Jump to content
  • psycholog-online-terapia.jpg

Nerwica lękowa a objawy somatyczne


izulka1!
 Share

Recommended Posts

Witam, jestem 22 letnią kobietą. Od pół roku borykam się z pogorszonym stanem zdrowia. Objawia się to zawrotami głowy, bólem głowy, wiecznym zmęczeniem, kołataniem serca, szumami usznymi, ciągle napiętymi mięśniami. Dokucza mi to do tego stopnia, że nie jestem w stanie normalnie funkcjonować. Cały czas diagnozuję się u różnych specjalistów, natomiast nadal nic nie jest jasne. Paraliżuje mnie strach, że jestem chora na coś poważnego, strach, że umrę lub będzie przede mną długie, męczące leczenie. Boję się prowadzić samochód, chodzić do pracy, czy po prostu wykonywać zwykłe codziennie czynności. Kilkanaście razy na dobę mierzę ciśnienie, sprawdzam puls czy moje serce bije prawidłowo. Od początku roku miałam dużo stresu związanego z chorobą babci, niepewną pracą oraz obsesyjnym pragnieniem zajścia w ciążę. Ostatnio lekarz zaproponował poszukanie pomocy u psychiatry. Czy objawy, które mam mogą świadczyć o nerwicy lękowej? Przyznam, że coraz mniej radzę sobie z lękiem o swoje zdrowie i życie. Z góry dziękuję za odpowiedź oraz wyrozumiałość. 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

jęli lekarze nie znajdują żadnych przyczyn somatycznych Pani samopoczucia a lęk wpływa negatywnie na Pani codzienne funkcjonowanie powinna się Pani skontaktować z lekarzem psychiatrą. Lekarz, na podstawie rozmowy z Panią postawi rozpoznanie i zaproponuje leczenie, tak aby osiągnęła Pani stabilność emocjonalną.

Przewlekły stres i lęk wpływają na nasze samopoczucie. Lęk objawia się min. szybszym biciem serca, napięciem mięśni. W ten sposób organizm przygotowuje się fizycznie do ewentualnej ucieczki lub walki. Napięcie fizyczne i psychiczne to stres, który może wywoływać dolegliwości bólowe, zmęczenie, a nawet poczucie wyczerpania.  To sygnały z organizmu, że potrzebuje odpoczynku.

Dla złagodzenia tych objawów może Pani stosować codziennie ćwiczenia relaksacyjne, jogę.

Jednak proszę zadbać o siebie u udać się do lekarza psychiatry.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.