Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Kamila12729

Zaburzenia odzywiania

Recommended Posts

Czy mam anoreksje?
Mam 18 lat, 167cm wzrostu i ważę 46kg. W ciągu roku schudłam około 13kg. W tym czasie miałam dużo stresu. Cały czas myślę o jedzeniu, planuje co będę jadła dzisiaj, jutro. Nie jem fast foodow a słodycze tylko "zaplanowane". Niby mam świadomość że jestem szczupla, ale nie wydaje mi się że aż tak żeby mieć anoreksje. Czasami myślę że chciałabym przytyć, ale nie potrafię przekonać się do jedzenia zawierającego więcej kalorii, tłuszczu lub cukru. Bardzo często zwracam też uwagę na to jak ktoś wygląda i oceniam jego figurę. Dodatkowo od dwóch lat nie mam miesiączki. Brałam miesiąc temu tabletki antykoncepcyjne na "wywołanie" i dostałam okres, ale po zrobieniu badań okazało się że poziom moich hormonów płciowych jest tak niski ze wręcz znikomy. Moje pytanie brzmi czy mam anoreksje? Czy muszę przytyć? 

Link to comment
Share on other sites

Czy po zjedzeniu czegoś ponad plan czujesz sie winna? Masz wrażenie, że od tej nadmiarowej porcji przytyłaś? Jeśli tak, to anoreksja.

Skontaktuj się z dietetykiem celem ustalenia diety zbilansowanej, która Ci będzie odpowiadać. 

Czy powinnaś przytyć powinien stwierdzić lekarz, nie my.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tak, czasami mam wyrzuty sumienia, ale nie dlatego że mogę od tego przytyć, tylko dlatego że coś było "niezdrowe". Dodatkowo bardzo "bronię się" przed zjedzeniem fast fooda, słodyczy nawet naleśnika, ale nie dlatego że mogę przytyć (choć może tak, podświadomie) ale dlatego że są niezdrowe. Zdarza się że np odmawiam zjedzenia bułki pszennej (bo przecież są one "niezdrowe") tylko dlatego że tego dnia lub nawet dzień wcześniej zjadłam np płatki na mleko (ktore mają dużo cukru). 

 

Od jakiegoś czasu probuje przytyć i staram się zwiększyć ilość kalorii w ciągu dnia ale nadal jest mi ciężko wprowadzić do codziennego jadłospisu słodycze, drożdżówki, i inne mniej zdrowe produkty. Mimo że wiem że to by mi ułatwiło osiągnąć ustalona ilość kalorii to ja i tak zamiast sięgać po batonik który ma 100 kcal wolę wziąć banana który również na 100 kcal. 

Link to comment
Share on other sites

@Kamila12729

Zgodnie z Twoimi informacjami Twój wskaźnik BMI (Body Mass Index) wynosi 16,49 co oznacza wychudzenie i podejrzenie anoreksji.

Jak najszybciej powinnaś umówić się do lekarza pierwszego kontaktu, wykonać badania, które zleci lekarz aby mógł postawić diagnozę.

W przypadku drastycznie niskiej masy ciała "organizm rekompensuje sobie brak dostaw energii z zewnątrz korzystając najpierw z zapasów w tkance tłuszczowej, a w przypadku jej braku zaczyna metabolizować białko z mięśni i organów wewnętrznych. Spowolnieniu ulega ogólny  metabolizm i praca serca, spada libido, u kobiet zanika menstruacja. Mogą pojawić się cysty jajników, pogorszenie widzenia, szkorbut czy meszek na całym ciele (lanugo). Drastyczne ograniczenie jedzenia prowadzi do obniżenia koncentracji, problemów z pamięcią i uczeniem się."

Nieleczona anoreksja prowadzi do wycieńczenia organizmu i śmierci.

Poza tym, że piszesz o niskiej masie ciała napisałaś też o braku miesiączki, dalszym chudnięciu i koncentracji na jedzeniu oraz swojej figurze.

To są niepokojące objawy, które powinnaś skonsultować z lekarzem.

To, że zamieniasz batonik na banana nie jest złym wyborem. Problem prawdopodobnie tkwi w tym, że ogólnie przyjmujesz z pożywieniem zbyt mało energii. Dobrze by było gdybyś rozpoczęła terapię z psychodietetykiem czyli specjalistą, który zna się na psychologii oraz dietetyce i pomoże Ci zrozumieć Twoje schematy myślenia i zachowania oraz doradzi w kwestiach odżywiania się.

Załączam link do artykułu o zaburzeniach odżywiania.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.