Skocz do zawartości
PytającaJaga

Czy to jest brak szacunku?

Polecane posty

Cześć.

Zalezy mi, zeby sie dogadac w zwiazku, bo soę kochamy, ale czasami to naptawdę trudne.  Powiedzcie proszę, jaka jest Wasza opinia, postaram soe byc obiektywna w przedstawieniu sytuacji:

Strona A musi podjąć jakąś decyzję, ale sie waha lub jest nie do konca przekonana do wlasnego wyboru. Lub chce poznac opinię partnera na ten temat. Sprawa typu jakie buty kupic/jakie wybrac auto/czy wykonac jakąs czynnosc/sposob wykonania czynnosci/którą drogą dojechac do celu/cokolwiek od blahostek, po wieksze rzeczy.

Strona B udziela odpowiedzi. Strona A twierdzi, ze bierze pod uwage ten inny punkt widzenia, ale ostatecznie po namysle podejmuje inną dezyzję.

Strona B czuje przez ten inny wybor, ze nie zostala uszanowana. Prosi więc stronę A, zeby ta pytala tylko, gdy podejmie decyzje zgodnie z udzieloną poradą, lub by nie pytala wcale.

Strona A nie rozumie tej alternatywy, bo uwaza, ze to normalne, by dyskutowac przed podjeciem waznej decyzji z partnerem ale tez by miec ostatecznie wolny wybor. Twierdzi, ze nie okazuje w ten sposob braku szacunku.

Jak Wy uwazacie? ;)

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

opisuje Pani sytuację w której jedna osoba prosi o opinię drugiej osoby ale postępuje zgodnie ze swoimi wcześniejszymi preferencjami.

Jeśli strona A jasno komunikuje, że się waha, chce poznać inną opinię i nie jest przekonana co do swojej decyzji to widocznie opinia strony B pomaga mu/jej spojrzeć na sprawę z innej perspektywy i ostatecznie podjąć decyzję. Że to jest wybór inny niż sugeruje strona B to nie oznacza braku szacunku. Strona A  przed rozmową z B  nie wie jaką decyzję podejmie bo brakuje jej właśnie opinii B.

Stronie A widocznie zależy na zdaniu strony B więc się z nią konsultuje.

Oczywiście taka sytuacja może być frustrująca dla B jeśli strona A zawsze postępuje zgodnie ze swoim wyborem.

Brak szacunku występował by gdyby strona A nigdy nie pytała o opinię strony B lub umniejszała jej zdanie wypowiedziami typu "co ty tam wiesz", "co to za porada", " nie masz racji" itp.

Jeszcze jedna kwestia - jeśli decyzja dotyczy tylko strony A to ma ona prawo podjąć swoją decyzję. Jeśli dotyczy obu stron A i B to dobrze by było gdyby była za obopólną zgodą lub po jasnej komunikacji strony B "to ty podejmij decyzję, ja to akceptuję".

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.
  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć oraz spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.