Jump to content
  • psycholog-online-terapia.jpg

Tokofobia


xpaau4
 Share

Recommended Posts

Jestem kobietą i mam 22 lata. Od paru lat kiedy myślę o dziecku mam paniczny lęk przed zajściem w ciążę do tego stopnia, że gdy o tym myślę mam nieprzyjemne uczucie w żołądku, mrowienie w nogach i ogólnie czuje się fatalnie.  Zawsze myślałam, że oznacza to, że po prostu nie chcę mieć dziecka. Na pewno nie chcę go w tym momencie mojego życia, ale nie wiem czy za dwa lata lub więcej  nie zapragnę mieć dziecka, tylko będę się panicznie bała myśleć o ciąży, a co dopiero w niej być. Nawet takim lękiem nie  napawa mnie urodzenie dziecka jak po prostu bycie w ciąży.Nie mam zielonego pojęcia jak powinnam sobie z tym poradzić. Bardzo proszę o pomoc. 

Edited by xpaau4
Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

Lęk przed zajściem w ciążę to dosyć ogólne stwierdzenie. Aby sobie z nim poradzić trzeba doprecyzować czego konkretnie obawia się Pani myśląc o ciąży. Przykładów może być wiele: oceny innych osób, utraty figury, zmian w ciele, choroby swojej lub dziecka, zmian w życiu spowodowanych ciążą i wychowaniem dziecka i inne.

Aby odkryć Pani źródło lęku niech Pani zastanowi się jakie myśli przychodzą Pani do głowy gdy wyobraża Pani sobie, że mogłaby być w ciąży. Napisała Pani "Na pewno nie chcę go w tym momencie mojego życia" - dlaczego? Co by to dla Pani znaczyło? Na jakie obszary Pani życia wpłynęło? Czy obawia się Pani nieplanowanej ciąży czy ciąży w ogóle? Czy z konkretnym partnerem? Jakie Pani wcześniejsze doświadczenia czy doświadczenia innych osób wpłynęły na to, że pojawił się u Pani lęk przed ciążą? I z jakiego powodu pojawił się u Pani kilka lat temu? Jak lęk przed ciążą wpływa na Pani codzienne funkcjonowanie?

Gdy rozpozna Pani konkretne źródło lęku można wtedy znaleźć sposób jak sobie z tym poradzić.

Dodam, że lęk to emocja, która dotyczy naszych wyobrażeń o danej sytuacji. Więc można sprawdzić czy te wyobrażenia są prawdziwe i adekwatne a potem pracować nad ich zmianą.

Jeśli będzie Pani miała trudności z rozpoznaniem konkretnej przyczyny lęku lub zmianą przekonań sugeruję kontakt z psychologiem, który pomoże Pani w tym procesie.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.