Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Kamilakt

Strach

Recommended Posts

Witam mam 26 lat jestem mamą od 7 miesięcy, mieszkam za granicą z narzeczonym. Problem zaczął się chyba z ok 2 miesięcy temu. Co dziennie , z reguły jest to na wieczór najczęściej , gdy siedze przed telewizorem oglądajac serial mam myśl , że życie i tak dobiegnie końca ta myśl doprowadza mnie do paniki . Na szczęście nie trwa to długo zaledwie kilka minut , a często mniej. Próbuje myśleć o czymś innym i udaję mi się nad sobą opanować. Czy to już tak będzie zawsze ? W poprzednim poście opisałam osamotnienie oraz to , że brakuje mi rodziny w realu mamy kontakt tylko przez video.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

Pisze Pani o tym, że odczuwa Pani silny lęk czy nawet panikę przed przemijaniem od około 2 miesięcy. Możliwe, że przyczyniło się do tego kilka czynników, które Pani opisuje w tym i poprzednim poście (poczucie osamotnienie i braku wsparcia, pobyt za granicą) oraz sytuacja związana z ograniczeniami wynikającymi z pandemii czyli brak możliwości bezpośredniego kontaktu z rodziną w Polsce, zamknięcie granic oraz poczucie niepewności (nie wiadomo co się stanie, do kiedy to będzie trwało).

Lęk to uczucie, które pojawia się gdy myślimy o czymś nieznanym, nowym czy o zmianie. Lęk to bardzo ważna emocja bo ostrzega nas przez potencjalnym niebezpieczeństwem i powinna motywować do działania aby go uniknąć. Jeśli sytuacja się nie zmienia lęk może się powtarzać lub narastać.

Dobrze, że potrafi Pani radzić sobie z napadami lęku starając się odsuwać niepokojące myśli. Może Pani też spróbować relaksacji, pracy z oddechem, jogi. To pomoże doraźnie poradzić sobie z lękiem. Może Pani zastanowić na co Pani ma wpływ, jak Pani może o siebie zadbać w tej sytuacji.

Gdyby Pani zaobserwowała, że np. pomimo otwartych granic napady lęku się utrzymują to wskazany jest kontakt z lekarzem oraz psychologiem.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.