Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

ariadna

Granice tajemnicy zawodowej

Recommended Posts

Witam,

Mam 34 lata i jestem DDA. Od długiego czasu zmagałam się z myślą o udaniu się na psychoterapię i wreszcie się zdecydowałam. To trwa już pół roku, a ja cały czas nie wiem czy mogę ufać mojemu terapeucie, ale boję się zmiany i zaczynania opowieści od nowa. Ja wiem, że tajemnica zawodowa obowiązuje i w ogóle (czytałam przepisy prawa na ten temat), ale ona ma też swoje granice. A ja jednak mówię o pewnych działaniach moich rodziców, które mają znaczenie dla mojego stanu psychicznego, a które nie do końca zgodne są z prawem. Od razu mówię, że nie chodzi o jakieś sprawy "wielkiego kalibru" - nikt mnie nie bił, moje życie nie było nigdy bezpośrednio zagrożone ani nic takiego. Ale jednak rozmaite przepisy były naginane i łamane (na przykład świadome posługiwanie się dokumentem, który stracił ważność korzystając z nieuważności osób go sprawdzających). Czy psychoterapeuta może to zgłosić na przykład na policję bez mojej wiedzy? Czy jeśli będzie musiał coś zgłosić najpierw mi o tym powie?

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

co do zasady psycholog/terapeuta może ujawnić tajemnicę zawodową tylko gdy jest do tego zobligowany sądownie lub gdy istnieje podejrzenie zagrożenia zdrowia i życia osoby będącej w terapii lub związanych z nią osób.

W każdym przypadku gdy psycholog byłby zmuszony podjąć taką interwencję musi Panią o tym poinformować.

Może Pani wprost zapytać swojego terapeutę o to w jakim przypadku powinien ujawnić tajemnicę zawodową. Jest to podstawa budowania relacji terapeutycznej i budowania zaufania.

Relacja pacjenta i terapeuty powinna opierać się na pełnym zaufaniu: pacjenta, że terapeuta działa na jego korzyść i dobiera najlepsze, najlepiej dopasowane metody terapii; terapeuty, że pacjent nie ukrywa celowo żadnych informacji, które mogłyby znacząco wpłynąć na rozumienie go przez terapeutę a w związku z tym na przebieg terapii.

Załączam link do Kodeksu Etycznego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

http://www.ptp.org.pl/teksty/NOWY_KODEKS_PTP.pdf

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.