Jump to content
  • psycholog-online-terapia.jpg

Depresja i prokrastynacja


aggmi000
 Share

Recommended Posts

Cierpię na przewlekłą depresję i biorę leki od pół roku. Na psychoterapię chwilę chodziłam, ale ją porzuciłam.

Od zawsze mam problem z odkładaniem wszystkiego na później. Teraz jestem na studiach i przez to odkładanie, uczę się na ostatnią chwilę, robię wszystko, gdy goni termin i przez to wszystko czuję, że nic z tych studiów nie wyniosę, nie przykładam się. Do tej pory jakoś mi się udawało wszystko pomimo takiej pracy.Teraz od marca mam zajęcia zdalne i mój problem z prokrastynacją pogłębił się strasznie. Teraz jestem w sytuacji, gdy ze wszystkim zalegam, terminy oddania projektów mijają a ja nie jestem w stanie się za nic wziąć. Czuję straszny opór przed rozpoczęciem działań. Nie chce też się za nic brać, bo się boję, że zacznę i nie zdążę i tak czy siak nie zaliczę czegoś, więc się poddaję. To jest chore. Nie mogę już tego wytrzymać, nie wiem skąd to się bierze.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

z tego co Pani pisze rozumiem, ze myśli Pani o wyniku pracy (najczęściej negatywnym: "nie zdążę, nie zaliczę, nic  z tego nie wyniosę") co blokuje Panią przed podjęciem działania. Po co coś zaczynać skoro i tak się nie uda? A jak się nie uda będzie nieprzyjemnie, będą negatywne konsekwencje, może kara. A potem, gdy faktycznie Pani nie zaliczy i nie zda może Pani sobie powiedzieć "no właśnie, nie udało się". Taka samosprawdzająca się przepowiednia. Więc kolejnych działań też Pani nie podejmuje bo przecież zawsze się nie udaje. I mamy błędne koło przekonań.

Trzeba przełamać ten schemat, czyli nie zastanawiać się nad wynikiem tylko skupić się na samym działaniu. Zaplanować realizację, podzielić na etapy zaplanować jak Pani to zrobi i kiedy to zrobi. I zacząć działać. Możliwe, że do pierwszego kroku będzie Pani musiała się zmusić. Ale warto bo działanie pobudza motywację - zaczynamy czerpać satysfakcję z tego, że idziemy do przodu.

Prokrastynacja często jest mechanizmem obronnym wytworzonym w dzieciństwie jako obrona przed karą. Jeśli ktoś podejmuje działania ale często/zawsze spotykały się one z krytyką ważnych osób to aby uniknąć krytyki/kary uczy się, ze może lepiej nic nie robić.

Pisze Pani, że leczy się Pani na depresję. Powinna Pani powiedzieć lekarzowi o prokrastynacji i o tym, że buduje Pani negatywne scenariusze. I proszę wrócić na psychoterapię.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.