Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Recommended Posts

Witam mam pytanie. Przechodziłem już różne testy psychologiczne i oceny 360 przez różne osoby. W każdym z nich jednoznacznie wychodzi mi że mam problem z empatia natomiast z drugiej strony wychodzi mi duża zdolność wejścia w nie emocjonalna część innego człowieka. Wcielenie się wręcz w jego perspektywę i znalezienie rozwiązań na problem. Czytałem różne opisy empatii i każda mówi zarówno o umiejętności wcielenia się w sytuacje innego człowieka ale także współodczuwanie emocji. Z mojej perspektyw nie to że nie rozumiem ludzkich emocji i potrafię sobie je wyobrazić natomiast nie potrafię przejąć się nimi lub nawet świadomie je wyłączam szczególnie w analizie czyjegoś problemu. Niestety to powoduje że przez wiele osób a szczególnie najbliższych jestem uważany za robota, który świetnie rozwiązuje problemy przetwarza informacje ale nie potrafi zareagować w sposób emocjonalny. Dla mnie osobiście nie jest to problem bo ułatwia mi życie codzienne i pracę ale zastanawiam się jak odpowiedzieć na zarzuty ze jest coś zemną nie tak bo nie odczuwam emocji lub ich nie pokazuje. 

Z góry dziękuję za odpowiedź. 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

Tak jak Pan napisał - empatia może być różnie rozumiana:

Jedno: "jak widzę, że Cię boli, to czuję, że mnie też boli. Popłaczmy razem"

Drugie: 'widzę, że Cię boli, rozumiem Twój ból. Jedziemy do lekarza"

Pana opis przypomina bardziej ten drugi rodzaj zachowania. Takie zachowanie cechuje osoby pomagające innym osobom w formie działania: lekarz, strażak, psycholog itp. Oni muszą rozumieć co przeżywa drugi człowiek i zadziałać aby mu pomóc  w kryzysie czy w chorobie. To pełni też funkcję obronną - bo co by było gdyby lekarz płakał razem z każdym pacjentem, któremu przekazuje informację o nieuleczalnej chorobie, gdyby podbijał tym lęk pacjenta "ja też się boję tak jak Pan i jest mi smutno bo nie ma ratunku". Lekarz mógłby nie unieść ciężaru emocji wszystkich pacjentów.

Często takie zachowanie odbierane jest jako "zimne" bo osoba potrzebująca pomocy może oczekiwać współczucia, przytulenie czy pogłaskania, ma potrzebę opowiedzenia o tym co przeżywa, a otrzymuje pomoc w działaniu mającym na celu rozwiązanie problemu czy próbę rozwiązania.

Dlatego można ocieplić nieco taki komunikat dodając stwierdzenie "rozumiem co przeżywasz, jest Ci trudno. Mogę Ci pomóc robiąc to i to". Lub zadać pytanie "czego potrzebujesz?" zamiast od razu przechodzić do działania.

Warto też pamiętać, że każdy inaczej przeżywa emocje. Możemy wiedzieć co ktoś przeżywa np. smutek, złość, radość ale nie wiemy jak przeżywa.

Inną kwestią jest odczuwanie i wyrażanie własnych emocji. Może się Pan przyjrzeć sobie czy Pan mówi, wyraża swoje emocje czy bardziej tłumi je Pan w sobie lub racjonalnie tłumaczy.

Emocje to bardzo ważny i ciekawy temat:

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.