Jump to content
michalfin

Przeżywanie straty i smutku odbija się na zdrowiu fizycznym - problem

Recommended Posts

Witam. Jak to jest z przeżywaniem trudnych emocji? Terapeuci radzą aby dopuścić do siebie trudne emocje, łzy, smutek, strata, aby ich nie dusić.  A ja zauważam, że kiedy przeżywam łzy, smutek, często odbija się to na moim zdrowiu fizycznym... A to nie jest dla mnie dobre.

Taka sytuacja. Mam 33 lata. Jestem po psychoterapii. Obecnie przeżywam stratę, osamotnienie bo odłączam się od grupy znajomych. Po ponad 3 latach znajomości albo próby nawiązywania głębszych relacji, pandemia wiele zmieniła, obnażyła nasze różnice, zawiodłem się na ich milczeniu w czasie pandemii, odczuwam jeszcze głębiej, że niestety przebywanie z nimi mnie nie wzmacnia, co było też odczuwalne wcześniej. Dodam, że to jedyna grupa ludzi z którymi utrzymywałem relacje.

Ponadto mam problemy ze zdrowiem oczu: zmniejsza mi się co jakiś czas pole widzenia, czasem w wyniku stresu miewałem zaburzenia widzenia i dlatego kiedy tracę zdrowie, to przeżywam stratę i smutek. Często zauważam, że nadmierny stres, przeżywanie bólu wpływa negatywnie na moje zdrowie oczu – mimo wszystko nie chcę, by trudne emocje przyczyniały się do pogorszenia mojego zdrowia fizycznego.

Bo widzę tu sprzeczność między wyrażaniem emocji a dbaniem o zdrowie fizyczne. Jak to jest z przeżywaniem straty, smutku, boję się wyrazić przed sobą ten smutek i łzy aby nie odbiło się to na zdrowiu, czy można ten etap pominąć? Jak sobie z tymi emocjami poradzić ??

Edited by michalfin
dostosowanie do instrukcji

Dzień dobry,

nasze emocje to informacja jak na nas wpływa sytuacja w której jesteśmy. Czy ona jest dla nas komfortowa i bezpieczna czy też nie. Emocje powinny też zachęcać do podjęcia działania. Trudne czy nieprzyjemne emocje ostrzegają 'ta sytuacja nie jest dla Ciebie dobra" i "zrób coś aby to zmienić".

Opisuje Pan dwie sytuacje związane ze stratą. Jedna to strata znajomych a druga utrata zdrowia. W obu sytuacjach pojawiają się u Pana nieprzyjemne emocje. Łączy Pan Pan przeżywanie trudnych emocji związanych ze stratą znajomych z utratą zdrowia. A obserwowane przez Pana problemy ze wzrokiem wywołują znów trudne emocje.

Przede wszystkim sugeruję aby Pan sprawdził czy rzeczywiście te sytuacje się łączą. Proszę zapisać się na wizytę do lekarza okulisty aby zbadał Pan swój wzrok. Należy najpierw wykluczyć przyczyny somatyczne.

Co do przeżywania emocji - to prawda, że należy je do siebie dopuścić i przeżyć. przeżycie emocji oznacza rozpoznanie ich, odczytanie informacji jaką ze sobą niosą, wyciągnięcie wniosków i podjęcie działania aby zmienić tę sytuację.

Czyli np. w przypadku znajomych: smutek - tracę znajomych, działanie - co mogę zrobić aby ich odzyskać lub zyskać nowych?

w przypadku problemów ze wzrokiem: smutek i lęk - gorzej widzę, działanie - kontaktuję się z lekarzem aby poznać przyczynę i możliwości leczenia.

W obu sytuacjach może Pan zastanowić się na co ma Pan wpływ i co Pan może zrobić aby o siebie zadbać.

Pozdrawiam,

Katarzyna