Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam, mam 18 lat i potrzebuje porady gdyż nie rozumiem samej siebie. Jestem osobą słabą psychicznie i bardzo wrażliwą, w przeszłości miałam stany depresyjne oraz myśli samobójcze (aktualnie już ich nie mam, prawie) odkąd pamiętam słabo radzę sobie emocjonalnie i wpadam w załamania, jestem bardzo nie stabilna i mój nastrój potrafi zmienić się w ciągu kilku minut. Raz jest świetnie zaraz okropnie. Raz zamykam się w domu a zaraz chce przebywac cały czas z ludźmi. Czuje bardzo duży nie pokój przed odrzuceniem (to mój największy problem) i nie wierze ze mogę być dla kogoś istotna, chociaż sama nie wiem czy to realny strach ale towarzyszy mi on każdego dnia. Szukam cały czas na to dowodów w zachowaniach innych, ale również czesto pakuje się w toksyczne relacje (ostatnio w takiej byłam i ciężko to przeżyłam). Wszystko przeżywam i analizuje. Czuje ze jestem nie wystarczająca i nie zasługuje na nic dobrego. Mam tez zachowania samodestrukcyjne i wiem o tym lecz i tak podejmuje działania które tylko to podsycają. Gdy czuje duży stres lub gniew nie umiem zapanować nad emocjami, czuje się bezsilna jakby w potrzasku. Trzymam to wszystko w sobie bo nie umiem inaczej i mam w głowie to ze dla nikogo nie jestem ważna. Boje się tez przyszłośc, ze sobie nie poradzę i nie wiem sama dokładnie co chciałbym robić. Na prawdę nie rozumiem siebie i sama nie wiem co czuje. Ostatnio natrafiłam na artykuł o borderline i zagłębiłam się trochę w ten temat ponieważ czułam jakbym czytała o sobie, jakby ktos wszedł mi do głowy i to opisał. Wszystko tak jakoś w koncu ułożyło się w całość. Oczywiście to tylko moje przypuszczenia ale wydaje mi się, że mogę mieć osobowość borderline i nie wiem co powinnam z tym zrobić. Wiele razy próbowałam udać się do psychologa lecz nie mogłam się przemóc (jedynie kilka lat temu przy stanach depresyjnych, ale wtedy tez uciekłam od tego). Przepraszam ze jest to takie chaotyczne ale inaczej nie umiem tego opisać.

Dnia 23.08.2020 o 00:23, wiktoriia napisał:

natrafiłam na artykuł o borderline

Dużo zaburzeń może mieć podobny opis do borderline, ale niekoniecznie musisz go mieć. CHAD przykładowo jest dosyć podobna, nawet sama depresja czy mania też, ale czytanie o nich wszystkich nie pomoże za bardzo, bo będziesz sobie wmawiać, że to ten, a nie inny, Sugerowałbym iść do psychiatry, psychologa który to zdiagnozuje tylko na podstawie wydarzeń i tego co opowiesz, nie tworząc sobie w głowie że tak właśnie jest, bo zrobisz sobie raczej pod górkę wierząc w to, podświadomie lub świadomie. 

osobą słabą psychicznie i bardzo wrażliwą

Wrażliwość wcale nie jest zła, pozwala łatwo wyciągać wnioski czy coś Ci służy lub nie. Tylko nie zrzucaj za wszystko winy na siebie.

nie zasługuje na nic dobrego

nie wierze ze mogę być dla kogoś istotna

Nigdy nie mów nigdy :) Popracuj nad problemami, polubisz siebie, polubisz też kogoś, to taki wężyk, trafisz w końcu na kogoś kto doceni starania.

nie jestem psychologiem

ani lekarzem, piszę tylko moje przemyślenia, uwagi, nie sugerujcie się do końca moją opinią, nie mam zamiaru zastępować specjalistów, bo sam mam różne problemy dlatego tu trafiłem

@wiktoriia

opisujesz lęk przed odrzuceniem, trudności w konstruktywnym wyrażaniu emocji - tłumisz je w sobie a gdy nie radzisz sobie z napięciem to kierujesz agresję w swoją stronę. Piszesz też o tym, że nie wierzysz, że możesz dla kogoś być ważna.

To wszystko może wynikać z Twoich wcześniejszych doświadczeń życiowych czy relacji rodzinnych. Odpowiedz sobie na pytanie czy zawsze mogłaś otwarcie wyrażać swoje emocje, czy bliscy poświęcali czas Tobie i problemom, które zgłaszałaś? Z jakiego powodu doznawałaś epizodów depresyjnych?

Przede wszystkim zastanów się czy dla siebie samej jesteś ważna?

Piszesz również o tym, że nie wiesz co chcesz robić w przyszłości i czy sobie poradzisz. Wiele młodych osób przeżywa te wątpliwości, zwłaszcza gdy kończą 18 lat i z dnia na dzień stają się formalnie dorosłymi. Ale czy są na to gotowi?

Sugeruję abyś skorzystała z porady psychologa czy terapeuty, może nawet być on-line. Jest to dobry sposób abyś przyjrzała się sobie, zrozumiała swoje emocje i oraz skonfrontowała przekonania o sobie.

Załącza, link do artykułu o emocjach

Gdyby myśli samobójcze się pojawiły to powinnaś skonsultować się z lekarzem psychiatrą.'

Pozdrawiam,

Katarzyna

• Podoba mi się to 1