Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Awangarda

Poczucie gniewu w sobie

Polecane posty

Jestem kobietą w wieku 21 lat. Mój problem polega na tym, że ciągle wpadam w gniew i kłócę się ze wszystkimi. Mam wrażenie, że mam dwa oblicza. W jednym jestem osobą towarzyską, pomocną i uważam że mam dobre serce. Z drugiej strony mam chwile że chce być całkiem sama, zaczyna denerwować mnie rozmowa z kimkolwiek, wkurza mnie gdy ktoś coś do mnie mówi. Postanowiłam napisać na tym portalu, ponieważ sama nie potrafię radzić sobie ze swoimi emocjami, bardzo łatwo wpadam w gniew i często szybko mija. Problem polega na tym że w niektórych momentach całkowicie się nie kontroluję mam ochotę zniszczyć wszystko i zrobić komuś krzywdę. Zauważyłam że w takich ''stanach'' nie jestem zła na siebie, nie widzę w sobie winy wtedy uważam że wszystko i wszyscy są przeciwko mnie jakbym się musiała pozbyć wszystkiego dookoła. Jest to już dosyć męczące, dlatego że niszczę rzeczy w domu i często mam napady płaczu. Nie wiem co dokładnie wpływa na moje zachowanie poczucie gniewu, odrzucenia, strach ale opiszę w skrócie swoje życie. Od najmłodszych lat wychowywała mnie babcia, bo mama mimo że bardzo się starała musiała pracować by utrzymać mnie i rodzeństwo. Ojciec całe życie pił i tak naprawdę nie wiem co to znaczy mieć ojca. Robił awantury, obrażał wszystkich w domu, potrafił uderzyć a nawet rzucać w mnie i moje rodzeństwo talerzami gdy byliśmy sami w domu. Co do ojca dodam, że wszyscy mieszkaliśmy w malutkim domku dwupokojowym więc każdy wchodził sobie w drogę. I przykrym wspomnieniem dla mnie tutaj jest to że gdy ojciec myślał że już jako dzieci śpimy dobierał się do mamy. Co do rodzeństwa nie mamy najlepszego kontaktu. Zawsze czułam się z tyłu za siostrą , mam wrazenie ze zawsze jest przeciwko mnie, od dziecinstwa dogadywała mi w kwestii wyglądu, czy przy wspólnych spotkaniach z innymi dziecmi. Nigdy nie miałam wielu przyjaciół i w szkole podstawowej raczej uchodziłam za zadziorne dziecko dlatego ze ciagle musialam stawiac na swoim. W liceum mimo ze sie staralam mialam problemy ze znalezieniem przyjaciol i zmienialam szkole. Nie uwazam sie za zla osobe i zawsze w stousnku do przyjaciol chcialam aby im bylo dobrze a mimo to zostawalam odrzucona. Prosze o jakies rady co poczynic w pierwszych krokach.

Dzień dobry,

porusza Pani kilka obszarów ale zacznijmy od tego czym są emocje.

Najprościej można powiedzieć, że nasze emocje to informacja dla nas jaka jest dla nas dana sytuacja, w której się znajdujemy. Podkreślam "nasza informacja" i "dla nas" bo jest to nasz system ostrzegawczy i mamy na niego wpływ.

Złość, gniew pojawia się gdy ktoś przekracza nasze granice, podważa nasze przekonania, neguje potrzeby lub gdy coś stoi nam na przeszkodzie do realizacji celu.

Nie mamy wpływu na to, że emocja się pojawi. Mamy za to wpływ na natężenie tej emocji. Możemy zrozumieć wiadomość jaka kryje się za emocją i odpowiednio zareagować.

W przypadku złości to może być trudne bo jest to emocja, której natężenie szybko narasta ale też emocją, która się kumuluje. Możemy też ją przenosić z jednej sytuacji na drugą.

Wyrażania emocji uczymy się od dziecka. Czytając o Pani doświadczeniach z dzieciństwa zastanawiam się, że Pani może nauczyła się, że gniew wyraża się tak gwałtownie jak to czynił Pani ojciec.

Przekraczanie granic, nawet w niewielkim stopniu może Pani uważać za coś bardzo zagrażającego bo takie doświadczenia miała Pani również z dzieciństwa i reaguje Pani nadmiarowo. Może to być Pani wyuczony mechanizm obrony na zagrożenie, czy też lęk.

Radzenia sobie z emocjami można się nauczyć.

W przypadku złości:

1. jeśli pojawia się złość proszę najpierw spróbować się uspokoić: głęboko powoli oddychać, policzyć do 10 lub w drugą stronę, odejść na chwilę z miejsca gdzie doszło do sytuacji, która wywołała złość

2. następnie może się Pani zastanowić dlaczego Pani się złości, jaka sytuacja ją wywołała

3. potem proszę się zastanowić, czy to rzeczywiście ważne, czy ma Pani wpływ na tą sytuacją

4. jeśli tak, to kolejna myśl powinna dotyczyć tego jakie działanie podjąć

To tak w skrócie o emocjach, załączam też link do artykułu

Kolejne obszary, które Pani porusza to dzieciństwo z osobą nadużywającą alkohol i sprawcą przemocy oraz niska samoocena i poczucie odrzucenia.

Warto by było gdyby Pani poszukała dla siebie terapii dla osób DDA (Dzieci Dorosłych Alkoholików), które są dostępne na NFZ w Poradniach Leczenia Uzależnienia. Może Pani skorzystać też z wsparcia grup samopomocowych Al-Anon. Spotka Pani osoby, które mają podobne doświadczenia, zapozna się Pani ze schematami, które Pani utrwaliła w dzieciństwie, skonfrontuje Pani swoje przekonania na swój temat oraz porozmawia Pani o emocjach.

Załączam link do artykułu o DDA

Może Pani również podjąć terapię on-line np. na platformie OcalSiebie

Pozdrawiam,

Katarzyna