Jump to content
  • psycholog-online-terapia.jpg

Strach przed pójściem do pracy


xmaja99
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry. mam 20 lat, mieszkam z rodzicami, od listopada jestem bezrobotna. Jakoś na początku grudnia poszłam do psychiatry, który zdiagnozował u mnie zaburzenia depresyjno-lękowe. Przez pół roku brałam tabletki, ale stwierdziłam, że dokończę ostatnie opakowanie i przestanę je brać.  Pamiętam, że już w podstawówce miałam problem z wyjściem do ludzi, z niską samooceną. Mój problem polega na tym, że strasznie boję się pójść do nowej pracy, nie chodzi o zwykły stres, tylko to jest coś silniejszego, na samą myśl o tym, że mam zadzwonić o pracę/wysłać cv zaczynam panikować. Pod koniec poprzedniego roku wysłałam CV do kilku miejsc pracy, umówiłam się na spotkanie, ale nie przyszłam na żadne, w ostatniej chwili rezygnowałam, bo się za bardzo bałam. Boję się nowych ludzi, nowych rzeczy, że sobie nie poradzę, że zrobię coś źle, boję się też niezrozumienia, że jeśli się w czymś pomylę, to szef/inny pracownik mnie wyśmieje lub skrytykuje (z tym się często spotykałam w pracy). Nie radzę sobie z tym, chciałabym mieć stałą pracę, mieć pieniądze na własne wydatki, a nie tylko pożyczać i pożyczać od rodziców. Aktualnie mam na oku jedną pracę w kawiarni, lecz nigdy nie pracowałam w takim czy podobnym miejscu. Jak mogę sobie z tym poradzić? Nie potrafię się przełamać..Zastanawiałam się też czy nie wrócić do tabletek, może one pomogłyby mi na początku z tym.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

leki psychotropowe mają na celu złagodzenie objawów i wyrównanie stanu emocjonalnego. W tym czasie powinna Pani podjąć psychoterapię, która ma na celu znalezienie źródła Pani lęków, zrozumienie ich i nauczenie się radzenia sobie z nimi. Dzięki temu będzie Pani mogła realizować swoje cele np. usamodzielnienie się w sferze finansowej, podjęcie pracy.

Pisze Pani o lęku przed oceną przez inne osoby, lęku przed zmianą, braku wiary we własne umiejętności co być może negatywnie wpływa na poczucie Pani wartości. To są wszystko zagadnienia, które należy przepracować z terapeutą.

Proszę skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który Panią prowadzi i opowiedzieć o tym co Pani przeżywa oraz o przepisanie psychoterapii na NFZ.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

40 lat, mężczyzna, rozwodnik bezdzietny, molestowany w dzieciństwie, terapeutyzowany kilka lat, strach przed pójściem do pracy jest moją domeną.  Obecnie pracuję i okazuję empatie klientom.

Od zawsze gdy ktoś mi imputował złe intencje to nie potrafiłem się przed tym bronić.

Wyuczyłem się schematów, nie doświadczyłem wystarczająco wiele razy, że ludzie potrafią imputować mi dobrą wolę lub stało się to za późno zamiast w okresie dojrzewania.

Radzę sobie z tym dystansując się, usprawiedliwiając innych że oni mając mały zasób informacji o mnie mogą tak myśleć źle o mnie. 

Jak zachować radość gdy w klienci w pracy, niedoszła dziewczyna imputuje mi złą wolę?

 

Link to comment
Share on other sites

@bialakawa@o2.pl

Radość, spokój zachowa Pan, gdy będzie Pan uczciwy, spójny wobec siebie. To znaczy gdy to co Pan myśli, czuje i jak się zachowuje jest spójne. Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje myśli, uczucia i podjęte działania. Na to mamy wpływ.

Mamy mniejszy wpływ na to jak nasze intencje, komunikaty czy zachowanie zostanie odebrane przez inne osoby. Możemy zwrócić uwagę na nasz sposób komunikacji, upewnić się, ze druga osoba rozumie dobrze nasze intencje, możemy też powiedzieć dlaczego podejmujemy takie, a nie inne działanie.

Być może powinien Pan popracować nad asertywnością jeżeli tak jak Pan pisze ma Pan trudność ze stawianiem granic: "Od zawsze gdy ktoś mi imputował złe intencje to nie potrafiłem się przed tym bronić."

Pisze Pan też o strachu przed pójściem do pracy, czy wie Pan czego Pan się obawia? Warto temu się przyjrzeć aby wyeliminować źródło lęku.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.