Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Nienawidzę smartfonów

Moja dziewczyna non stop siedzi na telefonie i ma mnie gdzieś.

Recommended Posts

Już mnie to powoli przerasta. Jestem z moją dziewczyną pięć lat.  Moja dziewczyna w ogóle nie zauważa świata dookoła siebie. Siedzi tylko bez przerwy z nosem w telefonie. Jak ją poznałem to była zupełnie inną osobą. Teraz już nawet nie słucha co do niej mówię. Odpowiada mi na odczepnego. Coraz częściej czuję, że jej w ogóle na mnie nie zależy. Staram się ją gdzieś wyciągnąć coś pokazać, aktywnie spędzać czas. Jak ją zabieram w różne miejsca i chcę coś pokazać to w ogóle się tym nie interesuje tylko chodzi z nosem w telefonie. Jak ostatnio jechała pociągiem i rozładowała jej się bateria to trzęsła jej się ręka, trzymała kurczowo telefon i patrzyła się w czarny ekran. Nie śpi w nocy tylko siedzi na łóżku ze zgarbioną szyją i patrzy się w telefon. Budzi się w nocy i sprawdza telefon. Śpi po 3-5 godzin, bo do 3 w nocy siedzi na telefonie. 

Pisze z ludźmi z drugiego końca świata, albo ze znajomymi, których nie ma w tej chwili. Zawsze nie pasuje jej to gdzie jest i chciałaby być gdzieś indziej. Ja już nie mam siły, ona w ogóle tego nie rozumie, że życie mija dookoła, a ona jest uwięziona w telefonie, w witrutalnym, fikcyjnym świecie. Próba zabrania jej telefonu kończy się agresją jakbym osobie uzależnionej chciał zabrać narkotyk. Próba namówienia i wytłumaczenia, że życie toczy się poza ekranem i świat jest pełen piękna to dla niej czcze frazesy. Niby rozumie, ale do niej to nie dociera. Teraz jestem w pracy i jestem pewien, że cały dzień spędzi na telefonie, a jak wrócę to zastanę ją z nosem w telefonie. 

Pięć lat budowałem ten związek i starałem się. Pięć lat życia i zaangażowania tylko po to, żeby okazało się, że dla mojej dziewczyny ważniejsze jest scrolowanie literek, emotek na ekranie, co chwilę zerkanie i iluzja kontaktu z innymi ludźmi. Nie mam już sił na to społeczeństwo, na to co się dzieje, że wszyscy mają się gdzieś i nikt nie umie rozmawiać w cztery oczy. Wszystko jest płytkie jak ten płaski ekran o wymiarach 13 na 7 centymetrów. 

Ja potrafię bez problemu rzucić telefon w kąt i wyjść bez niego z domu. Moja dziewczyna dostałaby delirium. 

Co mam z tym zrobić? Bo doprowadziło mnie to do załamania. 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

uzależnienie od internetu np. youtube, portali społecznościowych, gier czy ogólnie przeglądania różnych treści jest obecnie realne i dosyć powszechne.

Opisuje Pan niepokojące sygnały jakie zauważa Pan u swojej partnerki, które mogą świadczyć o szkodliwym lub uzależnieniowym korzystaniu z internetu:

- coraz dłuższy czas korzystania z telefonu w ciągu dnia i  w nocy "Nie śpi w nocy tylko siedzi na łóżku ze zgarbioną szyją i patrzy się w telefon. Budzi się w nocy i sprawdza telefon. Śpi po 3-5 godzin, bo do 3 w nocy siedzi na telefonie."

- utrata kontroli: problemy z zaprzestaniem z korzystania, z korzystaniem zgodnie z ustalonym czasem

- porzucenie innych czynności, zainteresowań "w realu"  na rzecz korzystania z internetu: "Jak ją zabieram w różne miejsca i chcę coś pokazać to w ogóle się tym nie interesuje tylko chodzi z nosem w telefonie. "

- drażliwość przy próbach przeszkodzenia w korzystaniu, lęk, drażliwość w sytuacjach gdy nie ma dostępu do treści "Jak ostatnio jechała pociągiem i rozładowała jej się bateria to trzęsła jej się ręka, trzymała kurczowo telefon i patrzyła się w czarny ekran."Próba zabrania jej telefonu kończy się agresją jakbym osobie uzależnionej chciał zabrać narkotyk."

- izolacja społeczna w życiu realnym na rzecz aktywności w świecie wirtualnym

- przeglądanie treści i poświęcanie czasu pomimo strat jakie to przynosi np. w relacjach z Panem. "Teraz już nawet nie słucha co do niej mówię. Odpowiada mi na odczepnego. Coraz częściej czuję, że jej w ogóle na mnie nie zależy"

Partnerka powinna skorzystać z pomocy terapeuty uzależnień w celu dokładnego zdiagnozowania problemu i wdrożenia leczenia - psychoterapii mającej na celu wypracowanie umiejętności konstruktywnego korzystania z internetu.

Dla Pana również wskazana jest konsultacja z terapeutą uzależnień aby poznał Pan objawy i mechanizmy choroby jaką jest uzależnienie i umiał sobie poradzić z trudnymi emocjami, które Pan przeżywa.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.