Jump to content
  • psycholog-online-terapia.jpg

Toksyczna relacja z mamą


Niula96
 Share

Recommended Posts

Jestem Magda, mam 24 lata i odkąd pamiętam mama nadmiernie kontrolowała moje życie. Starałam się zrozumieć, wiedziałam, że nie mało przeszła (trudna relacja z jej rodzicami, brak akceptacji męża przez rodziców, problemy alkoholowe syna), ale jej podejście do wszystkiego jest tragiczne. Jestem studentką, udało mi się wyjechać z domu do dużego miasta na studia, zostało mi 1,5 roku do końca. Rodzice finansują moje studia i życie. I bardzo to szanuje i doceniam. Staram się przyjeżdżać do domu, odwiedzać rodziców i pomagać we wszystkim. Zawsze miałam z mamą dobrą relację. Gdy poznałam mojego obecnego partnera, jej stosunek zmienił się diametralnie. Zawsze zakazywała mi większości rzeczy, straszyła, że żyje za ich pieniądze, i muszę się słuchać. Tak też robiłam, żyjąc w strachu, nie pytałam nawet czy mogę iść na imprezę czy na siłownię. Robiłam to za plecami. Gdy znajomi w wakacje, wspólnie jeździli w góry, nad morze, ja nawet nie pytałam, czy bym mogła, bo wiedziałam, że skończy się nie, bo na głupoty nie ma pieniędzy, bo tylko chce leżeć z chłopakami. Chciałam pracować w wakacje, żeby trochę polepszyć sytuacje, ale to też kończyło się awanturą. Przez ciągłe podporządkowywanie się straciłam swoją asertywność, a krytyka doprowadziła do niskiej samooceny. Wszystko, czego bym nie dokonała było krytykowane. To jak wyglądam, jaką mam cerę, jak jeżdżę samochodem, to że używam telefonu....Zaczęłam wszystko rozumieć po latach. Teraz, gdy myślałam, że mama zaakceptuje mój związek tak się nie stało. Krytykuje wszystko, począwszy od podejścia do wiary i kościoła (dla niej ktoś wierzący to ten, który wierzy i praktykuje), przez wygląd, pracę, wykształcenie (chłopak kończy inżynierkę), do orientacji jego brata (bo" jaki to wstyd mieć geja w rodzinie "). Nie pozwala nawet wspólnie jeździć na wakacje, czy do domu chłopaka, używa wulgarnych wyzwisk (odnośnie tego, że nie można uprawiać seksu przed ślubem) i szantażuje emocjonalnie, m.in. próbując wywołać poczucie winy.  Próbowałam już argumentować jej wszystkie problemy, próbowałam przekrzykiwać, bo już nie panuję nad emocjami i próbowałam nie mówić nic i przeczekać do końca studiów. I tak twierdzi, że jestem najgorsza, że nie pomogę na starość, a rodzice mi tyle pomogli. I nie potrafi zrozumieć, że krzywdzi mnie, zabierając wolność. Tato zawsze staje po mojej stronie, ale nie za bardzo potrafi się postawić. Sam stracił asertywność i nie chce denerwować mamy. Mówi, że mam przeczekać, bo mama ma charakter po babci i zawsze będzie krytykowała wszystko. 

Nie wiem jak się odnieść do całej sytuacji, co robić, czego nie? Nie jestem w stanie na chwilę obecną utrzymać się samemu na studiach. Jest to fizycznie niemożliwe, więc w pewien sposób jestem uzależniona od decyzji rodziców. Tylko jak przekonać mamę, że mam prawo do własnych wyborów i własnego życia? I że krytykując mnie i mojego partnera, psuje nasze relacje? Jak odciąć się od niej, nie robiąc przykrości ? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.