Jump to content
Nienawidzę smartfonów

Moja dziewczyna non stop siedzi na telefonie i ma mnie gdzieś.

Recommended Posts

Już mnie to powoli przerasta. Jestem z moją dziewczyną pięć lat.  Moja dziewczyna w ogóle nie zauważa świata dookoła siebie. Siedzi tylko bez przerwy z nosem w telefonie. Jak ją poznałem to była zupełnie inną osobą. Teraz już nawet nie słucha co do niej mówię. Odpowiada mi na odczepnego. Coraz częściej czuję, że jej w ogóle na mnie nie zależy. Staram się ją gdzieś wyciągnąć coś pokazać, aktywnie spędzać czas. Jak ją zabieram w różne miejsca i chcę coś pokazać to w ogóle się tym nie interesuje tylko chodzi z nosem w telefonie. Jak ostatnio jechała pociągiem i rozładowała jej się bateria to trzęsła jej się ręka, trzymała kurczowo telefon i patrzyła się w czarny ekran. Nie śpi w nocy tylko siedzi na łóżku ze zgarbioną szyją i patrzy się w telefon. Budzi się w nocy i sprawdza telefon. Śpi po 3-5 godzin, bo do 3 w nocy siedzi na telefonie. 

Pisze z ludźmi z drugiego końca świata, albo ze znajomymi, których nie ma w tej chwili. Zawsze nie pasuje jej to gdzie jest i chciałaby być gdzieś indziej. Ja już nie mam siły, ona w ogóle tego nie rozumie, że życie mija dookoła, a ona jest uwięziona w telefonie, w witrutalnym, fikcyjnym świecie. Próba zabrania jej telefonu kończy się agresją jakbym osobie uzależnionej chciał zabrać narkotyk. Próba namówienia i wytłumaczenia, że życie toczy się poza ekranem i świat jest pełen piękna to dla niej czcze frazesy. Niby rozumie, ale do niej to nie dociera. Teraz jestem w pracy i jestem pewien, że cały dzień spędzi na telefonie, a jak wrócę to zastanę ją z nosem w telefonie. 

Pięć lat budowałem ten związek i starałem się. Pięć lat życia i zaangażowania tylko po to, żeby okazało się, że dla mojej dziewczyny ważniejsze jest scrolowanie literek, emotek na ekranie, co chwilę zerkanie i iluzja kontaktu z innymi ludźmi. Nie mam już sił na to społeczeństwo, na to co się dzieje, że wszyscy mają się gdzieś i nikt nie umie rozmawiać w cztery oczy. Wszystko jest płytkie jak ten płaski ekran o wymiarach 13 na 7 centymetrów. 

Ja potrafię bez problemu rzucić telefon w kąt i wyjść bez niego z domu. Moja dziewczyna dostałaby delirium. 

Co mam z tym zrobić? Bo doprowadziło mnie to do załamania. 

Dzień dobry,

uzależnienie od internetu np. youtube, portali społecznościowych, gier czy ogólnie przeglądania różnych treści jest obecnie realne i dosyć powszechne.

Opisuje Pan niepokojące sygnały jakie zauważa Pan u swojej partnerki, które mogą świadczyć o szkodliwym lub uzależnieniowym korzystaniu z internetu:

- coraz dłuższy czas korzystania z telefonu w ciągu dnia i  w nocy "Nie śpi w nocy tylko siedzi na łóżku ze zgarbioną szyją i patrzy się w telefon. Budzi się w nocy i sprawdza telefon. Śpi po 3-5 godzin, bo do 3 w nocy siedzi na telefonie."

- utrata kontroli: problemy z zaprzestaniem z korzystania, z korzystaniem zgodnie z ustalonym czasem

- porzucenie innych czynności, zainteresowań "w realu"  na rzecz korzystania z internetu: "Jak ją zabieram w różne miejsca i chcę coś pokazać to w ogóle się tym nie interesuje tylko chodzi z nosem w telefonie. "

- drażliwość przy próbach przeszkodzenia w korzystaniu, lęk, drażliwość w sytuacjach gdy nie ma dostępu do treści "Jak ostatnio jechała pociągiem i rozładowała jej się bateria to trzęsła jej się ręka, trzymała kurczowo telefon i patrzyła się w czarny ekran."Próba zabrania jej telefonu kończy się agresją jakbym osobie uzależnionej chciał zabrać narkotyk."

- izolacja społeczna w życiu realnym na rzecz aktywności w świecie wirtualnym

- przeglądanie treści i poświęcanie czasu pomimo strat jakie to przynosi np. w relacjach z Panem. "Teraz już nawet nie słucha co do niej mówię. Odpowiada mi na odczepnego. Coraz częściej czuję, że jej w ogóle na mnie nie zależy"

Partnerka powinna skorzystać z pomocy terapeuty uzależnień w celu dokładnego zdiagnozowania problemu i wdrożenia leczenia - psychoterapii mającej na celu wypracowanie umiejętności konstruktywnego korzystania z internetu.

Dla Pana również wskazana jest konsultacja z terapeutą uzależnień aby poznał Pan objawy i mechanizmy choroby jaką jest uzależnienie i umiał sobie poradzić z trudnymi emocjami, które Pan przeżywa.

Pozdrawiam,

Katarzyna