Jump to content
 • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Taśka

Boję się, że będzie za późno

Recommended Posts

Jestem kobietą, mam 33 lata. Nie posiadam własnych dzieci. Jako studentka pomagałam mojej siostrze w opiekowaniu się jej dziećmi. Aktualnie mam z nimi bardzo bliski kontakt. Od 3 lat obserwuję, że moja najmłodsza siostrzenica (9lat) nie rozwija się prawidłowo. Jako 2-4 latka była bardzo bystra i kontaktowa. Miała swoje zdanie, potrafiła je wyrażać. Manualnie również rozwijała się prawidłowo. Gdy osiągnęła wiek 6 lat zaczęły się moje obawy. Traciła równowagę, nie potrafiła utrzymać rozmowy, nie potrafi ustać na jednej nóżce. Nie ma takiego obiadu przy którym nie wyleje na siebie zupy, nie ma spaceru na którym się nie przewróci ani rysunku, który zostanie skończony. Taka sytuacja utrzymuje się do dziś. Lata mijają lecz ona się nie zmienia, nie rozwija się. Jak jestem u nich w gościach to ciągle jest do mnie przytulona. Nie potrafi wyrazić myśli, ma tendencję do mówienia w kółko tego samego, jakby nie pamiętała, że już coś powiedziała. Mówi nieskładnie, nie potrafi się skupić, moczy się w łóżku. Dzieci w szkole się z niej śmieją ale ona zdaję się tego nawet nie rozumieć, więc się tym nie przejmuje. Oceny ma słabe ale nauczyciele ją jakoś "przepychają". Mam wrażenie, że żyje w swoim świecie. Ogromnie się o nią martwię. Moja siostra i jej mąż twierdzą, że wszystko jest w porządku, że jest trochę mniej zdolna od pozostałych dzieci i to wszystko. Zbywają temat. Nie dają sobie nic powiedzieć. Są zabiegani, mają 4 dzieci, nie mają zbyt wielu czasu. Ja natomiast mieszkam daleko od nich (300km) i również mam swoje sprawy. Jednak ciągle mam to dziecko na sumieniu. Boję się, że być może teraz można coś zrobić a za kilka lat będzie za późno. Czy ja mogę coś zrobić? Jestem tylko ciotką. Bardzo mi zależy aby moja siostrzenica była zdrowa i aby miała w przyszłości pełen wachlarz możliwości. Jeśli bagatelizowanie sprawy odbije się na jej życiu będę miała ogromną pretensję do siebie, że nic nie zrobiłam. Problem nie jest zauważany tylko przeze mnie. Rodzice z obojgu stron również się martwią ale boją się zwracać uwagę "młodym". Męczy mnie ten problem i czuję bezradną złość na tę sytuację. Bardzo proszę o jakieś wskazówki, może inny punkt widzenia tej sytuacji. Z góry bardzo dziękuję za każdą odpowiedź. 

 • Podoba mi się to 1
 • Smuci mnie to 1
Link to comment
Share on other sites

Neurologiem nie jestem, ale takie objawy kojarzą mi się z miejscowym uszkodzeniem mózgu przez jakiegoś guza albo mały udar. Postawę siostry i szwagra nazwałbym karygodnym zaniedbaniem, a sprawę zgłosiłbym do "ichszego" MOPSu pisząc anonimowy list.

 • Podoba mi się to 1
 • Dziwi mnie to 1
Link to comment
Share on other sites

@Taśka

jeżeli Pani sugestie są zbywane przez siostrę i szwagra to może warto porozmawiać o tej sytuacji z szerszym gronem rodziny aby oni również zwrócili uwagę na dziecko i sugerowali rodzicom wizytę u lekarza. Być może gdy więcej osób wyrazi zaniepokojenie stanem dziewczynki to rodzice przekonają się, że potrzebuje ona pomocy specjalisty.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 • Podoba mi się to 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • ksiazka.jpg

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.