Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Recommended Posts

Witam,

Sytuacja wygląda następująco, mamy rodzica X i rodzica Y oraz ich dziecko A (4-7 lat). A jest bardzo związane z X, natomiast X jest w konflikcie z Y(Y jest najgorszy, zły i wszystko przez Y) podczas rodzinnej sprzeczki X wyszarpuje A z samochodu w którym jest Y. W późniejszych relacjach tego zdarzenia A twierdzi że to Y go szarpał .

Czy jest jakieś fachowe wytłumaczenie takiego zjawiska, że dziecko przenosi osobę faktycznego agresora na inną osobę obecną podczas przykrego zdarzenia, jeśli wiemy że dziecko jest bardzo mocno związany emocjonalnie z agresorem, natomiast obecna przy zdarzeniu i stosunkowo bierna druga osoba jest w konflikcie z agresorem a dziecko podziela stosunek agresora do tej osoby? Dziecko jest przekonane, że sytuacja wyglądała tak jak ono ją opisuje.

Czy takie zjawisko jest w ogóle podświadomie u dziecka możliwe, czy ma jakąś nazwę czy dobry psycholog rozpozna je i będzie potrafił pomóc w sytuacji przepracowania takiego przykrego przeżycia?

Będę wdzięczna za szybką odpowiedź

Gabrysia

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

trudno powiedzieć co dziecko zapamięta z trudnej dla niego sytuacji, w której przeżyło silne emocje. Strach i stres wpływa negatywnie na postrzeganie i zapamiętywanie zdarzeń nie tylko u dzieci ale i u osób dorosłych.

Wiek dziecka ma również duże znaczenie. Istnieje olbrzymia różnica w rozwoju i funkcjonowaniu poznawczym dziecka pomiędzy 4 a 7 rokiem życia.

Może też tak być, że jeśli dziecko często słyszy, że "Y jest zły" to mogło to sobie nałożyć na tę trudną sytuację.

Najlepiej gdyby psycholog porozmawiał bezpośrednio z dzieckiem i zobaczył jak dziecko zapamiętało to wydarzenie i dlaczego.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.