Jump to content
Merlin

Przemoc

Recommended Posts

Jestem młodą mamą. Problem w relacji z partnerem pojawił się, gdy zaszłam w ciążę. Nadużywanie alkoholu, wyjścia z domu, wyzwiska i szereg dziwnych sytuacji, które  osobiście uważałam  za nieodpowiednie. Po próbach,  tłumaczeniach  i "dogadywaniu się" sytuacja na pewien moment poprawiła  się. Partner zmienił pracę na lepiej płatną ale stresującą. Zaczął nadużywać alkoholu jeszcze bardziej. Moje prośby o zaprzestanie miały odwrotny skutek, pojawiło się robienie na złość i różne sytuacje typu rozwalanie sprzętów, ubrań, ogólnie niszczenie moich rzeczy. Bez wyrzutów sumienia, bez skruchy czy słowa przepraszam partner po takich sytuacjach przechodził do codzienności, udając ze nic sie nie dzieje. Moja postawa niejednokrotnie tez była nieodpowiednią, czasem w nerwach powiedziałam cos czego nie powinnam, jednak doświadczenie nauczyło mnie, że lepiej się nie odzywać bo jest jeszcze gorzej. Nie wiem czy jest to rodzaj jakiejs przemocy, wiem jednak, że  czuję  się nieszczęśliwa, że  brakuje miedzy nami czułości, jaka była między nami przed zajściem w ciążę.  Obawiam się  różnych zachowań, bo partner jeśli  chce coś  uzyskać grozi zniszczeniem moich kolejnych rzeczy, czy uszkodzeniem samochodu. Nie wiem w jaki sposób mogę odzyskać przedmioty czy pieniądze za przedmioty które już zniszczył, a ich wartość to ok 7 tys... nie wiem czy to słuszne zabrać mu pieniądze, chociaż część na poczet tych zniszczeń? Wiem ze to wywoła kolejne bardzo nieprzyjemne sytuacje bądź kolejne zniszczone przedmioty. Partner ciągle mówi,  że nie chce się  rozstawać i chce być ze mną jak i dzieckiem, jednak docierają do mnie zupełnie inne informacje, pod wpływem alkoholu opowiada znajomym, że jest ze mną tylko ze względu na dziecko. Kiedy toczyła się wojna o wyprowadzkę, stwierdził że nic nie mogę zrobić, nie udowodnię mu, że ze mną mieszka, więc oficjalnie nie mogę go wyrzucic. Nie pomogła zmiana zamków, nie pomogli jwgo rodzice, ktorzy całym sercem są po mojej stronie. Nic na niego nie działa. Boję się, że w końcu dojdzie do tragedii, pod wpływem zdarzyło mu sie podniesc rękę i być agresywnym... 

Dzień dobry,

pisze Pani o tym, że partner nadużywa alkoholu oraz staje się agresywny werbalnie i fizycznie. Niszczy rzeczy ale też doszło do też do jakiejś formy przemocy fizycznej wobec Pani.

W takich sytuacjach przede wszystkim powinna Pani zadbać o swoje bezpieczeństwo czyli wzywać policję i informować teściów lub szukać u nich czy innych bliskich Pani osób schronienia. Gdyby doszło do uderzenia Pani - zgłosić się na obdukcję.

Przemoc jest karalna. Może Pani zadzwonić na http://www.niebieskalinia.org/oferta-pomocy.

Pod tym numerem zyska Pani wsparcie specjalistów.

Kolejna sprawa to przyjrzenie się czy partner nie jest uzależniony od alkoholu. Jak często pije, czy coraz więcej, czy alkohol staje się coraz ważniejszy w jego życiu, czy potrafi przestać pić i czy pije pomimo świadomości strat jakie z tego powodu ponosi. Warto aby Pani swoje obserwacje skonsultowała z terapeutą uzależnień. Jeżeli jest podejrzenie uzależnienia partner powinien udać się do poradni leczenia uzależnienia w celu dokładnej diagnozy i podjęcia leczenia.

Pani natomiast powinna skorzystać z terapii dla osób współuzależnionych, które odbywają się w poradniach  i skorzystać ze wsparcia grup samopomocowych Al-Anon. https://al-anon.org.pl/  Dzięki temu dowie się Pani jakie są mechanizmy przewlekłej i nieuleczalnej choroby jaką jest uzależnienie od alkoholu i jak można zatrzymać jej postęp. Spotka Pani również osoby, które mają podobne do Pani doświadczenia i uzyska Pani pomoc.

proszę zadbać o siebie.

Pozdrawiam,

Katarzyna