Jump to content

Jak sobie poradzić


Recommended Posts

Dzień dobry,

Mam na imię Agnieszka. Mam 26 lat. Od roku pracuję na Uczelni. Lubię miejsce swojej pracy ale zakresu obowiązków nie lubię kompletnie, ponieważ ma ona związek z przedmiotem który przez cały okres nauki sprawiał mi problem-matematyką. Co za tym idzie, nie spełniam się zawodowo, nie lubię tego co robię. Do tego dochodzi poczucie zmarnowania 5-ciu lat studiowania filologii angielskiej.

Po ukończeniu studiów magisterskich, chciałam zamieszkać z obecnym chłopakiem w Warszawie. Jednak on nie chciał mieszkać w kawalerce. Wolał kupić mieszkanie. Za porozumieniem, z racji, że ja doszłam do niego do Warszawy później, gdzie on już miał pracę i stancję, a ja prace dostałam później w bardziej odległej dzielnicy, zdecydowaliśmy, że na razie ( to miało być do wiosny) będziemy mieszkać osobno, tak żeby każde z nas miało blisko do pracy, a na wiosnę kiedy znajdziemy mieszkanie (braliśmy pod uwagę mieszkanie w okolicach jego pracy) ja znajdę pracę w okolicach jego obecnej pracy i razem zamieszkamy. Jednak czas mijał i mijał. Ja wynajęłam sobie byle pokój na tak zwane „przeczekanie” a mieszkania nie udało się znaleźć i do kawalerki chłopak również nadal nie chciał dać się namówić. Czas oczekiwania zaczął mnie drażnić, ponieważ straciłam poczucie stabilności, nie wiedziałam czy będzie coś z tego wspólnego mieszkania czy nie, czy mam szukać pracy w jego okolicach czy nie. Wiedział, że do wakacji muszę podjąć decyzję odnośnie pracy, ponieważ w obecnej zobowiązałam się dać znać czy będę jeszcze pracować po wakacjach czy nie, ponieważ jeśli nie decydowałam się na przedłużenie umowy, od września miał przyjść do przeszkolenia ktoś na moje miejsce.

Mój obecny chłopak jest człowiekiem bardzo troskliwym i opiekuńczym. Zawsze mogę liczyć na jego pomoc. Wiem, że darzy mnie mocnym uczuciem. Często prawi mi komplementy. Jednak jak każdy człowiek ma też swoje wady. Jest zaborczy, uparty i porywczy. Nie potrafi nie uzewnętrzniać swoich emocji nawet przebywając w otoczeniu innych osób.

Zanim się z nim związałam, zakończyłam 5-cio letni związek z chłopakiem który był moją ogromną miłością. Dla tej miłości, żyjąc z nadzieją, że chłopak się „uspokoi” (  był dwa lata ode mnie starszy) przez długi czas pozwalałam się upokarzać. Oboje pochodzimy z pobliskich wsi. On zdradzał mnie z każdą możliwą chętną  dziewczyną. Jest przystojny i ma ogromne powodzenie u kobiet, co widocznie w momencie znudzenia się mną, zaczął mocno wykorzystywać. Oczywiście wszystkim kłamstwom i zdradom o których doskonale wiedziałam, bo na wsi nie da się za dużo ukryć, zaprzeczał. Nie chciał ani zaprzestać swoich wybryków ale i zerwać ze mną też nie chciał. Koniec końców rozeszliśmy się, choć w bardzo nieprzyjemnej atmosferze.

W każdym bądź razie, doświadczyłam silnego upokorzenia w oczach rówieśników, zwłaszcza dziewczyn które mnie znały i wiedziały co „mój chłopak” wyrabiał. Niestety będąc w obecnym związku również zdarzyło się parę sytuacji w których poczułam się upokorzona i zdeprymowana. Na początku starałam się to zachować dla siebie i nie ujawniać, że poczułam się skrzywdzona przez zachowanie partnera ale w pewnym momencie nie dałam rady. Nazbierało się we mnie za dużo żalu. Odnoszę wrażenie, że mój obecny chłopak chciałby mnie „posiąść” w całości dla siebie, zamknąć w złotej klatce, mieć za misia do przytulania, który nic nie musi robić oprócz czekania na niego i przytulania. Ja mam jednak naturę osoby która lubi wykazać się niezależnością ale jeśli potrzeba potrafi też poprosić o pomoc. Jednak najpierw zawsze dążę do tego żeby sama sobie z czymś poradzić. Lubię spędzać czas aktywnie. Po 8 godzinach pracy siedzącej potrzebuje zużyć energię, czy to wyjść na długi spacer czy pójść na siłownie jeśli jestem w mieście. Zrobić coś w domu w ogrodzie. Mój chłopak z kolei kiedy wróci z pracy lubi się zdrzemnąć i często skazuje mnie na to, że mam przy nim być bo on chce mieć mnie blisko nawet kiedy śpi a jeśli się sprzeciwiam, często kończy się to jego kaprysami.

On pracuje w zawodzie, a do tego realizuje się w weekendy jeśli chodzi o jego pasje. Dlatego często weekendy spędzałam samotnie lub czekając na niego. Ta samotność w pewnym momencie zaczęła mi przeszkadzać. Było mi smutno. Całymi dniami nie miałam się do kogo odezwać bo czekałam na niego a w okolicach nie miałam nikogo z kim mogłabym się spotkać. Kiedy zaczęłam jeździć do rodziców na weekendy żeby nie być samą, ponownie usłyszałam, że jestem samolubem i wole być z rodzicami niż z nim. Pojawiały się we mnie wtedy wyrzuty sumienia, że on ma rację. W końcu jesteśmy parą. Powinniśmy być razem albo tu albo tu. Byłam w stanie zrozumieć jego złość.

W pewnym momencie popadliśmy w rutynę. Zauważyłam, że nasze wspólne spędzanie czasu ograniczone było do wspólnego leżenia przed telewizorem i jego komunikowaniem, że ma ochotę na seks, na co zazwyczaj się godziłam, chociaż i nie zawsze miałam na to do końca ochotę.

W końcu jego zaborczość, chęć wyręczania mnie we wszystkim, wieczne czekanie na niego, rutyna która jemu raczej odpowiadała bo dostawał to co chciał, sprawiła, że zaczęłam się w tym wszystkim dusić. Do tego doszedł ten przebrany już żal za sytuacje w których czułam się upokorzona. Pojawiła się we mnie jakaś bariera. Potrzebowałam odsunąć go trochę od siebie, żeby móc odetchnąć. Oczywiście on to zauważył, przede wszystkim w tym, że zrobiłam się inna, że wydaje mu się że mi mniej zależy, że nie chce się kochać….Kiedy chciałam mu wytłumaczyć, że ja nie mogę tak żyć, wiecznie siedzieć w pokoju i na niego czekać, tylko mam potrzebę robić coś pożytecznego, chociażby pomagać rodzicom na wsi, on uznał, że jestem samolubna. Nawet w kwestii seksu, wypomniał mi kiedyś, że jestem samolubna bo robimy to tylko wtedy kiedy ja mam na to ochotę a nie zważam na jego potrzeby…

Ja zawsze staram się go wspierać. W jego dążeniu do samorealizacji. W jego pasjach. Gra w zespole, co często wiążę się z tym, że weekendy ma zajęte, ale kocham go i jestem  na to wyrozumiała bo wiem, że to jego pasja i uwielbia to robić.

Ja natomiast, do tej pory nie odnalazłam nawet pracy która będzie mi sprawiać chociaż w najmniejszym stopniu satysfakcję. Również pasjonuje się śpiewem, w związku z czym spotykam się z chórem gdzie mogę chociaż raz w tygodniu spędzić czas na tym co bardzo lubię robić. Jednak moje pasje dla mojego chłopaka są mniej ważne. I poświęcanie naszego wspólnego czasu na moje wyjście abym mogła przez moment również porobić to co sprawia mi przyjemność, jest dla niego problemem, gdzie ja nigdy bym mu tego nie zarzuciła.

Często czuje, że on ma wszystko. Ma pracę w zawodzie, realizuje swoje pasje, ma mnie i ja staram się być przy nim i we wszystkim go wspierać. Natomiast ja, nie mam nic. W momencie kiedy ja kończyłam studia, on zdążył ułożyć sobie swoje życie zawodowe i rekreacyjne. Ja szukałam wszystkiego na szybko aby po prostu jakoś żyć. Zarabiać i być z nim.

Jednak nie odnalazłam jeszcze swojej ścieżki zawodowej, moje chęci realizacji swoich pasji wydają się być dla mojego partnera gorsze, czuje się przez niego przytłoczona bo on nie chce mi dać żyć zgodnie ze swoją naturą co często na mnie wymusza obrażając się. On ma silną osobowość. Ja chociaż też nie mam łatwego charakteru już od dłuższego czasu czuje się przegrana. Jego małe uwagi odnośnie mojej osoby lub tego co powiedziałam są dla mnie dotkliwe na nienormalnie dużą skalę. Jestem w ruinie emocjonalnej co chciałam mu ostatnio wytłumaczyć. Jednak on nie rozumie, że po tych wszystkich upokorzeniach na które w sumie sama się skazałam jeszcze w poprzednim związku i które choć nie tak liczne spotkały mnie w związku z nim, nawet najmniejsza sprzeczka wpędza mnie w nieufność, niepewność i lęk. On wtedy twierdzi, że ja porównuje go do byłego partnera i nie dostrzegam tego, że on chce dla mnie zrobić wszystko, A tym wszystkim, mnie aż przytłacza. Jednak on nie pozwala sobie tego wytłumaczyć a i ja już nie mam siły chociaż też go bardzo kocham i czuje się okropnie przedstawiając go z tej strony, bo on ma naprawdę także dużo zalet..

Pozwalam sobie być zdominowaną. Nie mam już siły. Choćbym dostawałam na każdym kroku miłe słowo odnośnie mojego wyglądu zewnętrznego, nigdy nie uznam tego za prawdę. Po prostu postrzegam siebie jako osobę bardzo nieatrakcyjną. Moje poczucie własnej wartości jest równe zeru. Często czuje się jakbym wpadała w depresje, chce mi się płakać, męczą mnie bóle brzucha i nie mogę spać. Ciągnie mnie do używek. Nie potrafię zbudować nic swojego. Kiedy jestem w takim potrzasku w jakim znajduje się teraz, odnośnie mojego związku i świadomości, że niczego w życiu nie osiągnęłam mam bardzo złe myśli. Jedyne co mnie trzyma to to, że bardzo kocham swoją rodzinę  i wiem, że sprawiłabym im ogromne cierpienie. Poza tym jestem osobą głęboko wierzącą a robienie zamachu na własne życie jest ogromnym grzechem.

Nie daje sobie już rady sama ze sobą. Nie wiem w którym miejscu popełniam błąd. Powoli zaczynam tracić kontrolę nad swoimi emocjami. Mój partner mnie nie rozumie, a i ja nie mam siły już mu dłużej się tłumaczyć. Chciałabym ratować związek, ale wydaje mi się, że aby uratować coś co tworzy dwoje ludzi, najpierw musze ogarnąć samą  siebie ale nie wiem jak. Mam poczucie winy. Nie wiem co mam zrobić ze swoim życiem. Może ktoś z zewnątrz czytając moją historię zechce wskazać mi jakąś drogę, da mi jakieś wskazówki, żebym mogła wyjść z tego dołu i wyprostować swoje ścieżki...Wydaje mi się, że jestem osobą bardzo rozsądną i świadomą i do tej pory starałam się  szukać jakichś pozytywnych bodźców, ale teraz już sama ze sobą sobie nie radzę…a przy tym jak widać krzywdzę jeszcze innych….

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Szanowni Państwo, zwrócono mi uwagę na używanie tzw. Testu Drzewa do diagnozy dzieci (test polega na tym, że dziecko rysuje drzewo, a specjalista analizując ilustrację wyciąga różne wnioski na temat psychiki dziecka).
   Zwracam Państwa uwagę, że NIE należy wyrażać zgody na przeprowadzanie tego testu.
   Wystarczy, że wejdzie się na stronę Wikipedii na temat Testu Kocha, a uzyska się informację „Ten artykuł opisuje teorie, metody lub czynności niezgodne ze współczesną wiedzą medyczną”. Można również sięgnąć do fachowych recenzji tego narzędzia powstałego jakieś 70 lat temu. Przytoczę fragment przykładowej: „Test Drzewa nie spełnia współczesnych kryteriów wiarygodnego narzędzia diagnostycznego. Brak jest naukowych podstaw teoretycznych, jak również danych empirycznych dowodzących trafności i rzetelności narzędzia, brak też badań normalizacyjnych. Nie ma standardowego i choćby częściowo zobiektywizowanego systemu interpretacji wyników. Diagnosta jest zachęcany do praktyk sprzecznych z naukową metodologią, które zwiększają ryzyko wystąpienia myślenia konfirmacyjnego i innych błędów we wnioskowaniu diagnostycznym. Kategorie interpretacyjne są anachroniczne, oceniające, niekiedy oparte na stereotypach, natomiast – z racji braku spójnych podstaw teoretycznych – nie obejmują wiedzy psychologicznej. W świetle powyższego trzeba stwierdzić, że współcześnie TD nie jest psychologicznym narzędziem diagnostycznym, a stosowany w tej funkcji może być szkodliwy.” Szczegółowe informacje:  https://kompsych.pan.pl/images/RecenzjaTestu_Drzewa_skrócona.pdf
  • 0 comments
   Czego możemy dowiedzieć się z książki, w której autorki posługują się zwrotem „osoba z macicą” zamiast używać słowa „kobieta”? Chyba mało kto będzie zaskoczony, gdy napiszę, że relacjonowanie (przez autorki, zdeklarowane feministki) losu głęboko nieszczęśliwych mężczyzn stało się pretekstem do promowania ideologii feministycznej. To na pewno zbieg okoliczności, że publikacja ukazała się przed nadciągającymi wyborami, a piszą o niej liczne tuby propagandowe feminizmu. Te mniej popularne, jak również te słynące w całym kraju z zarzucania partiom politycznym nienawiści do kobiet.

   W moim odczuciu, pochylanie się w tej publikacji nad losem mężczyzn nie jest ukłonem w ich stronę, lecz czołobitnym kłanianiem się feminizmowi i jego kuriozalnej demagogii. Wpisuje się w kluczowe elementy propagandy, która koncentruje się nierzadko na pokazywaniu mężczyzny w krańcowo złym świetle. Oczywiście wszystkiemu winien w pierwszej kolejności jest rzekomy, opresyjny patriarchat, a domniemanym wybawieniem jest jego obalenie i tym samym bezgraniczne oddanie feminizmowi, matriachat. Wykorzystywanie czyjegoś nieszczęścia do propagowania ideologii wzbudza we mnie negatywne odczucia. Podobnie jak fakt, że roztrząsanie historii skrajnie cierpiących mężczyzn, mówiących o najmroczniejszych myślach, opatrywane jest beznamiętnymi komentarzami.

   Ironiczny koniec publikacji ukazuje stosunek autorek do jej bohaterów. „(…) zamykamy książkę i wracamy do randek z chadami (...) Karuzela czeka, a ściana niedaleka.” Ani przez chwilę nie wyczułem jakiejkolwiek empatii w stosunku do opisywanych ludzi i grup. Mam wrażenie, że książka stanowi raczej rodzaj rewanżu, odwetu wobec licznych społeczności mężczyzn, którzy ośmielali się krytykować feminizm. Wywody autorek dotyczą między innymi Wykopu, forum Bracia Samcy, facebookowych męskich grup. Podczas lektury zastanawiałem się, czy bohaterowie tej książki nie czują się wykorzystani, aż natknąłem się na fragment, który stanowił odpowiedź. Autorka cytuje jednego z mężczyzn; pisał o niej, że „wmanipulowała go w książkę i wykorzystała dla własnej korzyści.”
   Publikacja wpisuje się w obecny trend w profeministycznych mediach, czyli „mężczyzna najgorszy”. Nie wystarczyły feministkom twierdzenia, że męskość jest toksyczna, przemoc ma płeć, siła jest kobietą, a opresyjny patriarchat odpowiada za całe zło tego świata. Musiały jeszcze wydobyć na światło dzienne najgłębsze pokłady problematycznych doświadczeń z życia najnieszczęśliwszych mężczyzn, by pokazać, jak źle się dzieje, gdy nie panuje matriarchat, władzy nie dzierżą femnistki. Jest to zarazem sprytne odwracanie uwagi od przewinień feministek, chociażby tego, na co idą pieniądze z publicznych budżetów płynące do licznych fundacji feministycznych. Takich na przykład jak posądzana o mobbing Fundacja Centrum Praw Kobiet, która choćby w sprawozdaniu merytorycznym z roku 2019, chwali się tym, że zorganizowała spotkanie warsztatowo-edukacyjne o nazwie „ChemSex – jak się bawić?” (dla niewtajemniczonych: chemseks to seks po narkotykach).
   Podsumowując, polecam książkę „Przegryw. Mężczyźni w pułapce gniewu i samotności”. Każdy powinien osobiście przekonać się o tym, do czego posunąć mogą się feministki, by postawić na swoim. Trzeba to przeczytać, aby poczuć specyficzny, bo metaliczny i bezlitosny, smak tego, jak feministki opisują zbolałych mężczyzn będących na granicy wyczerpania i u progu tragedii. Autorkom natomiast rekomenduję, by następnym razem przyjrzały się własnym szeregom. Napisały w podziękowaniach „Dziękujemy też rodzicom za wszelkie wsparcie, dzięki któremu możemy teraz pić sojowe latte i pisać o incelach.” To dopiero będzie latte-feminizm.* „Musisz być zmianą, którą chcesz zobaczyć na świecie” (Mohandas Karamchand Gandhi).


    
   * „Latte-feminizm to tzw. feminizm białych kobiet z klasy średniej, posiadających wolny zawód, mających czas i pieniądze na drogą, dobrą latte w kawiarni, od czego wzięła się nazwa.” (źrodło) 

    
  • 0 comments
   Masz dość toksycznych aplikacji randkowych i dziwacznych randek? Jesteś singielką lub singlem, a zarazem osobą dorosłą, gotową na relację? Masz odwagę aby wykonać testy psychologiczne, które pozwolą cię lepiej poznać? Spróbuj swoich sił w nieodpłatnym eksperymencie randkowym prowadzonym przeze mnie. Jestem psychologiem, który ustali Twój profil psychologiczny i postara się znaleźć dla Ciebie właściwego człowieka do pary. Więcej informacji można znaleźć w poniższym materiale na YouTube: 
    

   To nie jest biuro matrymonialne, ani portal randkowy. To niezależny eksperyment randkowy czyli projekt, który nie ma żadnego związku z jakimikolwiek aplikacjami randkowymi lub towarzyskimi. Udział jest nieodpłatny. O tym, jak odbywa się nabór do eksperymentu i jak uzyskać formularz zgłoszeniowy, dowiedzieć można się z powyższego materiału. 
   TAKE MY HEART - EKSPERYMENT RANDKOWY
   Jak to działa? Zgłaszasz się pisząc na e-mail podany w powyższym filmie i otrzymujesz dalsze instrukcje, między innymi testy i formularze do wypełnienia. Kiedy odeślesz pakiet potrzebnych materiałów, zostaną przeanalizowane pod kątem psychologicznym z nadzieją na możliwość znalezienia dla Ciebie potencjalnie odpowiedniej osoby. Z wybranymi uczestnikami psycholog przeprowadzi dodatkowo rozmowę telefoniczną. Zgłoszenia do pierwszej edycji można nadsyłać do końca sierpnia 2023 roku. Wszystkie informacje, przesyłane w ramach eksperymentu, objęte są tajemnicą zawodową psychologa a w ramach podsumowania przedstawione zostaną tylko ogólne statystyki (np. odnośnie liczby zgłoszeń czy najczęstszych oczekiwań).
   EKSPERYMENT ZOSTAŁ ZAKOŃCZONY
  • 0 comments
   Tak zwany syndrom DDA to zespół różnych problemów, które nierzadko współwystępują u osób, które wywodzą się z domu z problemem alkoholowym, z rodziny dysfunkcyjnej. Jest to pojemna kategoria wielu zróżnicowanych trudności i nie stanowi w ścisłym rozumieniu tego słowa zaburzenia psychicznego, nie jest jednostką chorobową.
   Tzw. syndrom DDA i czym się objawia
   Faktem jest jednak, że w stopniu częstym, Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) doświadczają problemów utrudniających normalne funkcjonowanie. Jednym z nich bywa zaburzenie znane jako zespół stresu pourazowego (PTSD) związany z traumatycznymi przeżyciami z młodości i wczesnej dorosłości, zwłaszcza mającymi miejsce w domu rodzinnym. 
   Zespół stresu pourazowego PTSD - objawy, leczenie
   PTSD (zespół stresu pourazowego) to zaburzenie, które może wystąpić po przeżyciu traumatycznego wydarzenia lub serii wydarzeń, skrajnie trudnego doświadczenia rozciągniętego w czasie. Może to obejmować:
   sytuacje takie jak wojna, gwałt i molestowanie, katastrofy naturalne, przemoc domowa, chroniczne narażenie na złe traktowanie, długotrwała deprywacja najważniejszych potrzeb (poczucie bezpieczeństwa, miłość rodzicielska, zdrowie), inne doświadczenia traumatyczne. Objawy PTSD mogą obejmować nawracające koszmary (nawet wybudzające w nocy), natrętne wspomnienia traumatycznych wydarzeń, wybuchy gniewu z byle powodu, wycofanie społeczne oraz izolacja, zaburzenia snu (niemożność normalnego zaśnięcia, budzenie się przedwcześnie), nadmierną pobudliwość i impulsywność oraz inne kłopotliwe reakcje emocjonalne i fizyczne (roztrzęsienie, uderzenia zimna lub gorąc, łzy stające w oczach w sytuacjach kojarzących się z traumą), duże ryzyko szkodliwego łagodzenia przykrych emocji poprzez sięganie po alkohol i inne substancje, wysokie prawdopodobieństwo występowania niskiego poczucia własnej wartości, a także wchodzenia w toksyczne związki.
   DDA a PTSD
   W przeciwieństwie do DDA, PTSD jest uznawane za oficjalne zaburzenie psychiczne i jest klasyfikowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD) i Kryteriach Zaburzeń Psychicznych (DSM). Osoby cierpiące na PTSD zwykle potrzebują profesjonalnej pomocy psychologicznej bądź psychiatrycznej w celu zarządzania swoimi objawami i przystosowania się do życia po traumatycznym doświadczeniu.
   Podsumowując, warto by DDA doznając życiowych trudności skorzystały z konsultacji psychologicznej. Diagnoza pozwoliłaby ustalić, czy i w jakiej części wynikają one z takich bądź innych następstw wychowywania się w rodzinie z problemem alkoholowym. Elementem diagnostyki jest także przyjrzenie się temu, czy osoba zmaga się z PTSD. Jeśli tak, wskazana byłaby psychoterapia, a niekiedy kontakt z lekarzem psychiatrą. 
   - psycholog Rafał Marcin Olszak

    
  • 0 comments
   Generalnie są tacy ludzie (kobiety i mężczyźni) z którymi można podzielić się problemem, bo mają coś w rodzaju odruchu niesienia pomocy, taką tendencję do zaangażowania się w rozwiązywanie sprawy, są zorientowani na pracę zespołową i bycie fair w relacji, pomaganie odbierają jako rodzaj inwestycji we wspólny komfort. Można to wstępnie rozpoznać po tym, że te osoby niejako wyczuwają okazję do niesienia pomocy, wsparcia, udzielania się po to, by ktoś rozwijał się, tak jakby cudze dobro było dobrem wspólnym. Z takimi osobami raczej warto podzielić się tym, jakie mamy wyzwanie, oczywiście biorąc odpowiedzialność za rozwiązania zamiast oczekiwać, że ktoś wszystko załatwi za nas i nie zamierzamy niczego przy okazji chociażby nauczyć się. Dzielenie powinno przebiegać stopniowo, na raty, aby obserwować rozwój wydarzeń, więc miałbym z tyłu głowy takie powiedzonka jak nie wszystko i nie na raz, co za dużo to niezdrowo, gdzie się człowiek śpieszy tam się diabeł cieszy. Otwieramy się dając kredyt zaufania, a potem ewentualnie większy, a nie od razu zaporowo wysoki. Trzeba się jednak liczyć też z tym, że są ludzie postrzegający cudze problemy jako zbędny kłopot, ciężar, rodzaj bagażu, wielkiej fatygi, praca dodatkowa. Nawet samo słuchanie o czyichś problemach odbierają jako przykry obowiązek. Nie wyczuwają okazji do pomagania, nie widzą szans ani na własny ani na wspólny rozwój dzięki zespołowemu rozwiązywaniu problemów. Nie chcą wzrastać razem, raczej chcą być na wysokim poziomie nawet jeśli takie podejście nie jest fair. Niektórzy skłonni są używać cudzych problemów na niekorzyść innych, bo wszystko co usłyszą, potem lubią wykorzystać przeciwko komuś. Mając do czynienia z tak zorientowanymi osobami, lepiej zachowywać w jak największej części lub w całości swoje problemy dla siebie. Czasami zdecydowanie lepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy niż ryzykować przykrości po wyjawieniu swoich kłopotliwych wyzwań osobom niewłaściwym.   
    
    


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 • PODCASTY.jpg

   

   

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.