Jump to content
milena.a

nie umiem żyć

Recommended Posts

Jestem Milena, mam prawie 30 lat, a czuję jakbym była dzieckiem. Nie potrafię udźwignąć dorosłego życia. Przeraża mnie każde zobowiązanie, kupno auta, mieszkania. Przeraża mnie perspektywa ślubu i posiadania dzieci. Czuję się bardzo samotna w moim związku i całym życiu, nie mam przyjaciół, jedynie znajomych. Od zawsze towarzyszy mi poczucie wyobcowania. Nie wiem jaka jestem, czego chce, czego nie, czuje się nijaka. Zmieniam się, żeby zyskać w oczach innych ludzi a oni i stronią ode mnie, pewnie czują moją zerową samoocenę. Jestem z rodziny niepełnej, dysfunkcyjnej, zawsze byłam mała stara, musiałam żeby pomagać rodzicowi i rodzeństwu. Nie wiem czy mogę być dda bo w moim domu problem z alkoholem był tylko w weekendy i na imprezach, rodzic nie zaniedbywał swoich zawodowych obowiązków ale wiem, że zaniedbywał mnie, mam o to ogromny żal a przed oczami smutne wspomnienia gdy zostawiał mnie samą bo wychodził pić. 

Nie wiem jak sobie poradzić, jestem bardzo zamknięta w sobie. Byłam u psychologa ale nie potrafiłam powiedzieć tego co najważniejsze. 

Dzień dobry,

czytając Pani post mam przemyślenia, że jest Pani bardzo ukierunkowana na innych, a mało na siebie. "Nie wiem jaka jestem, czego chce, czego nie, czuje się nijaka. Zmieniam się, żeby zyskać w oczach innych ludzi", "zawsze byłam mała stara, musiałam żeby pomagać rodzicowi i rodzeństwu".

W pewnym momencie zrezygnowała Pani z siebie lub nie miała Pani możliwości zaspokajać swoich pragnień bo musiała Pani wykonywać obowiązki innych. Nauczyła się też Pani, że Pani potrzeby nie są ważne bo np. potrzeby ojca były ważniejsze, rodzeństwa też. Poczucie wyobcowania może się wiązać z tym, że przedwcześnie Pani "dorosła", przejęła obowiązki dorosłych więc problemy innych dzieci adekwatne do wieku były dla Pani dziwne. Z jednej strony starała się Pani zaspokajać oczekiwania dorosłej osoby w rodzinie a z drugiej funkcjonować jako dziecko w grupie dzieci. I tu i tam Pani nie czuła się Pani dobrze. Stąd być może poczucie wyobcowania.

Jeśli chodzi o lęk przed zobowiązaniami i podjęciem decyzji to może Pani przyjrzeć się czego tak naprawdę się Pani obawia: kary za źle podjętą decyzję, odrzucenia, nie spełnia czyichś oczekiwań czy może jeszcze czegoś innego?

Jeśli chodzi o DDA to nie choroba, to właśnie są schematy zachowania, które kiedyś pomagały Pani funkcjonować w rodzinie a obecnie mogą przeszkadzać. Każdy ma jakieś schematy zachowania, które niesie ze sobą. Osoby z niepełnych czy dysfunkcyjnych rodzin po prostu mogą mieć ich więcej lub bardziej dysfunkcyjne.

Na pewno rozmowa z psychoterapeutą pomoże Pani zrozumieć schematy zachowania, które obecnie przeszkadzają Pani w życiu, zmienić je na bardziej konstruktywne, a także dopuścić do głosu swoje potrzeby i poznać samą siebie.

Konsultacje mogą odbywać się również on-line .

Pozdrawiam,

Katarzyna

Nie potrafiłaś otworzyć się przed psychologiem, bo Twoja ciemna strona, nieświadoma część psychiki zawiera głównie nieprzyjemne rzeczy, które dla Twojego dobra i w miarę sprawnego funkcjonowania musiały zostać ukryte. Są tam uczucia takie jak wstyd, lęk, niepewność, smutek, żal. Nie jest łatwo podzielić się tym z obcą osobą, skoro nawet sama przed starasz się to ukryć. Niemniej trzeba się tym zająć. To są takie guzy czy inne wrzody, które trzeba zlokalizować i wyciąć. Słaby psycholog albo psychoterapeuta mogą tego nie ruszyć, ale dobry na pewno pomoże i nawet zapewni jakieś środki przeciwbólowe, chociaż trochę poboleć i tak będzie musiało. Za to naprawdę warto, bo ulga będzie niesamowita.

Czytając post Mileny zastanawiam się do którego momentu ja powinnam się cofnąć w swoim życiu, żeby rozgonić swoje strachy i rozciąć własne wrzody. Picie ojca niby już przerabiałam. Widać z miernym skutkiem, skoro ja też borykam się cały czas z niepewnością, brakiem akceptacji siebie, brakiem odwagi w życiu, liczeniem się bardziej z innymi niż ze sobą, niską samooceną. Kiedy w pracy zbieram komplementy za dobry pomysł, uznanie innych - to we mnie jest strach: "Jezu, ale dobrze się maskuję. Teraz myślą że ja jestem taka doskonała, ale następnym razem to na pewno się na mnie poznają i zobaczą jaka jestem słaba naprawdę, na pewno następnym razem coś chlapnę i się ośmieszę". Znam to, wiem jak to jest. Bardzo Ci współczuję. Ja jeszcze mam ten problem że stoję obok własnego życia - z wyjątkiem macierzyństwa, to wszystko co robię wydaje mi się "zastępcze", dom, praca, wygląd, sposób spędzania czasu, osoby które spotykam. Jakbym nie była w swojej skórze, jakby to nie było moje życie. Robię dużo rzeczy nie z wyboru, tylko automatycznie, bo życie mnie tak poniosło. Dostosowuję się. Straszne jest zdać sobie z tego sprawę. Przepraszam że to piszę w Twoim wątku, nie chcę dołować.  Pozdrawiam