Jump to content
  • psycholog-online-skype-20222.jpg

Czy to jest brak szacunku?


PytającaJaga
 Share

Recommended Posts

Cześć.

Zalezy mi, zeby sie dogadac w zwiazku, bo soę kochamy, ale czasami to naptawdę trudne.  Powiedzcie proszę, jaka jest Wasza opinia, postaram soe byc obiektywna w przedstawieniu sytuacji:

Strona A musi podjąć jakąś decyzję, ale sie waha lub jest nie do konca przekonana do wlasnego wyboru. Lub chce poznac opinię partnera na ten temat. Sprawa typu jakie buty kupic/jakie wybrac auto/czy wykonac jakąs czynnosc/sposob wykonania czynnosci/którą drogą dojechac do celu/cokolwiek od blahostek, po wieksze rzeczy.

Strona B udziela odpowiedzi. Strona A twierdzi, ze bierze pod uwage ten inny punkt widzenia, ale ostatecznie po namysle podejmuje inną dezyzję.

Strona B czuje przez ten inny wybor, ze nie zostala uszanowana. Prosi więc stronę A, zeby ta pytala tylko, gdy podejmie decyzje zgodnie z udzieloną poradą, lub by nie pytala wcale.

Strona A nie rozumie tej alternatywy, bo uwaza, ze to normalne, by dyskutowac przed podjeciem waznej decyzji z partnerem ale tez by miec ostatecznie wolny wybor. Twierdzi, ze nie okazuje w ten sposob braku szacunku.

Jak Wy uwazacie? ;)

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

opisuje Pani sytuację w której jedna osoba prosi o opinię drugiej osoby ale postępuje zgodnie ze swoimi wcześniejszymi preferencjami.

Jeśli strona A jasno komunikuje, że się waha, chce poznać inną opinię i nie jest przekonana co do swojej decyzji to widocznie opinia strony B pomaga mu/jej spojrzeć na sprawę z innej perspektywy i ostatecznie podjąć decyzję. Że to jest wybór inny niż sugeruje strona B to nie oznacza braku szacunku. Strona A  przed rozmową z B  nie wie jaką decyzję podejmie bo brakuje jej właśnie opinii B.

Stronie A widocznie zależy na zdaniu strony B więc się z nią konsultuje.

Oczywiście taka sytuacja może być frustrująca dla B jeśli strona A zawsze postępuje zgodnie ze swoim wyborem.

Brak szacunku występował by gdyby strona A nigdy nie pytała o opinię strony B lub umniejszała jej zdanie wypowiedziami typu "co ty tam wiesz", "co to za porada", " nie masz racji" itp.

Jeszcze jedna kwestia - jeśli decyzja dotyczy tylko strony A to ma ona prawo podjąć swoją decyzję. Jeśli dotyczy obu stron A i B to dobrze by było gdyby była za obopólną zgodą lub po jasnej komunikacji strony B "to ty podejmij decyzję, ja to akceptuję".

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.