Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

ministerpl

Jak zmotywować uświadomić bliskich?

Recommended Posts

Cześć. Mam problem z przyjaciółmi których tracę.
Pierwszy. Ma nadwagę 0 ruchu. Przyszedł do mnie po pomoc Człowiek ma duże problemy z ruchem jego siedzący tryb życia oraz nadwaga spowoduje że za 2-3 lata będzie inwalidą z 3 cyfrową nadwagą jeśli tego nie zmieni. Chciał chodzić na siłownię kupił karnet zapisał się chodził ze mną ułożyłem mu trening, dietę. Przez 2 tygodnie chodził regularnie (w miarę opuścił jeden trening), robił postępy widziałem że jest naprawdę zmotywowany, tłumaczyłem mu że odstępstwa od diety zmienią jego metabolizm, i nie chodzi o same kalorie ale ogólnie o nawyki żywieniowe. Widziałem że jest naprawdę zmotywowany często dzwonił do mnie robiąc posiłki pytał się czy może jakieś produkty innymi zastąpić - Było super, do czasu kiedy wyjechał na tydzień do innego miasta, gdzie ma pod nosem siłownie a do niej dostęp, Dzwoniłem do niego przez 3 dni, pytając się jak trening czy z jakimiś ćwiczeniami nie ma problemu, ale słyszałem że dzisiaj nie był na treningu bo nie miał czasu i tak przez 3 dni aż przestał odbierać telefon. Ostatnią rozmowę jaką przeprowadziliśmy przed tym jak przestał odbierać  (jego współlokator wysłał mi zdjęcie jak leży na kanapie z telefonem w ręku i zajada czipsy) skrytykowałem jego zachowanie i próbowałem go zmotywować, aby nie wracał do starych nawyków bo będzie musiał zaczynać od zera, a jest mnóstwo przed nim do zrobienia.  Niestety jak widać nie udało mi się  i stąd mój post o polecenie metod przekonywania innych.

Drugi. Alkoholik, nie pił wrócił znów do picia, z znajomymi z pracy tłumaczyliśmy mu że wypadnie z naszego zespołu jeśli dalej będzie pił, obiecywał nam że po weselu brata przestanie, ale mija tydzień i nadal obiecuje że od jutra przestanie. Chłopak Ma prace w której dobrze zarabia przez hazard wplątał się w długi , ale gdyby zacisną pasa w 2 miesiące mógłby je spłacić bo ma naprawdę dobre zarobki. Natomiast woli wydać  np.  800 zł na taksówki z innych miejscowości żeby dowieźli mu skrzynkę alkoholu na działkę. Mówi że nie ma motywacji aby rzucić picie - może kobieta by mu w tym pomogła, ale on jest altruistą i nie chce związku  bo wie że ta kobieta będzie z nim miała źle. Ma przesrane bo nabrał pożyczek w bocianach i prowidentach i teraz spłaca z długi z hazardu użala się nad sobą i zapija smutki, zamiast działać. Chciałby przestać pić ale po 4 dniach jak nie pił pojechał z nami nad wodę i kupił sobie 6 piw, tylko że wieczorem nie pojechał do domu a wszystko przepił bo dziś rano dzwonił dominie abym mu zrobił przelew bo nie ma za co kupić papierosów.

Czy w psychologii są jakieś sposoby aby uświadamiać ludzi, co robią źle, na czym im bardziej zależy. Jeden chciałby być szczupły, ale woli jeść ciastka i chipsy i leżeć na kanapie zamiast pójść i poćwiczyć. Drugi mówi że chce przestać pić, ale woli wydawać kasę na alkohol zamiast spłacić długi i zacząć żyć.

Ludzie chcą czegoś ale do tego nie dążą ? Jak to jest? Jak bardzo są skrzywieni ?

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

porusza Pan zagadnienia motywacji, zmiany, nawyku i uzależnienia. Są to bardzo szerokie obszary. Nie da się na to wszystko odpowiedzieć we wpisie na forum.

Co do pierwszego zagadnienia to najlepsza i najtrwalsza jest motywacja własna, wewnętrzna "ja chcę". Motywacja zewnętrzna czyli "ja muszę czy ja powinienem" jest raczej krótkotrwała. Polecam książkę "psychologia motywacji" Robert E. Franken

Sama motywacja nie wystarcza do zmiany. Proces zmiany jest bardzo ciekawie opisany przez Prochaska i DiClemente.

Jeśli chodzi o nawyk i zachowania automatyczne to bardzo dobra jest pozycja "Siła nawyku" Charles Duhigg.

Uzależnienie natomiast jest chorobą, przewlekłą, którą należy leczyć i w której możliwy jest nawrót, taki jak Pan opisuje. Wówczas chory powinien skontaktować się z terapeutą uzależnień, grupą AA i rozpocząć leczenie.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.