Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Wsparcie przyjaciół


Pendolino
 Share

Recommended Posts

Przyjaciele mieli pewien kłopot prawny, o którym nie chcieli z nikim rozmawiać. Dowiedziała się o nim jakimś cudem ich bliska znajoma, wkurzona, że nie wiedziała wcześniej. Jest tak nakręcona, że w odwecie postanowiła zniszczyć tę rodzinę. Dzwoni po znajomych, rodzinie i opowiada nieprawdziwą wersję wydarzeń, podburzając i kierunkowując na nienawiść, niestety skutecznie. Miała już doświadczenie doszczętnego  zniszczenia kilku innym osobom życia (min. dlatego nie została poinformowana), w tym doprowadzając do czyjegoś samobójstwa. Jest w stanie i w znajomościach, aby poruszać niebo i ziemię, aby dokonać swojej wendety. 

Jak wspomóc psychicznie tę rodzinę? Jakich słów nie używać w rozmowie, aby nie pogarszać ich stanu? Jak pocieszać i działać, aby pomóc, nie zaszkodzić? Nie pytam o aspekt prawny o szkalowanie imienia, ale o ukojenie niszczącego ich stresu, który odbija się na ich zdrowiu i poczuciu bezpieczeństwa.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

bardzo ogólnie opisuje Pan sytuację. Nie wiem z jakiego powodu przyjaciele nie chcieli się dzielić swoimi problemami. Czego się obawiają w związku z rozpowszechnieniem tej sytuacji? Czego doświadczają?

Odpowiadając ogólnie to może Pan podkreślać w rozmowie z nimi, że pomimo problemu i niezrozumienia sytuacji przez inne osoby są także przyjaciele, którzy chcą ich wspierać np. Pan. Może są też inne życzliwe osoby wokół nich? Żeby zobaczyli, że nie są sami, że nie wszyscy się od nich odwrócili czy ulegli manipulacji.

Ważne też aby skupili się na rozwiązaniu swoich problemów bez względu na to co mówią mniej życzliwe osoby.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.