Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

michalfin

Przeżywanie straty i smutku odbija się na zdrowiu fizycznym - problem

Recommended Posts

Witam. Jak to jest z przeżywaniem trudnych emocji? Terapeuci radzą aby dopuścić do siebie trudne emocje, łzy, smutek, strata, aby ich nie dusić.  A ja zauważam, że kiedy przeżywam łzy, smutek, często odbija się to na moim zdrowiu fizycznym... A to nie jest dla mnie dobre.

 

Taka sytuacja. Mam 33 lata. Jestem po psychoterapii. Obecnie przeżywam stratę, osamotnienie bo odłączam się od grupy znajomych. Po ponad 3 latach znajomości albo próby nawiązywania głębszych relacji, pandemia wiele zmieniła, obnażyła nasze różnice, zawiodłem się na ich milczeniu w czasie pandemii, odczuwam jeszcze głębiej, że niestety przebywanie z nimi mnie nie wzmacnia, co było też odczuwalne wcześniej. Dodam, że to jedyna grupa ludzi z którymi utrzymywałem relacje.

Ponadto mam problemy ze zdrowiem oczu: zmniejsza mi się co jakiś czas pole widzenia, czasem w wyniku stresu miewałem zaburzenia widzenia i dlatego kiedy tracę zdrowie, to przeżywam stratę i smutek. Często zauważam, że nadmierny stres, przeżywanie bólu wpływa negatywnie na moje zdrowie oczu – mimo wszystko nie chcę, by trudne emocje przyczyniały się do pogorszenia mojego zdrowia fizycznego.

Bo widzę tu sprzeczność między wyrażaniem emocji a dbaniem o zdrowie fizyczne. Jak to jest z przeżywaniem straty, smutku, boję się wyrazić przed sobą ten smutek i łzy aby nie odbiło się to na zdrowiu, czy można ten etap pominąć? Jak sobie z tymi emocjami poradzić ??

Edited by michalfin
dostosowanie do instrukcji
Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

nasze emocje to informacja jak na nas wpływa sytuacja w której jesteśmy. Czy ona jest dla nas komfortowa i bezpieczna czy też nie. Emocje powinny też zachęcać do podjęcia działania. Trudne czy nieprzyjemne emocje ostrzegają 'ta sytuacja nie jest dla Ciebie dobra" i "zrób coś aby to zmienić".

Opisuje Pan dwie sytuacje związane ze stratą. Jedna to strata znajomych a druga utrata zdrowia. W obu sytuacjach pojawiają się u Pana nieprzyjemne emocje. Łączy Pan Pan przeżywanie trudnych emocji związanych ze stratą znajomych z utratą zdrowia. A obserwowane przez Pana problemy ze wzrokiem wywołują znów trudne emocje.

Przede wszystkim sugeruję aby Pan sprawdził czy rzeczywiście te sytuacje się łączą. Proszę zapisać się na wizytę do lekarza okulisty aby zbadał Pan swój wzrok. Należy najpierw wykluczyć przyczyny somatyczne.

Co do przeżywania emocji - to prawda, że należy je do siebie dopuścić i przeżyć. przeżycie emocji oznacza rozpoznanie ich, odczytanie informacji jaką ze sobą niosą, wyciągnięcie wniosków i podjęcie działania aby zmienić tę sytuację.

Czyli np. w przypadku znajomych: smutek - tracę znajomych, działanie - co mogę zrobić aby ich odzyskać lub zyskać nowych?

w przypadku problemów ze wzrokiem: smutek i lęk - gorzej widzę, działanie - kontaktuję się z lekarzem aby poznać przyczynę i możliwości leczenia.

W obu sytuacjach może Pan zastanowić się na co ma Pan wpływ i co Pan może zrobić aby o siebie zadbać.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.





  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.