Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Proszę o pomoc, bo nie wiem co zrobić


Recommended Posts

Witam. Jestem nastoletnim chłopakiem mającym 15 lat. Od kilku tygodni, może miesięcy często czuję jakby.. Czyjąś obecność, gdyby ktoś mnie obserwował i wyśmiewał. W dodatku słyszę dziwne i niepokojące mnie rzeczy (najczęściej są to śmiechy, czyjś głos i stukanie o drzwi) w dodatku widzę straszne postacie i rzeczy jakie mnie przerażają. Z problemem sobie nie radzę. Z każdym dniem czuję, że "to" narasta a ja tylko zaczynam się tego bać. Drugim problemem jest to, że kilka razy chciałem namówić rodziców na wizytę u psychiatry, ale za każdym razem odmawiają i komentują czymś obraźliwym dla psychiatrów/psychologów (np. "Jeśli tam pójdziemy to będzie tylko gorzej", " Z psychiatrą Twoje problemy wzrosną ") 

Podejrzewam u siebie schizofrenię, ale z drugiej strony nie mam nikogo u siebie w rodzinie chorego na tą chorobę.

Link to comment
Share on other sites

Drogi Finlay,

jeśli czujesz jakiś dyskomfort psychiczny i masz takie odczucia, które Cię niepokoją, domagaj się wizyty u lekarza psychiatry. Warto zapytać rodziców, skąd mają takie przekonania, że lekarz psychiatra pogorszy Twój stan zdrowia? Ponieważ to właśnie brak interwencji specjalisty, w sytuacji, gdy odczuwasz cierpienie, na pewno pogorszy Twój stan, pogarsza również zaufanie do rodziców i poczucie tego, że możesz na nich polegać. Objawy, które opisujesz mogą wynikać z bardzo różnych zaburzeń, nie musi być to schizofrenia, dlatego niezbędna jest rzetelna diagnoza przez lekarza psychiatrę. Psychiatra to lekarz taki, jak każdy inny, a rozumiem, że np. z chorym żołądkiem rodzice nie odmówiliby wizyty, mówiąc, że jak pójdziemy to bedzie tylko gorzej?

Niestety prawo w Polsce nie pozwoli lekarzowi przyjąć Cię bez zgody i obecności rodzica- oczywiście na czas wywiadu rodzic może wyjść, jednak lekarz wszelkie informacje dotyczące diagnozy i dalszego leczenia przekazuje rodzicom. Jeszcze jedna wazna rzecz: odmawianie dziecku leczenia/ dostępu do leczenia to forma przemocy. Jeśli lekarz zadecyduje o Twoim leczeniu, a rodzice odmówią, to może dojść do sytuacji, w której o zastosowaniu dalszego leczenia zadecyduje Sąd Rodzinny. Tak samo, jak rodzice nie chcieliby zapewne, abyś w razie złamania nogi pozostał bez leczenia, tak samo ważne jest podjęcie leczenia, jeśli wymaga tego Twoje zdrowie psychiczne. Masz prawo do wizyty u lekarza za każdym razem, gdy odczuwasz dolegliwości w jakimkolwiek obszarze własnego zdrowia- fizycznego lub psychicznego.  Nieleczone zaburzenia nie mijają samoistnie, ale nawarstwiają się i pogłębiają.

Pozdrawiam serdecznie

M Batog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.