Jump to content
Guest

Studia - presja

Recommended Posts

Witam. Mam 22 lata i mieszkam z partnerem w domu odziedziczonym po rodzicach (zmarli oboje 2 lata temu). Przeszłam już etap żałoby.
Opiszę mój problem, a mianowicie chodzi o studia i o naukę. Ogólnie bardzo lubię to co robię, sprawia mi to radość i zawsze uczyłam się najlepiej jak potrafiłam, zawsze byłam wzorowa, na studiach najlepsza w grupie. Za miesiąc sesja, a ja nie mogę zmotywować się do nauki. Nie wiem przez co. Jak sięgam po książki i notatki to mnie ogarnia jakby stres. Dodam, że moja rodzina najbliższa niezbyt pochwala moje studia. Uczę się zaocznie i pracuje. Mój brat ciągle powtarza mi, że "studia są dla buraków". Nie uważam tak, ale on od początku mówił, że bez sensu to robię, że marnuje czas. Nie podzielam jego zdania, ale jakoś zaczęło mnie to gryźć.. Cały czas mi dogaduje i cały czas mi zazdrości. Jak z partnerem planowaliśmy sprzedać działkę i kupić auto, to cały czas nam to odradzał, a jak byłam z bratem sam na sam, to cały czas mówił o moim partnerze (które też studiuje), że jest moim"utrzymankiem" i że jest "do niczego", on też pracuje, więc nie wiem skąd on to cały czas wymyśla. Bardzo chce się zmotywować i się uczyć, kupiłam nawet tabletki "Sesje" na koncentracje, najgorsze jest to, że jak zacznie się uczyć to naprawdę dużo zapamiętuje, ale się straszliwie męczę, i nawet myślę, że to studia są bez sensu, ale po chwili zdaje sobie sprawę, że to NIE MOJE zdanie. Partner mnie wspiera jak może, mimo że sam piszę teraz prace inżynierską i ma mało czasu. Dodam, że lubię moją pracę, bo to jest to co studiuje, miałam farta, że taką dostałam. Proszę głównie o poradę jak się zmotywować, bo mówienie do siebie "zrób to w końcu" też nie pomaga, a mój wewnętrzny "rodzic", cały czas mi podpowiada, żebym zrobiła sobie przerwę i wzięła się za to później... I tak w kółko. Nie mogę już dłużej tego odwlekać bo nie zdążę, pierwszy egzamin 27 czerwca a ja jestem daleko w polu... 

Dzień dobry,

pisze Pani o tym, że lubi Pani swoje studia i pracę ale brakuje Pani motywacji aby przygotować się do sesji. Najlepiej gdyby zaplanowała Pani sobie dokładnie co Pani chce zrobić każdego dnia, o której godzinie Pani będzie się uczyć i jakiego zakresu materiału a potem realizowała Pani ten konkretny plan. Może Pani zadbać o to aby mieszać tematy, które Panią bardziej interesują z tymi, które mniej.

Jednak najważniejszy jest Pani cel związany z ukończeniem studiów. Warto aby Pani skupiła się na sobie, na tym dlaczego podjęła Pani decyzję o studiach, jaki cel chce Pani osiągnąć, jak ukończenie studiów wpłynie na Pani życie,

Pisze Pani, że jakoś "zaczęła Panią gryźć" negatywna opinia Pani brata o studiach. Ma Pani rację pisząc, że to jego zdanie i ma prawo takie mieć ale Pani nie musi przyjmować tego jako swoje.

Rozumiem, że brat jest ważną postacią w Pani życiu ale on odpowiada za swoje życie a Pani za swoje.

Pozdrawiam,

Katarzyna