Jump to content

Recommended Posts

Witam jestem mężczyzną mam 22 lata. Od zawsze mam pewien problem który jest mi bardzo ciężko  opisać. Bardzo często mam wrażenie że się wyłączam a nie mam pojęcia czym to jest spowodowane. Zdarza mi się to czasem jak jeżdżę samochodem przez co miałem już kilka dziwnych sytuacji. Np jade chce wyjechać i nagle zapominam kto ma pierwszeństwo oczywiście to mija po kilkunastu sekundach ale najczęściej jak jest już po fakcie. Tak samo mam gdy coś robię. Czasem gdy gdzieś mam iść robie kółko zamiast najkrótszą drogą ta sama sytuacja co wcześniej. Tak samo w moim życiu, nie jestem raczej osobą zaradną, ciężko mi jest coś załatwić samemu szczególnie gdy robie coś pierwszy raz, najczęściej musze wtedy się kogoś pytać kilka razy czy na pewno wszystko jest dobrze. Mimo że studiuje przez co sporo się ucze i poznaje nowe rzeczy to nie umiem wiele, nie umiem odnaleźć się nawet najprostszej pracy co mnie strasznie denerwuje. Najłatwiej mi jest gdy ktoś wszystko jak czarno na białym powie mi co mam zrobić. Zdaje sobie sprawę że tak niestety daleko nie zajdę. Nie rozumiem czemu nie umiem prostych rzeczy, kiedyś myślałem że to minie z wiekiem ale dalej jest cały czas to samo a ile tak można. Przez to co napisałem czuje że nie odnajde się nigdzie i nic nie potrafię i w sumie na razie tak niestety jest. Co mógłbym z tym wszystkim zrobic? Co może być przyczyna tego wszystkiego? Na sam koniec dodam że mam duże problemy z prezentowaniem czegokolwiek. Niestety jak każdy wie jest to nieuniknione. Najczęściej jest tak ze mówie coś chwile potem zapominam coś i pustka potem jąkam się i jąkam staram się jak najszybciej coś zakończyć żeby powiedzieć cokolwiek ale niezbyt mi to wychodzi. Jest to bardzo frustrującę

Edited by blondyn

Dzień dobry,

powodem takiego zachowania czy myślenia o sobie może być stres wynikający np. z lęku przed oceną. Może spotykał się Pan często z krytyczną oceną swojego zachowania, może gdy coś Pan zrobił to otrzymywał Pan informację, że zawsze mogło być lepiej lub jakieś inne negatywne komunikaty na swój temat a może gdy Pan chciał zrobić coś po swojemu to też nie spotykało się z dobrym przyjęciem. 

Dlatego może się Pan czuć niekomfortowo w sytuacjach nowych i chce się Pan upewnić, żeby odpowiednio dobrze coś zrobić lub się zachować żeby nie zostać skrytykowanym. Czeka Pan na instrukcje aby wykonać zadanie w jedyny prawidłowy sposób.

Prawdopodobnie potrafi i wie Pan wiele rzeczy tylko nie wierzy Pan we własne możliwości i skupia się Pan na tym jak Pana ocenią inni ludzie. Stąd "pustka w głowie".

(Tak nawiasem mówiąc w przypadku prezentacji łatwo sobie z tym poradzić ucząc się prezentacji na pamięć i przygotowując listę potencjalnych pytań audytorium i swoich odpowiedzi.)

Być może źródło Pana myślenia o sobie tkwi w dzieciństwie bo pisze Pan "NIe umiem prostych rzeczy ... myślałem, że to minie z wiekiem". Powinien Pan skonfrontować to przekonanie o sobie przyglądając się temu co Pan osiągnął, jakie sa Pana zasoby i mocne strony.

Czasami trudno jest samemu urealnić swoje przekonania o sobie i wtedy warto sięgnąć po pomoc specjalisty - psychologa, który pomoże Pani spojrzeć na siebie pod innym kątem.

Natomiast gdyby to nie pomogło i okresy "wyłączenia" trwały coraz dłużej i pojawiały się częściej wskazany byłby kontakt z lekarzem. 

Pozdrawiam,

Katarzyna

Co do prezentacji ;) To uczyłem się na pamieć. Niestety też nie zdało egzaminu. Wypadło mi coś z głowy nie mogłem sobie przypomnieć w żaden sposób, pod wpływem impulsu raczej opuszczałem tą myśl i szedłem dalej