegliwości.

Powinna Pani do leczenia podejść dwutorowo - z jednej strony być pod opieką lekarza internisty i gastrologa, który wykluczy inne przyczyny  a z drugiej podjąć psychoterapię.

Podczas psychoterapii nauczy się Pani radzić ze swoimi emocjami i napięciem emocjonalnym oraz myślami. Dzięki temu nabierze Pani dystansu do spraw, które dziś wywołują u Pani frustrację co z kolei zmniejszy z czasem dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Doraźnie może Pani w chwilach napięcia stosować głębokie oddechy a na co dzień relaksację czy jogę.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

  • Podoba mi się to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.