Jump to content
Niewazne11111

Zaburzenia emocjonalne po alkoholu

Recommended Posts

Mam 25 lat, problem zaczął się kilka lat temu. Sporzywam stosunkowo małe ilości alkoholu na codzień, w takim sensie, że potrafię nie pić miesiąc, dwa i dłużej bez żadnych problemów. Jednak jeżeli już pije to dochodzi do bardzo traumatycznych sytuacji w moim życiu. 

Moje ostatnie spotkanie z alkoholem zakończyło się rozstaniem po 5 letnim związku. 

Problem polega na tym, że kiedy budzę się rano to ostatnie co pamiętam to normalna rozrywka w towarzystwie znajomych, a tak naprawdę urwał mi się film na kilka godzin w trakcie których robiłem rzeczy, które są kompletnie sprzeczne z moimi wartościami i codziennym podejściem do życia. 

Bardzo popularym powiedzeniem w naszym kraju jest, że po alkoholu jest się szczerym, nawiązuje do tego bo w moim przypadku jest kompletnie odwrotnie, moje zachowanie i to co w pewnym momencie powiedziałem lub zrobiłem  nie ma nic wspólnego z moimi myślami i podejściem do rzeczywistości, słuchając opowieści poprostu mam wrażenie, że mam jakieś urojenia (moja mama ma stwierdzoną nerwice i dożywotnie leki jeżeli to może na coś naprowadzić) 

Na codzień jestem osobą miłą i bezkonfliktową, bez żadnych problemów w stosunkach ze społeczeństwem. 

Ja też świetnie rozumiem, że najprostszą odpowiedzią jest "nie pij", do tego już chyba potrafię się dostosować. Jednak potrzebuje odpowiedzi czy problem nie jest poważniejszy. 

Raz było to zachowanie agresywne wobec bliskiej mi osoby, raz mówienie kompletnie wymyślonej w jakiś sposób nieprawdy o bliskiej osobie, kilka razy obsceniczne zachowania bez większych pohamowań. 

Bagatelizowałem to wspólnie z bliskimi do tej pory, ale tym razem nie mogę. 

Potrzebuje odpowiedzi skąd się bierze coś w rodzaju drugiej osobowości we mnie, bo zachowania depresyjne niestety tylko się pogłębiają i kompletnie sobie z nimi nie radzę. 

Dziękuję za pomoc 

Dzień dobry,

Opisuje Pan objawy, które mogą świadczyć o tym, że jest Pan uzależniony od alkoholu:

"Problem polega na tym, że kiedy budzę się rano to ostatnie co pamiętam to normalna rozrywka w towarzystwie znajomych, a tak naprawdę urwał mi się film na kilka godzin w trakcie których robiłem rzeczy, które są kompletnie sprzeczne z moimi wartościami i codziennym podejściem do życia. "

"Urwany film" czyli "palimpsest" to zjawisko zaburzenia i zaniku pamięci w wyniku upojenia alkoholowego, po spożyciu dużych dawek alkoholu.

Podejmowanie pod wpływem alkoholu działań sprzecznych z Pana wartościami to również wynik działania alkoholu na pracę mózgu. Wypity alkohol wpływa na percepcję i zdolność rozumienia co powoduje, że osoba znajdująca się pod jego wpływem przekracza swoje granice i może mówić rzeczy oraz podejmować działania niezgodne ze swoimi intencjami. Stąd wynika co Pan opisuje: "zachowanie agresywne wobec bliskiej mi osoby, raz mówienie kompletnie wymyślonej w jakiś sposób nieprawdy o bliskiej osobie, kilka razy obsceniczne zachowania bez większych pohamowań."

Osoby uzależnione czy pijące szkodliwie duże dawki alkoholu często zauważają u siebie "drugą osobowość". Tak naprawdę jest to wpływ trucizny jaką jest alkohol na pracę mózgu. Alkohol jest środkiem psychoaktywnym czyli wpływa na naszą świadomość i osobowość.

Pisze Pan o obniżonym nastroju, czy też epizodach depresji. O ile w trakcie picia alkoholu może Pan odczuwać przyjemność czy ulgę to duże dawki alkoholu i częste picie wpływa na stałe pogorszenie nastroju. Dzieje się tak dlatego, że alkohol upośledza działanie układu hormonalnego odpowiedzialnego za przyjemne emocje. Czyli poprawianie sobie nastroju poprzez picie alkoholu prowadzi do obniżenia nastroju co prowadzi do picia i tak wpada się w pułapkę uzależnienia.

Pyta Pan czy Pana problem jest poważniejszy czyli czy, jak rozumiem, jest Pan uzależniony od alkoholu. Odpowiedź na to pytanie wymaga dłuższej rozmowy o Pana piciu i zachowaniu. Może Pan udać się do Poradni Leczenia Uzależnień i porozmawiać z terapeutą lub umówić się na konsultację on-line na platformie OcalSiebie> konsultacja zawiera diagnostykę, podstawowe informacje o chorobie jaką jest uzależnienie, sposoby radzenia sobie z głodem alkoholowym oraz dalsze zalecenia,  zapraszam.

Pozdrawiam,

Katarzyna