Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Camille

Realizacja ważnego celu - nie dałam z siebie wszystkiego

Polecane posty

Dzień dobry. Ostatnio realizowałam ważne dla siebie zadanie, które odkładałam od kilku lat. Nie wiem niestety czy z powodzeniem. Faktem jest, że w trakcie jego realizacji mierzyłam się z wieloma problemami osobistymi, ale przykra prawda jest taka, że to nie tylko one sprawiły, że być może mu nie podołałam (a jeśli podołałam, to - z mojej perspektywy - słabo, wiem że stać mnie na więcej). Wiele osób było mi bardzo przychylnych i myślę, ż gdybym postarała się bardziej nie miałabym powodów do obaw. Przeanalizowałam swoje życie i tak naprawdę było tak zawsze. Często przez odkładanie rzeczy na pózniej musiałam robić je w dużo krótszym czasie. Fakt, że zawsze kończyło się to sukcesem - chcieć to móc. Tym razem jednak czuję, że jest inaczej. Mam do siebie żal, którego pojawienie się było tylko kwestią czasu i poniekąd się go spodziewałam. Mam poczucie, że dostałam w życiu wiele różnych możliwości, o których niektóre osoby marzą (i bardziej na nie zasługują), a ja ich nie doceniałam i nie wykorzystywałam, choć nie było to zamierzone. Już teraz zastanawiam się co jeśli się nie uda. Albo uda, ale najmniejszą linią oporu, „na farcie”. Wiem, że ten problem może wydawać się głupi, szczególnie że w ostatnim czasie mierzyłam się z problemami naprawdę poważnymi. Mimo to czuję się przybita, przegrana, boję się i martwię. Przykro mi, że taka jestem i niezbyt wiem jak sobie z tym poradzić, jeśli spełnią się zakładane przeze mnie czarne scenariusze. Myśl, że nie byłam w stanie satysfakcjonująco zmobilizować się przez jakiś czas, żeby potem czuć jedynie satysfakcję zamiast „mogłam lepiej”. Podziwiam ludzi, którzy zabierają się za dane zadanie, po prostu je wykonują i wiem, że też przecież mogę, a jednak tak nie jest. Zastanawiam się czy sytuacja, którą opisuję wyżej jest czymś co można wypracować, niejako się z nią pogodzić? Mam duże postanowienie, aby nie popełniać tego błędu już nigdy więcej, choć towarzyszy mi on przez większość mojego życia, a tak jak pisałam wcześniej, to zadanie było dla mnie naprawdę bardzo ważne, choć moje postępowanie zupełnie na to nie wskazuje. Dziękuję za przeczytanie wpisu i ewentualne komentarze. Czuję się zwyczajnie przegrana, przede wszystkim przed samą sobą :(  

10 godzin temu, miiio napisał:

Tak @Camille to zwykły element działania i zaangażowania, by dobrze coś zrobić trzeba się troszkę poświęcić temu i przerobić temat nie mniej i ta druga strona medalu czasami się zdarza. A dobrze to opisuje Brian Tracy w licznych tytułach...

Serdecznie dziękuję za odzew i za polecenie, niestety nie mam żadnej wiedzy w tym zakresie, właściwie to aż dotąd nie zagłębiałam się w takie tematy wychodząc z założenia, że taka już jestem, no a dopiero teraz, przy okazji mojej „ważnej sprawy” tak mnie to uderzyło 

@Camille czytając Pani wpis odnoszę wrażenie, że doświadcza Pani trudności i nieprzyjemnych emocji z powodu prokrastynacji oraz perfekcjonizmu.

Prokrastynacja to odkładanie spraw na później. Pisze Pani:

"Ostatnio realizowałam ważne dla siebie zadanie, które odkładałam od kilku lat.", "Często przez odkładanie rzeczy na pózniej musiałam robić je w dużo krótszym czasie.", "Podziwiam ludzi, którzy zabierają się za dane zadanie, po prostu je wykonują i wiem, że też przecież mogę, a jednak tak nie jest."

Perfekcjonizm to dążenie do ideału i doskonałości, stawianie sobie poprzeczek bardzo wysoko: "a jeśli podołałam, to - z mojej perspektywy - słabo, wiem że stać mnie na więcej", "Albo uda, ale najmniejszą linią oporu, „na farcie”.,

I jeszcze jeden cytat, który pokazuje to funkcjonowanie pomiędzy: "Myśl, że nie byłam w stanie satysfakcjonująco zmobilizować się przez jakiś czas, żeby potem czuć jedynie satysfakcję zamiast „mogłam lepiej”.

Zarówno prokrastynakcja jak i perfekcjonizm mogą wywodzić się z lęku i napędzać nawzajem. "odkładam podjęcie działania bo wydaje mi się trudne i nie zrobię tego doskonale", "działam ale wynik mnie nie zadowala, mogłam lepiej, wcześniej czy z większym zaangażowaniem".

Odczuwa Pani teraz lęk i poczucie winy. Może też złość na siebie. To są uczucia, które często towarzyszą perfekcjonistom.

Dobra wiadomość jest taka, że to zachowanie można zmienić. Można nauczyć się przejścia od razu do działania zamiast zastanawiania się "jakie to trudne" czy" ja tego nie zrobię na wysokim poziomie." (przełamanie schematu odkładania na później), oraz akceptowania faktu "podchodzę do działania najlepiej jak mogę w tych warunkach". (przełamanie schematu perfekcjonizmu).

Może Pani sobie zadać pytania:

- czy mogę zaakceptować, że poziom "dobrze" jest wystarczający"?

- czy widzę różnicę pomiędzy "najlepiej jak mogę" i "najlepiej ze wszystkiego"?

Może Pani popracować z terapeutą nad zmianą swojego zachowania. Bo zarówno perfekcjonizm jak i prokrastynacja to wyuczone schematy zachowania, które można zmienić.

Pozdrawiam,

Katarzyna