Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Paixtie

Coś ze mną jest nie tak.

Recommended Posts

Witam. Jestem 22 letnią dziewczyną i już od pewnego czasu zauważyłam, że jest coś ze mną nie tak. Bywam bardzo elastyczna i tutaj nie chodzi o poszukiwanie swojego ja, bo wydaje mi się, że mając już ten wiek powinnam już wiedzieć kim jestem. Potrafię jednego dnia być kimś innym, zachowywać się inaczej, ubierać, a następnego dnia być zupelnie inna. Jestem bardzo podatną osobą na wpływy, potrafię poznać nowych ludzi i dopasować się w ich wymagania pod względem wyglądu i charakteru. Dodatkowo stale muszę być w centrum uwagi, według mnie jest to mega toksyczna atencja, bo nie zwracam uwagi na to, że kogoś mogę tym zranić. Na sam koniec muszę jeszcze dodać, że nie potrafię okazywać uczuć. Jak mój chłopak okazuje mi uczucia w nadmiarze jest to według mnie za dużo i się przez to odsuwam od tej relacji. Nie wiem jakie to są zaburzenia ale czuję się już trochę tym zmęczona. Chciałam zasięgnąć tutaj opinii, mam pewne podejrzenia ale nie jestem w 100% pewna, a do psychologa w moim mieście trochę ciężko się dostac. Przepraszam jeżeli wlepiłam post nie w ten temat forum. 

Pozdrawiam. 

Link to comment
Share on other sites

Cześć . Może czas najwyższy spojrzeć na siebie ? Na swoje szczęście ?  Mieć swoje zdanie do danej sytuacji a nie podążać za tłumem . Sprawia Ci przyjemność  " dopasowywanie się do innych "? Skoro to robisz to robisz to na przymus . Jeżeli te osoby nie potrafią Cię zaakceptować takiej jaką jesteś to może nie są tego warte ? Co do zwracania na siebie uwagi , może czas trochę inaczej spojrzeć właśnie na osoby które ranisz a zależy im na Tobie , umocnić te relacje niż podążać za ludźmi do których musisz się dopasowywać ? Skoro chłopak pokazuję że Cię kocha to chyba dobrze prawda ? Zależy mu na Tobie więc to robi . Ma być obojętny żebyś zwróciła na niego uwagę ? To boli gdy bardzo się starasz a druga osoba Cię odrzuca. Sukces już w tym że sama zdajesz sobie z tego sprawę i widzisz że "coś jest nie tak " . Jeżeli będziesz chciała porozmawiać napisz do mnie .  Nie jestem psychologiem ale znam praktycznie identyczną sytuację i może mógłbym Ci kilka rzeczy podpowiedzieć . Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

@Paixtie

przede wszystkim to bardzo ważne, że Pani chce poznać siebie i obserwuje swoje zachowanie. Wiek w którym Pani jest to jeszcze czas poszukiwania swojej drogi. Można porównać to do malarzy, którzy we wczesnym okresie swojej kariery kopiują dzieła innych artystów a potem odnajdują swój styl. Aby poznać siebie należy przyjrzeć się sobie czy taką wersją mnie dobrze się czuję, czy mam poczucie udawania, czy dopasowuję się do innych wbrew swojej woli? W poznawaniu siebie warto dopuścić do głosu własne potrzeby i przyjrzeć się emocjom.

To, że Pani jest podatna na wpływy może świadczyć o tym, że jeszcze Pani nie odnalazła swojego stylu lub nie wypracowała własnych wartości i kryteriów którymi Pani chce się kierować w życiu. Przyczyny mogą być różne: może nie miała Pani możliwości wyrażania siebie w dzieciństwie, może musiała się Pani dostosowywać aby być akceptowaną lub zauważoną a może musiała Pani "walczyć" o uwagę bliskich? Proszę się temu przyjrzeć.

To, że Pani nie potrafi okazywać uczuć to zachowanie, które można zmienić. Możliwe, że wynika to z Pani doświadczeń w dzieciństwie - jeśli w domu nie okazywano uczuć to nie miała Pani możliwości tego się nauczyć. A może wręcz musiała Pani te uczucia tłumić? Z kolei Pani chłopak może rozwinął dobrze tę kompetencję a Pani wydaje się, że okazuje uczucia w nadmiarze. Nie pisze Pani nic o swoim dzieciństwie i relacjach z bliskimi ale warto się temu przyjrzeć. W każdym razie rozpoznawania i wyrażania uczuć a także radzenia sobie z emocjami można nauczyć się w każdym wieku.

Podsumowując - to co Pani przeżywa to nie są zaburzenia, tylko najprawdopodobniej schematy zachowania wyuczone w dzieciństwie, które teraz nie sprawdzają się w relacji z innymi ludźmi. Może do tego dochodzą jakieś przekonania o sobie, które też powodują Pani konkretne zachowania.

W każdym razie zachowanie można zmienić a przekonania na swój temat można zweryfikować i zobaczyć czy w obecnej Pani sytuacji są one prawdziwe.

Może Pani się obserwować i zastanowić się co dla Pani znaczy np. bycie w centrum uwagi, jakie emocje się wtedy pojawiają? A jakie emocje i myśli się pojawiają gdy Pani nie jest w centrum? Dlaczego to dla Pani ważne?

W ten sposób właśnie pozna się Pani i świadomie będzie Pani mogła zmienić swoje zachowanie.

Może Pani w tym procesie pomóc psychoterapeuta, z którym będzie Pani mogła omówić schematy zachowania i emocje.

Na koniec załączam artykuł o emocjach:

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.