Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Prospero

Notoryczne przygnębienie

Recommended Posts

Jestem 20 letnim studentem, mężyczną, orientacja homoseksualna (to też może mieć znaczenie). Od kilku miesięcy czuję się psychicznie źle. Problem pojawił się jakoś na początku października. Czuję jakiś ciężar na sercu, coś w tym stylu, w nocy się nie wysypiam, ciężko mi powstrzymywać się przed tym, żeby nie spać za dnia. Mam też wahania nastroju. Każda, nawet najmniejsza porażka mnie dobija. Staram się wejść w jakąś relację, ale strasznie ciężko mi sobie kogoś znaleźć. Chciałbym, ale za każdym razem, kiedy ktoś się pojawia, to nie trwa to długo. Ciągle szukam problemu w sobie, przejmuję się nawet najmniejszymi problemami, najmniejsze porażki mnie niszczą wewnętrznie. Od października czuję się notorycznie przygnębiony, coraz rzadziej się z czegoś cieszę, zaczynam tracić nadzieję na to, że moje życie kiedykolwiek znowu stanie się szczęśliwe. A tym warunkiem szczęścia jest dla mnie związek. Aby poradzić sobie z problemem uciekam do książek i muzyki, coraz cięższej i mroczniejszej. Staram się też rozmawiać z przyjaciółmi, nieraz też sięgnąłem po alkohol. Czy to może mieć jakiś związek z depresją? Co zrobić, żeby uniknąć takiego stanu, nie przygnębiać się coraz bardziej tym, że jestem sam?

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

opisuje Pan obniżenie nastroju, które wymaga konsultacji lekarza psychiatry oraz psychologa gdyż może doprowadzić do depresji. Rozumiem, że mogły się do tego przyczynić np. niepowodzenia w związkach. Pisze Pan, że "warunkiem szczęścia jest dla mnie związek"

To jeden z bardzo ważnych obszarów naszego życia, ale nie jedyny.  Na nasze życie składa się wiele sfer. Warto byłoby aby Pan umiał nazwać te obszary, które są dla Pana ważne (np. związek, przyjaciele, rodzina, studia, zainteresowania, itp) i zastanowił się jak Pan ocenia każdy z nich. Ważne aby nie przekładać niepowodzeń czy braków w jednym z obszarów na wszystkie pozostałe. Na przykład pisze Pan, że ma Pan wsparcie przyjaciół, może Pan z nimi porozmawiać. To bardzo ważne - ma Pan skąd czerpać też pozytywne emocje.

Ważne aby Pan zauważył też co Pan ma, potrafi, umie, co Pan osiągnął, a nie tylko czego Panu brakuje i widział tylko porażki. To prowadzi do myślenia typu: "jestem gorszy, beznadziejny" co powoduje kolejne nieprzyjemne emocje.

I proszę odstawić alkohol. Alkohol jest depresantem czyli w dłuższej perspektywie prowadzi do obniżenia nastroju. Gdy Pan pije być może ma Pan złudne poczucie ulgi, poprawy nastroju ale potem problemy wracają a z nimi nieprzyjemne emocje. A to powoduje, że znowu może mieć Pan chęć sięgnięcia po alkohol. A to prosta droga do uzależnienia się.

Gdyby zauważył Pan, że Pana samopoczucie nie poprawia się proszę skontaktować się ze specjalistami. Obecnie zarówno konsultacje psychiatryczne jak i psychologiczne dostępne są on-line.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.