Jump to content
alessia09

Strach przed byciem w centrum uwagi

Recommended Posts

Cześć, jestem Ola i mam 18 lat. Odkąd pamiętam jestem bardzo nieśmiała. Boję się sama z siebie odzywać na lekcjach. Nawet jak znam odpowiedź na pytanie nauczyciela to siedzę cicho, bo boję się odezwać. Lecz na przykład, gdy nauczyciel mnie o coś zapyta to bez problemu mu odpowiem. Teraz są te lekcje online i również nigdy się nie udzialam, bo się boję. W szkole, gdy mam wystąpić przed całą klasą np. wyrecytować wiersz, to zaczynają trząść mi się nogi, czuję na sobie wzrok wszystkich i tracę panowanie nad głosem. Takimi wydarzeniami zaczynam się stresować nawet kilka dni wcześniej. Ale znowu, gdy np. stoję na środku klasy z jakimiś innymi ludźmi, nie jestem sama, to nie boję się tak bardzo. Oprócz tego, boję się pisać na grupowych czatach. Jeżeli piszę tylko z jedną osobą to nie ma problemu, ale jeżeli to jest grupa to unikam tego jak ognia. Były nawet sytuacje, kiedy ignorowałam ludzi na czatach grupowych, bo po prostu bałam się im odpisać. Tak samo, nic nie komentuje na facebooku albo innych stronach, gdzie moi znajomi mogą to zobaczyć, a jak już to zrobię to sprawdzam treść z 5 razy przed wysłaniem tego. Ale bardzo lubię pisać z nieznajomymi mi osobami. Uwielbiam udzielać się na twitterze, bo jestem tam anonimowa i nikt mnie nie zna i nie czuję lęku, przed pisaniem tam. Mam również aplikację Slowly, na której piszę listy z ludźmi z całego świata i nie stresuje mnie to w żadnym stopniu. 

Stresują mnie również takie rzeczy jak odebranie paczki od kuriera czy zapytanie w sklepie ekspedientki o coś, ale czuję, że powoli pokonuje ten strach. 

Jak mogę uporać się z tym problemem? Chciałabym być odważniejsza, bardziej pewna siebie, nie bać się odezwać. Przez ten strach marnuję bardzo dużo szans i możliwości. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć oraz spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.