Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

AleksanJ

Problem z toksycznym partnerem

Recommended Posts

Jestem 18 letnią młodą kobietą. Jestem w ponad 2 letnim związku z chłopakiem z którym 10 miesięcy temu zamieszkaliśmy wspólnie. Mój partner od pewnego czasu traktuje mnie jak pomiot do wyładowania emocjonalnego. Krytykuje mnie na każdym kroku, za wszystko co zrobię i czego nie zrobię, a gdyby zrobił to ktoś inny w taki sam sposób było by to prawdopodobnie uznane przez niego za odpowiednie. Podważa każde moje zdanie. Na dodatek jaka kolwiek próba rozmowy zakańcza się wielką awanturą i wywoływaniem u mnie poczucia winy za jej ,, wszczęcie” co kończy się przeprosinami z mojej strony. Jeśli nie zrobię tego co oczekuje karze mnie milczeniem przez najbliższe kilka dni. Kiedy spożyje alkohol staje się kochającym partnerem, czułym dobrym. Nie daje już rady, przestałam się bronić kiedy mnie poniża, wole przemilczeć wszystko niż słyszeć że jak zwykle robię mu problem o nic... Co robić jak sobie z tym radzić. Mimo wszytko kocham go i nie potrafię się mu postawić, czy tym bardziej odejść 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

z Pani opisu wynika, że Pani partner nie radzi sobie z emocjami. Nie ma jednak prawa rozładowywać tych emocji - każdy z nas odpowiada za swoje emocje i zachowanie.

Partner przekracza Pani granice i wywołuje u Pani poczucie winy obarczając Panią przyczyną konfliktu. W ten sposób podporządkował sobie Panią i czuje się bezkarny w swoim zachowaniu, bo tak jak Pani pisze "przestałam się bronić kiedy mnie poniża, wole przemilczeć wszystko niż słyszeć że jak zwykle robię mu problem o nic". Takie zachowanie partnera przypomina stosowanie przemocy psychicznej. O przemocy dowie się Pani więcej pod linkiem, gdzie również może Pani porozmawiać ze specjalistami https://www.niebieskalinia.pl/ 

Wspomina Pani, że partner spożywa alkohol. Proszę się przyjrzeć jak często to robi, jakie ilości i  w jakich sytuacjach. To, że po wypiciu alkoholu staje się czuły i dobry może świadczyć o tym, że alkohol również służy mu do uspokojenia swoich emocji. A to jest niebezpieczne zachowanie, które może prowadzić do uzależnienia od alkoholu.

Powinna Pani przyjrzeć się czy ten związek odpowiada Pani oczekiwaniom co do relacji czy ewentualnej rodziny. Czy chce Pani być tak traktowana? Jak by Pani zareagowała gdyby np. Pani przyjaciółka była tak traktowana przez jej partnera? Jakie są Pani myśli i uczucia na ten temat. Warto o tym porozmawiać z psychologiem.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.